Biden rozmawiał z Zełenskim i von der Leyen. Wkrótce "znacząca" pomoc dla Ukrainy

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Facebook/Володимир Зеленський
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський

Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim - przekazał Biały Dom. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewnił ukraińskiego przywódcę, że gdy tylko Senat przyjmie pakiet o wartości ponad 60 miliardów dolarów, Stany Zjednoczone zapewnią nową, "znaczącą" pomoc w zakresie bezpieczeństwa, aby odpowiedzieć na potrzeby broniącego się przed Rosją kraju. O pomocy dla Ukraińców gospodarz Białego Dmu rozmawiał także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Gospodarz Białego Domu podkreślił również, że pomoc gospodarcza USA pomoże utrzymać stabilność finansową, odbudować infrastrukturę krytyczną po rosyjskich atakach oraz wesprze reformy w Ukrainie prowadzące do euroatlantyckiej integracji.

Zełenski: jestem wdzięczny za wsparcie

O rozmowie z amerykańskim prezydentem Zełenski napisał w mediach społecznościowych. Poinformował, że wyraził wdzięczność amerykańskiemu prezydentowi za wsparcie i przywództwo.

Zełenski podkreślił też, że docenia zaangażowanie spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona i przywódcy mniejszości w tej izbie Hakeema Jeffriesa w przyjęcie pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Przekazał, że mówił też Bidenowi o "rosyjskim terrorze powietrznym przy użyciu tysięcy rakiet, dronów i bomb", wskazując tu na atak na wieżę telewizyjną w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, do którego doszło "zaledwie kilka minut przed ich rozmową".

Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęła. Nagranie

Rozmowa z Ursulą von der Leyen

Jak przekazał Biały Dom, te same tematy Biden omówił w poniedziałkowej rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która podczas rozmowy pogratulowała przyjęcia ustawy przez Izbę Reprezentantów. Oboje mieli dyskutować o tym, "jak trwałe międzynarodowe wsparcie jest kluczowe dla walki Ukrainy o wolność".

Pakiet pomocowy o wartości ponad 60 miliardów dolarów

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy demokraci i mniejszość republikanów (101 z 213).

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w tym tygodniu. Jak przekazał korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona, we wtorek w Senacie odbędą się głosowania proceduralne w tej sprawie, a ostateczne głosowanie nad pakietem nastąpi prawdopodobnie w środę.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: Reuters, PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: