Piotr Michoń
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Autor bloga i podcastu Ekonomia Szczęścia (www.ekonomiaszczescia.pl). Członek International Society for Quality of Life Studies. Autor książek "Ekonomia szczęścia", "Praca, opieka, płeć" oraz "Życzę szczęścia!"

Pomagać, ale tylko swoim. Czy Polacy są opiekuńczymi szowinistami?

Co piąty Polak mówi "zdecydowanie nie", gdy zapytać o zwiększenie wsparcia państwa dla imigrantów - wynika z badań prof. Piotra Michonia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nie chodzi o to, że zabiorą nam pracę czy będą żyć z zasiłków. W czym więc leży przyczyna tej niechęci i czy to tylko polska specyfika? O tym dla tvn24.pl sam autor badań.

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej, staliśmy się szczęśliwsi - to zdanie prawdziwe, poparte danymi Gallupa, European Social Survey, World Value Survey, Eurostatu. Od roku 2004 szczęście Polaków rośnie. Z faktami nie dyskutujemy. To jednak nie znaczy, że nie rodzą się wątpliwości, z których wyłaniają się pytania. Najważniejsze z nich brzmią: czy to właśnie przystąpienie do UE sprawiło, że Polacy są szczęśliwsi? Czy wykorzystaliśmy szansę, jaką dostaliśmy 1 maja równo 20 lat temu? - pisze prof. Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Jak "leżeć na płasko" w pracy i czy to się opłaca?

W Chinach "leżą na płasko" - "tang ping" to ruch zapoczątkowany przez Sina Weibo wiosną 2021 roku. Miał to być swoisty protest przeciwko życiu nakierowanemu na produktywność i konkurencję z innymi. Na Zachodzie jest podobnie. Wystarczył kilkunastosekundowy klip promujący robienie absolutnego minimum. To od niego rozpoczęła się kariera terminów takich, jak "poniedziałkowe minimum" i "quiet quitting" (QQ) - co najczęściej tłumaczy się jako "ciche odchodzenie"

Nieszczęście jeździ do pracy samochodem

Istnieje wiele argumentów za tym, by nie jeździć samochodem do pracy: drogo, długo, stresująco... Ostatnie badania dostarczają nam jeszcze jednego: ci, którzy jeżdżą do pracy samochodem, okazują się być po prostu mniej szczęśliwi - pisze dla tvn24.pl Piotr Michoń - profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor bloga i podcastu Ekonomia Szczęścia.

Madka bombelka wydaje na tipsy czy inwestujemy w dzieci? Co Polacy naprawdę myślą o 500 plus

Na forach internetowych i w komentarzach pod artykułami o 800 plus zawrzało. "Patusy" dostaną podwyżkę! Inflacja przebije sufit! Bezdzietni znowu zostaną… - nie wypada, żebym, jako profesor uniwersytecki, pisał kim! Upowszechni się postawa "dej", ludzie przyzwyczają się, że można żyć na koszt innych… A pracujący i płacący podatki za wszystko zapłacą. To niesprawiedliwe, nieodpowiedzialne, demoralizujące, wyjeżdżam z tego chorego kraju. Śledząc internet odnosimy wrażenie, że Polaków oburza to, że w ogóle wypłacane jest 500 plus, a obietnica jego podwyższenia o trzy setki to prawdziwy skandal.

Inflacja jest jak opinia, każdy ma swoją. Paradoksy i awersje

- Z inflacją jest trochę tak, jak z wrogiem zza miedzy. Jak Pawlak nie może żyć bez Kargula, tak samo nam trudno byłoby bez wzrostu cen. Psioczymy na nią, ale trudno nam się bez niej obejść. Potrzebujemy jej, oczywiście nie wprost i otwarcie, ale po cichu, nieco nieracjonalnie, podświadomie. Zanim zakrzykniecie: Bzdura! - pozwólcie, że o coś zapytam - pyta i pisze dla Magazynu TVN24 profesor Piotr Michoń.

"Nie chcę się szczepić, choć mogę". A gdyby tak opodatkować niezaszczepionych?

To, że ktoś odmawia szczepienia, nie oznacza jeszcze, że jego lub jej intencją jest zrobić krzywdę innemu człowiekowi. Szarżujący po ulicach miast kierowcy też nie mają na celu spowodować wypadku. To dzieje się niejako przy okazji. Szarżującego kierowcę może spotkać kara, a nieszczepiącego się obywatela? "Twoja stawka podatku dochodowego rośnie dwukrotnie" - rozwiązań na to, jak radzić sobie z osobami, które nie szczepią się przeciwko COVID-19, szuka dr hab. Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor bloga Ekonomia Szczęścia.