TVN24 | Świat

Pogrzeb Colina Powella. Pożegnali go Joe Biden, Barack Obama, George W. Bush

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden, a także byli prezydenci Barack Obama i George W. Bush wzięli udział w ceremonii pogrzebowej byłego sekretarza stanu i generała Colina Powella. Wspomnienia o zmarłym wygłosili Madeleine Albright i Richard Armitage.

W Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbył się w piątek pogrzeb byłego sekretarza stanu i generała Colina Powella. W ceremonii udział wzięli między innymi prezydenci Joe Biden, Barack Obama i George W. Bush, a wspomnienia o zmarłym wygłosili Madeleine Albright i Richard Armitage.

OGLĄDAJ YVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Uważałam Colina za postać niemal ponadczasową, bo jego cnoty były homeryckie: uczciwość, godność, lojalność i niezachwiane przywiązanie do swojego powołania - powiedziała podczas przemówienia w katedrze Albright, która była poprzedniczką Powella na stanowisku szefowej dyplomacji USA.

Albright wspomniała, że mimo politycznych różnic nawiązała z Powellem bliską przyjaźń, a generał był rzadkim w Waszyngtonie przykładem człowieka, którego "sumienie nie spało".

Richard Armitage, były zastępca Powella w resorcie dyplomacji i jego wieloletni przyjaciel podkreślił, że generał cechował się życzliwością i wyrozumieniem wobec podwładnych, podkreślał także jego poczucie humoru.

Przywołał przy tym anegdotę ze spotkania Powella z szefową MSZ Szwecji Anny Lindh, która wręczyła mu w prezencie zestaw płyt zespołu Abba. W reakcji Powell miał uklęknąć na jedno kolano i zaśpiewać cały tekst piosenki "Mamma Mia", wprawiając w zdumienie wszystkich obecnych. Wyznał też, że w każdą niedzielę po wizycie w kościele Powell meldował Armitage'owi, że jest w stanie łaski.

Biden, Obama i Bush na pogrzebie Powella

W nabożeństwie pogrzebowym udział wziął prezydent Joe Biden oraz byli prezydenci Barack Obama i George W. Bush, a także między innymi była szefowa dyplomacji Hillary Clinton, były wiceprezydent Dick Cheney oraz szef Pentagonu Lloyd Austin.

Colin Powell zmarł 18 października w szpitalu wojskowym Walter Reed w wyniku powikłań wywołanych COVID-19. Jako syn imigrantów z Jamajki był pierwszą czarnoskórą osobą piastującą szereg najwyższych stanowisk w USA. Był między innymi doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Ronalda Reagana, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów za kadencji George'a Busha seniora, oraz sekretarzem stanu w administracji Busha juniora.

Autor:asty//now

Źródło: PAP