"Irańskie rakiety nadal groźne". Tarcza w Zatoce wciąż potrzebna

Amerykańska tarcza antyrakietowa w działaniu. Test antyrakiet GBI
Amerykańska tarcza antyrakietowa w działaniu. Test antyrakiet GBI
MDA
USA posiadają całą gamę pocisków przeciwrakietowychMDA

Bez względu na osiągnięte porozumienie nuklearne z Iranem, Stany Zjednoczone zamierzają nadal pracować nad systemem obrony przeciwrakietowej dla państw Zatoki Perskiej, twierdzą amerykańscy wojskowi. Zwracają oni uwagę, że Teheran wciąż posiada największy w regionie arsenał rakietowy.

Demokraci w Senacie zablokowali w czwartek przyjęcie przez republikańską większość rezolucji, by unieważnić porozumienie mocarstw - w tym USA - z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie to nie ogranicza jednak potężnego irańskiego arsenału rakiet manewrujących i balistycznych.

Dlatego Pentagon będzie nadal dążył do utworzenia, we współpracy ze swoimi sojusznikami, systemów obrony przeciwrakietowej, powiedział cytowany przez agencję Reuters Robert Scher z Departamentu Obrony USA.

"Nie możemy stracić czujności"

- Nie mam wątpliwości, że irańska aktywność w zakresie rozwoju rakiet balistycznych nadal stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów w Europie, Izraelu i Zatoce Perskiej - tłumaczył.

To odpowiedni czas zwłaszcza na utworzenie systemu obrony przeciwrakietowej w Zatoce, zgadza się gen. Kenneth Todorov. - Największym błędem, jak możemy popełnić po wejściu w życie porozumienia z Iranem, jest uznanie, że „teraz możemy przestać być czujni” - powiedział gen. Todorov, pełniący obecnie funkcję wicedyrektora amerykańskiej Agencji Obrony Antybalistycznej.

Ocenił, że najbliższym celem powinno być zintegrowanie systemów wczesnego ostrzegania posiadanych niezależnie przez każde z państw. Potrzebne będzie również, według gen. Todorova, stworzenie w regionie magazynu z częściami zamiennymi do rakiet, ponieważ obecnie wszystkie naprawy pocisków muszą być przeprowadzane w USA, co zabiera zbyt wiele czasu.

Uspokajanie sojuszników

Prezydent Barack Obama oraz sześć państw sojuszniczych z Rady Współpracy Państw Zatoki podkreślili swoje zaangażowanie w stworzenie wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej w maju 2015 roku. Była to deklaracja, która miała uspokoić regionalnych sojuszników USA, że nie wzrośnie dla nich zagrożenie ze strony wzmocnionego porozumieniem nuklearnym Iranu.

Autor: mm//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. military or Department of Defense | Spc. Henry

Tagi:
Raporty: