Departament Stanu USA: prezydent Zełenski wie, że wojna może się zakończyć tylko przy stole negocjacyjnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wie, że wojna może zakończyć się tylko przy stole negocjacyjnym - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Dodał jednak, że jak dotąd Rosja nie pokazała gotowości do rozmów.

- Chcemy Ukrainy, która jest niepodległa, suwerenna, zasobna, demokratyczna i będąca w stanie się obronić. To jest coś, o co w dłuższej perspektywie można się starać i co można osiągnąć przy stole negocjacyjnym. Prezydent Zełenski i rząd ukraiński to wiedzą - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Rzecznik zaznaczył, że mimo gotowości Ukrainy, nie widzi, by za rosyjskimi deklaracjami dotyczącymi chęci do rozmów szły czyny.

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski
Źródło: president.gov.ua

USA deklarują wsparcie dla Ukrainy

Price zadeklarował, że USA w kontekście negocjacji ma zdanie zbieżne z opinią Zełenskiego, który powiedział, że jest gotowy do rozmów w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowania integralności terytorialnej i szacunku dla narodu ukraińskiego.

Zapowiedział też, że Ameryka będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, zarówno wysyłając jej sprzęt wojskowy, jak i udzielając jej pomocy ekonomicznej i humanitarnej.

Wcześniej w czwartek administracja USA ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 400 mln dolarów, w którym znalazły się m.in. rakiety do systemów przeciwlotniczych Hawk, cztery mobilne systemy obrony powietrznej Avenger wraz z rakietami Stinger, 21,5 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, w tym 500 sztuk amunicji precyzyjnej oraz 100 pojazdów Humvee.

Biden odmówił Ukrainie samolotów i rakiet dalekiego zasięgu

W środę prezydent USA Joe Biden przyznał, że odmówił dostarczenia Ukraińcom rakiet dalszego zasięgu, bo nie chce, by Ukraina atakowała cele w Rosji. Powiedział też, że odmówił również przysłania amerykańskich samolotów, chcąc uniknąć III wojny światowej.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel administracji Bidena wyraził zdziwienie, że prezydent tak otwarcie mówił o tym, jakiej broni odmówił Ukrainie. Dodał jednocześnie, że powodem amerykańskiej odmowy wysłania Ukrainie broni dalekiego zasięgu - takiej jak pocisków ATACMS czy dronów Grey Eagle - jest chęć uniknięcia eskalacji.

- Nie chcemy być widziani jako strona, która eskaluje sytuację i daje Ukrainie broń ofensywną - powiedział. Ocenił jednocześnie, że dostarczana obecnie broń odpowiada potrzebom ukraińskiej armii.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: