TVN24 | Świat

Argentyna kolejnym krajem na świecie z rosyjską szczepionką przeciw koronawirusowi

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
akw/kab
Źródło:
RIA Nowosti, Interfax , Buenos Aires Times

Argentyna jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który oficjalnie zarejestrował rosyjską szczepionkę przeciw COVID-19 Sputnik V - poinformowały media w Moskwie. Pierwsza partia preparatu ma dotrzeć do Buenos Aires już w czwartek.

Stosowanie szczepionki Sputnik V zatwierdziły argentyńskie organa regulacyjne - przekazała w środę rosyjska agencja RIA Nowosti.

Airbus A330 linii Aerolineas Argentinas z pierwszą partią szczepionek ruszył z moskiewskiego lotniska w środę późnym wieczorem. Do Buenos Aires będzie leciał około 17 godzin. "Buenos Aires Times" podaje, że na pokładzie znajduje się 20 osób z załogi, w tym dziesięciu pilotów, którzy będą pilotować maszynę w systemie rotacyjnym.

Szczepionka otrzymała zezwolenie regulacyjne w Argentynie bez dodatkowych badań klinicznych - podała agencja Interfax.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Argentyna jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej i drugim krajem na świecie (poza Rosją), który zarejestrował rosyjską szczepionkę przeciw koronawirusowi Sputnik V. Wcześniej została ona dopuszczona do użytku w sąsiadującej z Rosją Białorusi, gdzie szczepienia mają zacząć się już w styczniu.

Argentyńskie władze - jak relacjonuje Interfax - informują, że do końca tego roku Sputnikiem V zostanie zaszczepionych 300 tysięcy osób. Porozumienie w sprawie dostaw 10 milionów dawek z Rosji zostało podpisane 10 grudnia. Argentyna zawarła także umowy na dostawę szczepionek z brytyjskim koncernem AstraZeneca.

"Skuteczny w 95 procentach"

Szczepienia na koronawirusa preparatem Sputnik V ruszyły w Rosji na początku grudnia. W pierwszym etapie jest on podawany lekarzom, żołnierzom, nauczycielom i pracownikom socjalnym. Twórcy Sputnika V zapewniają, że "jego skuteczność sięga 95 procent po upływie 42 dni od podania pierwszej dawki".

Szczepionka została zarejestrowana przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych.

Autor:tas, akw/kab

Źródło: RIA Nowosti, Interfax , Buenos Aires Times

Tagi:
Raporty: