Nie zdawał sobie sprawy, że został otoczony, czołgał się w zaroślach. Kulisy schwytania zbiegłego mordercy

Źródło:
Reuters, BBC

Danelo Cavalcante, morderca skazany na dożywocie, który 31 sierpnia zbiegł z więzienia hrabstwa Chester w Pensylwanii, został schwytany - przekazała lokalna policja. Poinformowano też o okolicznościach, w jakich udało się zatrzymać uciekiniera. Podpułkownik policji stanowej George Bivens tłumaczył, że Cavalcante próbować uciekać nawet wtedy, gdy był otoczony przez funkcjonariuszy i zaczął czołgać się przez gęste zarośla, mając ze sobą karabin. W schwytaniu pomógł policyjny pies.

O zatrzymaniu Cavalcante funkcjonariusze poinformowali w środę, 13 września, na platformie X (dawniej Twitter). Mężczyzna został zatrzymany "na zalesionym obszarze" - podała lokalna policja.

We wtorek poinformowano, że poprzedniej nocy Cavalcante wtargnął do garażu w okolicach Chester, skąd miał zabrać strzelbę kaliber 22. - Właściciel domu oddał za nim kilka strzałów z pistoletu - powiedział podpułkownik policji stanowej George Bivens podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Kulisy schywtania Cavalcante

Więcej szczegółów Bivens ujawnił w środę. Tłumaczył, że seria zdarzeń, które ostatecznie doprowadziły do schwytania zbiegłego więźnia, rozpoczęła się wkrótce po północy w środę. W domu znajdującym się na obszarze poszukiwań, w północnym Chester, włączył się alarm. Nie znaleziono tam poszukiwanego zbiega, ale sprowadzono w ten rejon dodatkowe ekipy.

W akcji poszukiwawczej brał udział samolot, który pomógł zlokalizować poszukiwanego. Akcję schwytania opóźniła burza z piorunami. Jednak zespół poszukiwawczy zabezpieczył teren do czasu aż pogoda się poprawiła. Bivens powiedział, że załogi wkroczyły spokojnie w środę wczesnym rankiem, a Cavalcante "nie zdawał sobie sprawy, że został otoczony, dopóki nie było za późno".

Nie przeszkodziło mu to jednak w próbie ucieczki. Jak relacjonował Bivens, zbieg zaczął czołgać się przez gęste zarośla, zabierając ze sobą karabin. Jeden z funkcjonariuszy, którzy brali udział w schwytaniu mężczyzny, śpuścił ze smyczy specjalnie wyszkolonego psa, aby ten ujarzmił uciekającego. Bivens powiedział, że Cavalcante został lekko ugryziony przez czworonoga. Dodał, że Cavalcante nawet wtedy nadal stawiał opór, ale został zatrzymany.

Schwytany został przetransportowany do budynku w Avondale w hrabstwie Chester, należącego do policji stanu Pensylwania. Następnie ma zostać wysłany do zakładu karnego.

Ucieczka Daniela Cavalcante

31 sierpnia Cavalcante zbiegł z więzienia hrabstwa Chester w Pensylwanii. Na udostępnionym w zeszłym tygodniu nagraniu widać, jak 34-latek wspina się po ścianach budynku, opierając się rękoma i stopami o dwie przeciwległe ściany. Po krótkiej chwili znika on z pola widzenia kamery monitoringu. W ten sposób dostał się na dach więzienia, skąd uciekł. Policja prowadziła jego poszukiwania z wykorzystaniem technologii termowizyjnej, a także dronów i psów.

Pochodzący z Brazylii Cavalcante został skazany w ubiegłym miesiącu na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo swojej byłej dziewczyny, Deborah Brandao, na oczach dwójki jej małych dzieci, informuje BBC.

ZOBACZ TEŻ: Molestował reporterkę telewizji podczas wejścia na żywo. Zatrzymała go policja

Danelo CavalcantePA State Police

Autorka/Autor:kgo, mjz//am

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PA State Police