Biden podpisał ustawę budżetową obejmującą 45 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę budżetową na kolejny rok. Wcześniej budżet uchwaliły obie izby Kongresu. Ustawa przewiduje wydatki w wysokości prawie 1,7 biliona dolarów, w tym 45 miliardów dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy oraz sojuszników z NATO.

Ustawa musiała być uchwalona i podpisana przez prezydenta Joe Bidena do piątku wieczorem czasu lokalnego, aby zapobiec częściowemu wstrzymaniu działalności agend rządu federalnego, czyli tzw. shutdownu.

Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów uchwaliła budżet na krótko przed świętami Bożego Narodzenia, głównie zgodnie z podziałami partyjnymi, stosunkiem głosów 225:201. Przeciwko głosowali republikanie.

Złożony ze 100 senatorów Senat, w którym również demokraci mają większość, przyjął ustawę wcześniej stosunkiem głosów 68:29. Również w tej izbie republikanie byli przeciw, wskazując na astronomiczną wysokość budżetu.

Republikanin: to monstrum, jeden z najbardziej haniebnych aktów

Biden, który przebywa na wypoczynku w Saint Croix, na amerykańskich Wyspach Dziewiczych, oświadczył podpisując ustawę, że "stanowi ona dowód, iż demokraci i republikanie mogą współpracować".

Przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy, który ma nadzieję zostać jej spikerem, kiedy nowy Kongres zbierze się 3 stycznia, argumentował podczas debaty, że ustawa przewiduje zbyt wysokie wydatki, a przeznacza zbyt mało na ograniczenie nielegalnej imigracji, walkę z przemytem narkotyków przez granicę z Meksykiem i inne potrzeby wewnętrzne.

- To jest monstrum, jeden z najbardziej haniebnych aktów, jakie kiedykolwiek widziałem w tej izbie - powiedział Mccarthy.

Ustawa budżetowa - założenia

Ustawa przewiduje wzrost wydatków na cele krajowe o około sześć procent do 772,5 miliardów dolarów, a na obronę o około 10 procent do 858 miliardów dolarów. Na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy i sojuszników z NATO przeznaczono 45 miliardów dolarów, czyli o ponad siedem miliardów więcej niż proponował Biden.

AP podkreśliła, że chociaż za pomocą dla Ukrainy opowiadają się obie partie, to niektórzy republikanie są jej przeciwni i argumentują, że pieniądze te należałoby przeznaczyć na wydatki wewnętrze. McCarthy ostrzegł, że w przyszłości republikanie "nie będą podpisywać czeków in blanco" dla Ukrainy.

Wśród wydatków znajduje się dziewięć miliardów dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują uzbrojenie dla Ukrainy, a także 11,8 miliarda na zastąpienie broni przekazywanej Ukrainie przez USA oraz na kraje, które zdecydowały się przekazać broń na prośbę Waszyngtonu. Niemal miliard zostanie przeznaczony na zwiększenie produkcji i zakup amunicji oraz rakiet w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Dokument przewiduje też co najmniej 900 milionów dolarów pomocy humanitarnej oraz 13 miliardów pomocy gospodarczej dla Ukrainy.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@POTUS

Tagi:
Raporty: