Biden: widzimy druzgocące obrazy z Gazy

Źródło:
PAP
Porozumienie zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy. Relacja reportera TVN24
Porozumienie zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy. Relacja reportera TVN24
TVN24
Porozumienie zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy. Relacja reportera TVN24TVN24

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że zagraniczni obywatele, w tym Amerykanie, którzy w środę wydostali się ze Strefy Gazy, byli pierwszymi z prawdopodobnie ponad tysiąca, którzy w najbliższych dniach opuszczą Gazę. Amerykański przywódca zapowiedział też, że pracuje nad zwiększeniem dostaw pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

- Dziś, dzięki amerykańskiemu przywództwu, jesteśmy w sytuacji, w której zapewniliśmy start bezpiecznego korytarza dla rannych Palestyńczyków i zagranicznych obywateli z Gazy – powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Northfield w Minnesocie.

- Amerykańscy obywatele byli w stanie wyjść jako część pierwszej grupy z prawdopodobnie ponad tysiąc osób – dodał przywódca Stanów Zjednoczonych.

Odniósł się w ten sposób do ogłoszonego wcześniej w środę otwarcia granicy między Strefą Gazy i Egiptem w Rafah dla umożliwienia ewakuacji pierwszej grupy cudzoziemców.

Biden: widzimy druzgocące obrazy z Gazy

Prezydent oznajmił też, że pracuje nad tym, by "znacząco" zwiększyć przepływ pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, choć dodał, że wciąż potrzeba do tego wiele pracy.

Biden ponownie podkreślił, że Izrael ma prawo bronić swoich obywateli przed terroryzmem, ale że musi robić to w sposób, w którym ochrona cywilów jest priorytetem.

- Wszyscy widzimy druzgocące obrazy z Gazy, palestyńskie dzieci płaczące za rodzicami, rodziców piszących imiona swoich dzieci, by można je było zidentyfikować (...) Utrata każdego niewinnego życia jest tragedią - podkreślił Biden.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP