To blat kuchenny zdradził Jacka Teixeirę. Jak namierzono żołnierza, który miał ujawnić tajne dokumenty

Źródło:
New York Times, tvn24.pl

Zdjęcia z kuchni, publikowane w mediach społecznościowych, były wskazówką, że to Jack Teixeira może odpowiadać za ujawnienie tajnych dokumentów USA - poinformował "New York Times" w dniu aresztowania 21-letniego żołnierza sił powietrznych Gwardii Narodowej. Dziennik, który jako pierwszy ujawnił tożsamość mężczyzny, dotarł do członków grupy, w której miał udostępniać dane.

Amerykańskie władze aresztowały Jacka Teixeirę w czwartek - przekazał tego samego dnia prokurator generalny USA Merrick Garland. 21-latek został zatrzymany w związku z wyciekiem tajnych dokumentów. O tożsamości żołnierza półtorej godziny wcześniej jako pierwszy poinformował "New York Times".

ZOBACZ TEŻ: "NYT": Wyciekły tajne dokumenty dotyczące ukraińskiej kontrofensywy. Śledztwo Pentagonu, Ukraińcy mówią o blefie

"NYT" dotarł do treści publikowanych przez Teixeirę i członków jego rodziny w internecie. Na profilu siostry 21-latka w mediach społecznościowych miała znaleźć się wskazówka, że to Teixeira może odpowiadać za wyciek tajnych dokumentów - na jednym ze zdjęć widoczny jest blat kuchenny identyczny z powierzchnią, na której sfotografowano tajne dokumenty.

Jack Teixeira. Gdzie udostępnił tajne dokumenty

Jak ustalił "NYT", Teixeira był "nieoficjalnym przywódcą" grupy internetowej Thug Shaker Central, "w której około 20-30 osób dzieliło się swoim zamiłowaniem do broni, rasistowskimi memami i grami wideo". Tajne dokumenty po raz pierwszy pojawiły się właśnie na tym forum. Celem Teixeiry było "zarówno informowanie, jak i robienie wrażenia" na kolegach - wskazali członkowie Thug Shaker Central.

ZOBACZ TEŻ: Media: największy wyciek tajnych dokumentów USA od początku wojny. Skutki są ogromne

21-latek mniej więcej w październiku 2022 roku zaczął publikować w grupie oryginalne dokumenty, w tym te oznaczone jako "ściśle tajne". Wcześniej udostępniał notatki ze "skomplikowanymi i czasami zagmatwanymi streszczeniami wydarzeń międzynarodowych, które członkowie grupy śledzili z trudem". Czasami zwracał uwagę swoim kolegom, że "nie traktują poważnie" przesyłanych przez niego informacji - przyznał 17-letni członek grupy, używający pseudonimu Vahki, w rozmowie z "NYT".

Wyciek tajnych danych. Zatrzymany "był bardzo przerażony"

W opinii członka grupy "wszyscy szanowali" 21-letniego żołnierza. - On był legendą - ocenił Vahki, dodając, że zatrzymany przez władze mężczyzna "nie był informatorem w stylu Edwarda Snowdena i Chelsea Manning, których oburzenie z powodu domniemanej niesprawiedliwości skłoniło do złamania prawa i ujawnienia ściśle tajnych informacji rządowych".

Cytowani przez "NYT" przyjaciele Teixeiry stwierdzili, że tajne informacje publikowane w wiadomościach miały nigdy nie wyjść poza internetową grupę. - Ten facet był chrześcijaninem o antywojennych poglądach, chciał tylko poinformować kilku swoich przyjaciół o tym, co się dzieje - ocenił Vahki.

Na początku marca 17-letni członek Thug Shaker Central o imieniu Lucca, który "być może nie zdawał sobie sprawy z wagi dokumentów", podczas rozmowy o wojnie w Ukrainie udostępnił w publicznej grupie w serwisie Discord kilkadziesiąt dokumentów przesłanych wcześniej przez Teixeirę. Następnie dokumenty zaczęły pojawiać się w różnych grupach, a w kwietniu znalazły się w serwisie Telegram. Teixeira miał wówczas zacząć usuwać swoje internetowe konta i żegnać się z użytkownikami poszczególnych grup. - Był bardzo przerażony - ocenił Vahki.

ZOBACZ TEŻ: Kuźniar o wycieku tajnych dokumentów w USA: nie były strategicznie ważne

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: New York Times, tvn24.pl