TVN24 | Świat

Przedstawicielka Pentagonu: Korea Północna rozwija broń chemiczną i biologiczną

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP, TVN24

Korea Północna wciąż rozwija arsenał broni masowego rażenia, nie tylko broni jądrowej, ale również chemicznej i biologicznej, co stanowi poważne zagrożenie dla USA i ich sojuszników - oceniła wysokiej rangi przedstawicielka amerykańskiego resortu obrony.

P.o. asystenta ministra obrony USA do spraw ochrony kraju i bezpieczeństwa globalnego Jennifer Walsh wyraziła również obawy, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un może sięgnąć po broń masowego rażenia w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim - przekazała południowokoreańska agencja Yonhap.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Zagraża stabilności międzynarodowej"

"Ciągłe dążenie Korei Północnej do broni nuklearnej, chemicznej i biologicznej zagraża stabilności międzynarodowej i osłabia globalny system nieproliferacji. Te zdolności stanowią zagrożenie dla sił USA i sojuszników" - oceniła Walsh w oświadczeniu przekazanym podkomitetowi Izby Reprezentantów ds. wywiadu i operacji specjalnych.

"Biorąc pod uwagę ryzyko, że Kim Dzong Un może starać się użyć broni masowego rażenia w czasie konfliktu na Półwyspie Koreańskim, lub by takiego konfliktu uniknąć, połączone siły (USA i sojuszników) muszą być przygotowane na wszelkie ewentualności wymagające działania w środowisku skażonym przez CBRN" - dodała urzędniczka. CBRN to używany przez Amerykanów skrót oznaczający broń chemiczną, biologiczną, radiologiczną i nuklearną.

"Pandemia COVID-19 wciąż ukazuje zagrożenie stwarzane przez incydenty biologiczne"

Przedstawicielka ministerstwa obrony USA wskazała na Chiny jako główne źródło materiałów do produkcji broni chemicznej i biologicznej w Korei Północnej. "Chińskie podmioty i osoby w dalszym ciągu przekazują wrażliwe ze względu na proliferację materiały do Korei Północnej, Iranu i innych podmiotów stanowiących zagrożenie" - napisała.

Walsh przypomniała, że reżim w Pjongjangu z powodzeniem użył broni chemicznej w 2017 roku, gdy w Malezji otruty został brat północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Nam. Podkreśliła przy tym, że oprócz Korei Północnej, broń chemiczną i biologiczną rozwijają również inne kraje, takie jak Chiny, Rosja i Iran.

"Pandemia COVID-19 wciąż ukazuje zagrożenie stwarzane przez incydenty biologiczne, a postępy naukowe w dziedzinie biotechnologii kreują nowe rodzaje wyzwań, obniżając przy tym bariery wejścia dla rozwoju, proliferacji i użycia broni masowego rażenia" - napisała Walsh.

Podkreśliła również, że USA współpracują z Koreą Południową, by utrzymać gotowość na wypadek zagrożenia takimi rodzajami broni.

W 2020 roku siły zbrojne USA szacowały, że Korea Płn. posiada nawet 5 tysięcy ton broni chemicznej 20 różnych typów, co czyni z niej trzecie pod tym względem państwo świata – przypomina agencja Yonhap.

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KCNA