"Wyrządził już dość szkód". Artykuł impeachmentu wobec Trumpa zostanie przedstawiony w Kongresie

Źródło:
PAP
Jak wygląda proces impeachmentu?
Jak wygląda proces impeachmentu?TVN24
wideo 2/6
Jak wygląda proces impeachmentu?TVN24

Przedstawiciele Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów planują w poniedziałek przedstawić w Kongresie artykuł impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Zamierzają głosować nad nim w przyszłym tygodniu. We wstępnym projekcie aktu - jak podał portal CNN - oskarża się ustępującego prezydenta o "podżeganie do powstania".

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przekazała w piątek koleżankom i kolegom z parlamentarnych ław, że chciałaby, aby wiceprezydent Mike Pence zgodził się na uruchomienie 25. poprawki do konstytucji, która mówi o pozbawieniu urzędu gospodarza Białego Domu. Według doniesień Pence - druga osoba w państwie - jest temu jednak przeciwny.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

W takim przypadku - jak argumentowała Pelosi - demokratom pozostaje rozpoczęcie procedury impeachmentu. Po szturmie na Kapitol przywódcy partii są zdeterminowani, by wydarzyło to się szybko, tym bardziej że pozostało kilkanaście dni do inauguracji prezydenckiej Joe Bidena.

Wniosek o uruchomienie impeachmentu ma zostać przedstawiony już w poniedziałek. Jego projekt oskarża prezydenta o "podżeganie do powstania" – podały amerykańskie media, w tym CNN. W Waszyngtonie mówi się nieoficjalnie, że do głosowania nad nim powinno dojść jeszcze przed 15 stycznia.

"Jeżeli prezydent nie odejdzie natychmiast i z własnej woli, Kongres podejmie działania"

Demokraci chcą wszcząć procedurę impeachmentu wobec Trumpa
Demokraci chcą wszcząć procedurę impeachmentu wobec TrumpaTVN24

Lista sojuszników Trumpa "kurczy się"

Z racji przewagi demokratów w Izbie Reprezentantów postawienie prezydenta w stan oskarżenia wydaje się być formalnością. Nie przeszkodzi w tym deklarowany już sprzeciw przywództwa republikanów w tej izbie. - Cały ten dyskurs o postawieniu (prezydenta) w stan oskarżenia i 25. poprawce tylko pogłębia nasze podziały i dolewa oliwy do ognia – powiedział republikański kongresmen Don Bacon.

Czym jest 25. poprawka i jaki udział w odsunięciu głowy państwa od władzy mógłby mieć wiceprezydent?

By usunąć Trumpa z urzędu, potrzeba jednak większości dwóch trzecich w Senacie, gdzie większość wciąż mają republikanie.

W ławach senackich po scenach przemocy na Kapitolu lista sojuszników Trumpa "kurczy się". - Nie liczcie na mnie. Dosyć – stwierdził w środę senator GOP Lindsey Graham z Karoliny Południowej, w trakcie kadencji jeden z bliższych współpracowników prezydenta i jego częsty golfowy partner. Jednoznacznie wypowiedziała się przeciw Trumpowi także republikańska senator z Alaski Lisa Murkowski. - Chcę, by zrezygnował. Nie chcę go. Wyrządził już dość szkód – oznajmiła.

Trump wydał oświadczenie

Względy proceduralne

W Senacie problem mogą stanowić jednak względy proceduralne. Izba ta wznawia swoje posiedzenie 19 stycznia i dopiero w ten dzień może zostać oficjalnie poinformowana o przegłosowanym przez Izbę Reprezentantów artykule impeachmentu. Zgodnie z prawem senacka procedura może rozpocząć się dopiero dzień po otrzymaniu tej informacji (czyli 20 stycznia) o godz. 13 po południu. A wtedy prezydentem od godziny będzie już Biden i kadencja Trumpa będzie już zakończona.

Portal CNN informuje, że niektórzy demokraci obawiają się, iż próby usunięcia prezydenta z urzędu mogą tylko dodatkowo zmobilizować zwolenników Trumpa. Większość w tej partii - w tym przewodnicząca Pelosi - jest jednak zdania, że prezydent powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności, nawet jeśli miałoby to mieć wymiar wyłącznie symboliczny. Postawienie Trumpa w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów po raz drugi - pierwszą próbę podjęto przed rokiem - byłoby wydarzeniem bez precedensu w historii USA.

Tym razem - jak zapowiadają demokraci - procedura impeachmentu w Izbie Reprezentantów nie byłaby taka, jak w 2019 roku. W planach nie ma trwających tygodniami przesłuchań.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP