Niezwykły finał urodzinowej wycieczki siedmiolatki. Znalazła diament

Źródło:
CNN, Crater of Diamonds State Park
Little Rock w stanie Arkansas
Little Rock w stanie ArkansasGoogle Earth
wideo 2/10
Little Rock w stanie ArkansasGoogle Earth

Niezapomniane odkrycie i jedyny w swoim rodzaju prezent urodzinowy. Aspen Brown znalazła niemal trzykaratowy diament, gdy świętowała swoje siódme urodziny na wycieczce z ojcem i babcią w parku Crater of Diamonds w amerykańskim stanie Arkansas. "To z pewnością jeden z najpiękniejszych diamentów, jakie widziałem w ostatnich latach" - przekazał w komunikacie Waymon Cox, wicedyrektor parku.

Wycieczka urodzinowa z 1 września będzie dla siedmioletniej już Aspen Brown wydarzeniem, które z pewnością zapamięta do końca życia. Podczas zwiedzania parku stanowego Crater of Diamonds w Murfreesboro w stanie Arkansas (USA) dziewczynka znalazła przedmiot przypominający diament. Pracownicy parku, słynącego z obecności tych cennych kamieni, potwierdzili później, że znalezisko rzeczywiście jest diamentem.

Siedmiolatka znalazła diament w parku stanowym Crater of Diamonds w stanie Arkansasarkansasstateparks.com

Siedmiolatka znalazła trzykaratowy diament

Według cytowanego w komunikacie ojca Aspen, Luthera Browna, dziewczynce podczas wycieczki zrobiło się gorąco i chciała usiąść na chwilę, "więc podeszła do dużych kamieni przy płocie". "Następne, co pamiętam. to to, że podbiegła do mnie i powiedziała: 'Tato, tato, znalazłem jeden!'" - relacjonuje Luther Brown.

Jak przekazał w komunikacie park stanowy Crater of Diamonds, odkrycie z 1 września jest drugim największym znalezionym diamentem od początku tego roku. Znaleziony przez siedmioletnią Aspen kamień ważył 2,95 karata. Cięższy odkryto wcześniej w marcu - miał 3,29 karata.

Czytaj też: Znalezisko na terenie dzikiej kopalni piasku. "Fragmenty wczesnośredniowiecznej ceramiki"

"Brown podniosła klejnot wielkości zielonego groszku ze ścieżki biegnącej wzdłuż północno-wschodniej części obszaru poszukiwań" - poinformowali w komunikacie pracownicy parku.

"Diament Aspen ma złotobrązową barwę i lśniący połysk. Jest to kompletny kryształ, bez pękniętych faset i z małą szczeliną po jednej stronie, powstałą podczas formowania się diamentu" – zaznaczył cytowany w komunikacie Waymon Cox, zastępca kierownika parku. "To z pewnością jeden z najpiękniejszych diamentów, jakie widziałem w ostatnich latach" - dodał.

Odkryto już 75 tysięcy diamentów

Jak podano w komunikacie, w parku stanowym Crater of Diamonds zarejestrowano 563 odkryte diamenty, o łącznej masie ponad 89 karatów. Każdego dnia odwiedzający park znajdują średnio od jednego do dwóch diamentów.

"Od czasu odkrycia pierwszych diamentów przez Johna Huddlestona, rolnika, który był właścicielem tej ziemi na długo przed tym, zanim stała się ona parkiem stanowym w 1972 r., w Crater of Diamonds odkopano w sumie ponad 75 tysięcy diamentów" - czytamy na stronie parku.

Autorka/Autor:bp/adso

Źródło: CNN, Crater of Diamonds State Park

Źródło zdjęcia głównego: arkansasstateparks.com