"Coraz bardziej niebezpieczne zachowanie Chin na niebie". Pentagon odtajnia wojskowe nagrania

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Pentagon odtajnił nagrania i zdjęcia z kilkunastu ryzykownych incydentów, do których w ostatnim czasie doprowadziły w międzynarodowej przestrzeni powietrznej chińskie myśliwce. USA oskarżyły Pekin o prowadzenie "scentralizowanej, skoordynowanej" kampanii mającej na celu nękanie amerykańskich i sojuszniczych samolotów. Tylko od 2022 roku takich groźnych incydentów zarejestrowano już około 300.

Amerykański Departament Obrony we wtorek opublikował odtajnione nagrania i fotografie dokumentujące 15 najnowszych przypadków "ryzykownych zachowań operacyjnych" chińskich sił powietrznych przeciwko działającym w międzynarodowej przestrzeni powietrznej samolotom USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Niepotrzebnie agresywny manewr" chińskiego myśliwca. Wojsko pokazało nagranie

Pentagon zarzuca chińskim pilotom myśliwców, że podlatują zbyt blisko amerykańskich maszyn patrolujących rejon Morza Wschodniochińskiego i Południowochińskiego. Niektóre podlatują na odległość zaledwie kilku metrów, co grozi zderzeniem i katastrofą. Inne wypuszczają flary, pokazują z bliska przenoszone uzbrojenie, albo przelatują tuż przed nosem amerykańskich samolotów wywołując im silne turbulencje.

Zastępca sekretarza obrony USA Ely Ratner poinformował we wtorek, że od 2022 roku doszło do ponad 180 incydentów z udziałem chińskich samolotów wojskowych, wykonujących "ryzykowne lub lekkomyślne manewry" w pobliżu amerykańskich samolotów. Waszyngton traktuje te zdarzenia jako próby zastraszenia amerykańskich pilotów. Jeśli uwzględniać manewry w pobliżu samolotów sojuszniczych Waszyngtonu, takich incydentów było łącznie około 300 - podają amerykańskie władze. Pentagon ostrzega przed "coraz bardziej niebezpiecznym zachowaniem Chin na niebie". 

CZYTAJ WIĘCEJ: Niebezpieczny manewr chińskiego myśliwca. Amerykanie: zbliżył się na sześć metrów

Ryzykowne manewry chińskich myśliwców

Pekin oficjalnie tych zdarzeń nie komentuje. W odpowiedzi często oskarża jednak samoloty wojskowe innych państw o naruszanie chińskiej przestrzeni powietrznej, roszcząc sobie wyłączne prawa do międzynarodowej przestrzeni nad spornymi morzami.

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło o takie naruszenie Kanadę, podczas gdy kanadyjski minister obrony zarzucił chińskim myśliwcom przechwycenie kanadyjskiego samolotu wojskowego nad wodami międzynarodowymi. Kanada twierdzi, że zachowanie chińskich myśliwców było "lekkomyślne i niebezpieczne". Chiński odrzutowiec miał zbliżyć się na odległość pięciu metrów do kanadyjskiego samolotu obserwacyjnego biorącego udział w operacji ONZ mającej na celu wyegzekwowanie sankcji wobec Korei Północnej.

CZYTAJ TEŻ: Media: chiński myśliwiec uzbrojony w cztery rakiety zbliżył się do amerykańskiego samolotu nad Morzem Południowochińskim

Incydent miał miejsce na wodach międzynarodowych u wybrzeży Chin, stwierdziła kanadyjska telewizja Global News, której reporter znajdował się na pokładzie kanadyjskiego samolotu.

Minister obrony Kanady Billy Blair oświadczył, że o ile chińskie siły powietrzne regularnie wchodzą w interakcje z samolotami biorącymi udział w misjach ONZ, to poniedziałkowy incydent naraził kanadyjski samolot na znaczne ryzyko. - Jestem bardzo zaniepokojony nieprofesjonalnym sposobem, w jaki zostało to zrobione - powiedział Blair. - Szczerze mówiąc, było to niebezpieczne i lekkomyślne. Tego typu zachowania są niedopuszczalne i zakomunikujemy to Chińskiej Republice Ludowej w najbardziej odpowiedni sposób - powiedział.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: defense.gov

Tagi:
Raporty: