Groźna bakteria w koktajlu mlecznym. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
CNN, CDC, tvn24.pl
Tacoma, Waszyngton
Tacoma, Waszyngton
Google Maps
Tacoma, WaszyngtonGoogle Maps

Listerioza, czyli choroba wywoływana przez bakterie Listeria monocytogenis, doprowadziła do śmierci trzech osób w stanie Waszyngton - przekazały lokalne władze. Śledztwo wykazało, że źródłem zakażenia był milkshake w restauracji typu fast food.

W oświadczeniu Departamentu Zdrowia Stanu Waszyngton wskazano, że skażone bakterią napoje zostały podane klientom lokalu należącego do sieci fast foodów w mieście Tacoma. Przeprowadzone przez lokalne władze śledztwo wykazało, że do zatrucia doprowadziło niewłaściwe czyszczenie maszyny do robienia lodów, które były częścią koktajli mlecznych - poinformowano w cytowanym przez CNN oświadczeniu. Wynika z niego również, że między 27 lutego a 22 lipca tego roku do szpitali w stanie Waszyngton trafiło sześć osób, u których wykryto obecność tego samego szczepu bakterii Listeria monocytogenes. Trzy z nich zmarły. Dwóch spośród trzech hospitalizowanych, których udało się uratować, zeznało, że przed zachorowaniem pili koktajle w restauracji w Tacomie - podkreśla CNN.

Departament Zdrowia Stanu Waszyngton przekazał w swoim oświadczeniu, że maszyna, na powierzchni której pojawiła się śmiertelnie groźna bakteria, działała do 7 sierpnia. Zaapelowano, by wszystkie osoby, które jadły w lokalu od 29 maja do tego dnia i zauważyły u siebie niepokojące objawy, niezwłocznie zgłosiły się do lekarza. Dlaczego jako datę graniczną wskazano akurat 29 maja? CNN wyjaśnia, że bakterie Listeria mogą wywoływać objawy nawet do 70 dni po konsumpcji skażonego nimi posiłku.

ZOBACZ TEŻ: Grzyb Candida auris atakuje pacjentów w amerykańskich szpitalach. Komentarze ekspertów

Listerioza - co to za choroba?

Bakterie Listeria monocytogenes wywołują chorobę zakaźną o nazwie listerioza. Cierpią na nią ludzie i zwierzęta. Zachorować można po spożyciu skażonego nabiału, owoców, warzyw oraz mięsa. W niektórych przypadkach pierwszymi oznakami zakażenia jest biegunka lub inne objawy żołądkowo-jelitowe. Do typowych objawów następujących później należą bóle głowy, sztywność karku, gorączka, ból mięśni, dezorientacja, problemy z utrzymaniem równowagi i drgawki. Choroba może doprowadzić nawet do śmierci.

Amerykańskie Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) zaznaczają, że szczególnie narażone na listeriozę są kobiety w ciąży. W ich przypadku ryzyko złapania tej choroby ma być 10 razy wyższe niż w przypadku reszty społeczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Śmiertelne zatrucie wodą. 35-latka wypiła dwa litry w ciągu 20 minut

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: CNN, CDC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com