"Niemowlę nie dawało oznak życia". Dzieci porzucone na pustyni, prawdopodobnie przez przemytników

Źródło:
PAP
Patrol amerykańskich służb granicznych na pustyni w Arizonie (wideo archiwalne)
Patrol amerykańskich służb granicznych na pustyni w Arizonie (wideo archiwalne)Reuters Archiwum
wideo 2/2
Patrol amerykańskich służb granicznych na pustyni w Arizonie (wideo archiwalne)Reuters Archiwum

Funkcjonariusze amerykańskich służb celnych i ochrony granic (CBP) natknęli się na pustyni w Arizonie na czteromiesięczne niemowlę i 18-miesięczne dziecko. Według nich dzieci zostały porzucone przez przemytników. "To okrucieństwo" - napisał w internecie szef miejscowego patrolu granicznego. Jak wyjaśnił, znalezione niemowlę nie dawało oznak życia. "Całe szczęście udało nam się zapobiec tragedii" - dodał.

Jak podała w sobotę NBC News, powołując się na agenta amerykańskich służb celnych i ochrony granic CBP, uratowane dzieci znaleziono w piątek na pustyni Sonoran w południowej części Arizony graniczącej z Meksykiem. Podkreślił on, że narażone były one na pewną śmierć.

"Niemowlę nie dawało oznak życia"

"Chwalę naszych agentów za szybką reakcję w obliczu tego strasznego incydentu i w ogóle każdego incydentu, kiedy zagrożone jest życie imigrantów" - skomentował w mediach społecznościowych John R. Modlin, szef patrolu granicznego w sektorze Tucson. Jak wyjaśnił w swoim wpisie na Twitterze, kiedy funkcjonariusze znaleźli niemowlę, początkowo nie reagowało. Na szczęście zdołano je uratować.

"Dzieci miały po 4 i 18 miesięcy. Funkcjonariusze ustalili, że niemowlę nie dawało oznak życia. Całe szczęście udało nam się zapobiec tragedii. Nie można lekceważyć bezduszności przemytników" - napisał Modlin.

Nielegalna migracja do USA

Na początku tego tygodnia w oddzielnych przypadkach prób przedostania się do USA z Meksyku zmarło dwoje dzieci. Z kolei z rzeki Rio Grande wydobyto niemowlę, które było w stanie krytycznym.

Jak podaje NBC News, tragiczne incydenty mają miejsce w czasie, gdy spada liczba aresztowań nielegalnych imigrantów na granicy amerykańsko-meksykańskiej, która w maju osiągnęła rekordowy poziom. Wzrost aresztowań z udziałem pomocy USA odnotowuje się natomiast w Ameryce Środkowej.

Ministerstwo bezpieczeństwa krajowego (DHS) w trakcie niedawnego briefingu w Białym Domu poinformowało, że tylko w jednym tygodniu czerwca doprowadzono do zatrzymania 240 przemytników.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USBPChiefTCA