TVN24 | Świat

Białoruś zarejestrowała rosyjską szczepionkę na koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
RIA Nowosti, TASS, BiełTA
Łukaszenka odwiedza szpital kliniczny w Mińsku

Białoruś jest pierwszym krajem, który zarejestrował rosyjską szczepionkę na koronawirusa Sputnik V - podały agencje RIA Nowosti i TASS. Szczepienia ruszą już w styczniu.

Preparat Sputnik V został zatwierdzony do użycia na Białorusi w poniedziałek, po wydaniu odpowiedniego zaświadczenia przez tamtejsze ministerstwo zdrowia. Szczepionka została opracowana przez moskiewskie Centrum Badań Gamaleia.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Białoruski minister zdrowia, cytowany przez państwową agencję BiełTA, powiedział, że szczepienia zaczną się w styczniu przyszłego roku. "W pierwszym etapie zostaną zaszczepieni pracownicy medyczni, nauczyciele, pracownicy handlu i innych sfer, którzy ze względu na swój zawód są zmuszeni do kontaktu z dużą liczbą osób. Otrzymają preparat bezpłatnie" - poinformowała państwowa agencja BiełTA.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Minister zdrowia przypomniał, że zgodnie z porozumieniem prezydentów Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina Białoruś jako pierwszy kraj wzięła udział w badaniach klinicznych szczepionki Sputnik V.

- Możemy oficjalnie oświadczyć, że zgodnie z dostępnymi do tej pory danymi szczepionka ta jest bezpieczna i skuteczna, nie zidentyfikowano żadnych poważnych ani nieoczekiwanych skutków ubocznych - zapewnił szef resortu w Mińsku.

Rosyjskie agencje poinformowały, że badania szczepionki Sputnik V na Białorusi trwały od października, udział w nich wzięło ponad 100 ochotników.

Autor:tas/kab

Źródło: RIA Nowosti, TASS, BiełTA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock