Państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach Rady Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek formalnie szereg aktów prawnych wchodzących w skład pakietu budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Otwiera to drogę do głosowań w Parlamencie Europejskim i parlamentach narodowych.
Rada Unii Europejskiej (kraje członkowskie) formalnie przyjęła w poniedziałek decyzję w sprawie zasobów własnych, która określa sposób finansowania unijnego budżetu. Decyzja musi zostać zatwierdzona przez wszystkie 27 państw członkowskich zgodnie z ich konstytucyjnymi wymogami, aby wejść w życie. Przyjęcie jej w poniedziałek umożliwia rozpoczęcie procesu ratyfikacji.
Rada przyjęła również rozporządzenie ustanawiające fundusz odbudowy Unii Europejskiej. Rozporządzenie określa terminy wykorzystania 750 miliardów euro funduszu oraz ich przeznaczenie na różne unijne programy.
Kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły również stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości w zakresie ochrony budżetu Unii. To otwiera drogę do ostatecznego głosowania w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem w środę. Wreszcie Rada UE podjęła też decyzję o przekazaniu rozporządzenia określającego wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027 Parlamentowi Europejskiemu do jego zgody. Parlament Europejski ma głosować w tej sprawie również w środę.
Programy sektorowe i roczny budżet
Dla budżetu na lata 2021-2027 niezbędne jest także przyjęcie tzw. programów sektorowych, czyli unijnych programów finansowych dla poszczególnych działów unijnej polityki. Za prace nad nimi odpowiedzialne są odpowiednie Rady (grupy ministrów z państw członkowskich, odpowiedzialnych za dany obszar). Na przykład Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pracuje nad projektami legislacyjnymi dotyczącymi wspólnej polityki rolnej, a Rada ds. Konkurencyjności nad programami dotyczącymi jednolitego rynku, badań i przestrzeni kosmicznej.
Programy te są przyjmowane w zwykłej procedurze ustawodawczej z udziałem Parlamentu Europejskiego. Ich kształt jest uzależniony od wyniku negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych. Prace nad nimi toczyły się równolegle do negocjacji w sprawie kształtu budżetu na lata 2021-2027.
Wreszcie UE będzie musiała też przyjąć budżet roczny na 2021 rok. Unijne budżety roczne muszą zawsze mieścić się w limitach budżetu na lata 2021-2027. W praktyce zobowiązania i płatności są budżetowane zwykle poniżej odpowiednich pułapów przewidzianych w ramach wieloletnich ram finansowych. Różnica, czyli margines między pułapem a zabudżetowanymi kwotami, daje pole do manewru w razie nieprzewidzianych potrzeb. Na początku grudnia Rada i Parlament wypracowały porozumienie w sprawie kształtu budżetu na 2021 rok. W myśl niego łączna kwota środków na zobowiązania w przyszłym roku wyniesie 164,2 mld euro.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock