Upozorował porwanie kobiety i zażądał od rodziny okupu. Pomogła mu w tym sztuczna inteligencja

Autor:
wac//az
Źródło:
BuzzFeed, tiktok.com/@bethroyce, FTC
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Amerykanka Beth Royce opowiedziała na TikToku o oszustwie, jakiego padła ofiarą. Anonimowy mężczyzna, który zadzwonił z numeru jej siostry, zażądał okupu, twierdząc, że ją porwał i wypuści kobietę po otrzymaniu pieniędzy. Jak się jednak okazało, siostra nie została uprowadzona. Służby przestrzegają przed oszustami wykorzystującymi sztuczną inteligencję.

Beth Royce w marcu odebrała telefon. Była przekonana, że dzwoni jej siostra. - To był jej numer, jej twarz pojawiła się na moim telefonie; wyglądało to dokładnie tak, jakby telefonowała moja siostra - opowiadała w nagraniu opublikowanym na TikToku. W słuchawce usłyszała jednak głos nieznajomego mężczyzny. Krzyczał "mam twoją siostrę" i mówił, żebym nie dzwoniła na policję.

Jak przekazała Royce w nagraniu, które do 5 kwietnia zdążyło obejrzeć 9,2 mln osób, w tle dało się słyszeć "stłumiony szloch kobiety". Była przekonana, że to jej siostra. Royce próbowała "złagodzić napięcie", ale koniec końców przesłała mężczyźnie 500 dolarów. W późniejszym nagraniu przyznała, że rzekomy porywacz żądał 1,5 tys. dolarów, ale przesłała mu mniejszą kwotę, ponieważ jest "spłukana w związku z przygotowaniami do ślubu". - Rzekomy porywacz powiedział: "Potrzebuję tych pieniędzy, muszę wrócić do domu. Właśnie wyszedłem z więzienia, próbuję tylko wrócić do domu. Nie jestem złym człowiekiem" - przekazała Royce w pierwszym wideo na TikToku dotyczącym oszustwa.

@bethroyce

I feel the need to tell everyone I know about this. Literally the scarriest moment of my entire life #scam #scammers #scammed #hostagesituation #trauma #phonescam #fyp #foryoupage #fypシ #viral

♬ original sound - Beth

ZOBACZ TEŻ: Oszuści wyłudzają dane dzwoniąc do swoich ofiar. "Lepiej natychmiast się rozłącz"

Następnie mężczyzna miał powiedzieć kobiecie, której szloch usłyszała wcześniej Royce, że wypuści ją po otrzymaniu pieniędzy. Zaalarmowana matka Royce zdecydowała się zadzwonić na policję, następnie do rzekomo porwanej córki. Ta odebrała telefon. - Wtedy zdałyśmy sobie sprawę, że z moją siostrą wszystko w porządku. Ale to było naprawdę przerażające! - oceniła Royce.

Oszuści wykorzystują sztuczną inteligencję

Nagranie odbiło się szerokim echem w Internecie i zostało opisane przez szereg mediów, m.in. "New York Post", "The Huffington Post" i BuzzFeed. Ten ostatni przytoczył historię Claire Gendel, która została oszukana w podobny sposób. "Ktoś zadzwonił do mnie, podając się za moją siostrę, i groził, że ją zabije, jeśli wezwę kogoś lub zawiadomię policję" - napisała na Twitterze. W rozmowie z BuzzFeed dodała, że przerwała połączenie, kiedy przypomniała sobie o historii Royce, opublikowanej na TikToku. Po zadzwonieniu do siostry zdała sobie sprawę, że rozmawiała z oszustem. W kolejnym wpisie na Twitterze przekazała, że rozmawiając z oszustem - podobnie jak Royce - słyszała szloch w tle.

W związku z fałszywymi połączeniami amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) opublikowała wytyczne dotyczące zachowania w wypadku telefonów od oszustów wykorzystujących sztuczną inteligencję. "Oszust może użyć sztucznej inteligencji do sklonowania głosu ukochanej osoby" - przestrzega FTC.

Oszuści wyłudzają pieniądze - jak przeciwdziałać

Niezależna agencja rządu USA podkreśla, by "nie ufać głosowi". "Zadzwoń do osoby, która rzekomo się z tobą kontaktowała, i zweryfikuj to, co wcześniej usłyszałeś. Użyj sprawdzonego numeru telefonu". Ponadto FTC wymieniło sposoby dokonania przelewu, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z oszustem. Chodzi o takie płatności, które są trudne do odzyskania: przelew, przesłanie kryptowalut lub zakup kart podarunkowych.

Amerykańscy konsumenci stracili prawie 8,8 mld dolarów w wyniku oszustw w 2022 roku. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - wskazują dane FTC opublikowane pod koniec lutego. Najczęściej zgłaszane oszustwa dotyczyły zakupów w Internecie. 

ZOBACZ TEŻ: Podawała się za dziedziczkę fortuny, wyłudziła setki tysięcy dolarów. Oszustka Anna "Delvey" Sorokin wyszła z więzienia

Autor:wac//az

Źródło: BuzzFeed, tiktok.com/@bethroyce, FTC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości