Waszyngton: tarczy antyrakietowej na Ukrainie i w Gruzji nie będzie


Stany Zjednoczone nie mają zamiaru rozmieszczać tarczy antyrakietowej na Ukrainie i w Gruzji – oświadczyła we wtorek w Kijowie asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich Victoria Nuland.

Polityk zapewniła, że jej kraj popiera pokojowy plan rozwiązania konfliktu z udziałem separatystów prorosyjskich we wschodnich obwodach Ukrainy, zaproponowany przez nowego prezydenta Petra Poroszenkę.

Ani Ukraina, ani Gruzja

- Nie, nie mamy planów dotyczących rozmieszczenia tarczy ani na Ukrainie, ani w Gruzji – zaprzeczyła na konferencji prasowej, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Mówiąc o planie Poroszenki Nuland zaznaczyła, że USA gotowe są wesprzeć jego wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju. - Rząd USA popiera pokojowe propozycje prezydenta Poroszenki. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wesprzeć Ukrainę politycznie i jak możemy wspomóc w dyplomatycznym aspekcie wysiłki Ukrainy, Rosji i wspólnoty europejskiej, zmierzające do normalizacji – podkreśliła.

Nuland skrytykowała Rosję za to, że jej obywatele swobodnie przekraczają granicę z Ukrainą i uczestniczą w konflikcie w tym kraju. - To, że Federacja Rosyjska na to zezwalała, jest niedopuszczalne.

Amerykańska polityk zaznaczyła, że działania Rosji wobec Ukrainy będą oceniane na podstawie konkretnych kroków, a nie wyłącznie oświadczeń władz na Kremlu. - Będziemy osądzać Federację Rosyjską na podstawie podejmowanych przez nią działań – powiedziała.

W poniedziałek w Kijowie o uregulowaniu konfliktu rozmawiali przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

MSZ Ukrainy poinformowało po tym spotkaniu, że „strony doszły do porozumienia w sprawie kluczowych etapów” realizacji planu pokojowego w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie od dwóch miesięcy trwa operacja antyterrorystyczna wymierzona w prorosyjskich separatystów.

Kreml w tej sprawie komunikatu nie wydał.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości