Kilka tysięcy Londyńczyków obserwowało doroczną paradę wojskową z udziałem około tysiąca żołnierzy (Trooping the Colour), organizowaną tradycyjnie w trzecią sobotę czerwca dla uczczenia oficjalnych urodzin monarchini.
Zwyczaj podwójnych urodzin - faktycznych i oficjalnych - wprowadził Edward VII, który urodził się w listopadzie, ale chciał, by poddani świętowali jego urodziny przy słonecznej pogodzie.
Zamiast męża - kuzyn
87-letniej Elżbiecie II nie towarzyszył tym razem 92-letni książę Filip, który przebywa w szpitalu. W jego zastępstwie u boku królowej wystąpił jej kuzyn książę Kentu, pułkownik gwardii szkockiej.
Pod sztandarem z Afganistanu
W paradzie ze sztandarem i orkiestrą uczestniczą cztery pułki królewskiej gwardii pieszej. Co roku przewodniczenie paradzie na zasadzie rotacji przejmuje jeden z nich, niosąc swój sztandar. Tym razem był to sztandar 1. Batalionu Straży Walijskiej, który ostatnio wrócił z Afganistanu.
Paradę poprzedził przejazd rodziny królewskiej karocami z Pałacu Buckingham do koszar gwardii królewskiej. Zabytkową karocę Elżbiety II eskortowali konno księżniczka Anna i książę Karol - dwoje najstarszych dzieci monarchini. Konno jechał też wnuk - książę William, pułkownik straży irlandzkiej. Parada odbywa się na gwardyjskim placu ćwiczeń. Na zakończenie uroczystości Królewska Artyleria Konna oddaje 41 strzałów armatnich w pobliskim Green Parku.
RAF nad Pałacem Buckingham
Z balkonu Pałacu Buckingham rodzina królewska obserwowała przelot 32 samolotów z eskadry akrobatycznej RAF-u - Red Arrows - w tym modeli Spitfire, Hurricane i Lancaster pamiętających drugą wojnę światową. Elżbieta II skończyła 87 lat 21 kwietnia. Pod względem długości panowania ustępuje tylko królowej Wiktorii. Jest tytularnym zwierzchnikiem sił zbrojnych. W okresie 60 lat na tronie tylko raz nie uczestniczyła w paradzie wojskowej z okazji swych oficjalnych urodzin. Było to w 1955 roku, kiedy z powodu strajku na kolei uroczystość została odwołana.
Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP