"To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu"

Na dwóch Rosjan oraz rosyjski 85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych nałożyły w czwartek sankcje za cyberatak na niemiecki Bundestag w 2015 roku Unia Europejska i Wielka Brytania. - To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Unijnymi i brytyjskimi sankcjami zostali objęci Dmitrij Badin, oficer wywiadu wojskowego GRU, oraz admirał Igor Kostiukow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i jednocześnie szef jego Głównego Zarządu, tj. wywiadu wojskowego GRU.

85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych (GCSS) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU; GRU), który rosyjskie media nazywają też jednostką wojskową nr 26165, jest odpowiedzialny za cyberataki o poważnych skutkach, stanowiące zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak podała Rada Unii Europejskiej, w szczególności oficerowie GRU z 85. GCSS brali udział w cyberataku, wymierzonemu przeciwko niemieckiemu Bundestagowi w kwietniu i maju 2015 r. oraz w próbie cyberataku, którego celem było włamanie do sieci Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii w kwietniu 2018 r.

Celem cyberataku z 2015 roku na niemiecki parlament federalny był system informacyjny tej instytucji. Atak ten miał wpływ na funkcjonowanie Bundestagu przez kilka dni. W jego efekcie skradziono dużą ilość danych. Atak ten miał także wpływ na konta poczty elektronicznej kilkorga parlamentarzystów, w tym kanclerz Angeli Merkel.

"Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Niemcami i naszymi europejskimi partnerami, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za cyberataki, mające na celu podważenie demokracji zachodnich. To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu" - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab. Jak podkreślono w oświadczeniu brytyjskiego rządu, sankcje są sygnałem dla Rosji, że jej szkodliwe działania w cyberprzestrzeni będą miały konsekwencje.

Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Niemcami i naszymi europejskimi partnerami, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za cyberataki, mające na celu podważenie demokracji zachodnich. To przestępcze zachowanie jeszcze bardziej pogarsza reputację rosyjskiego rządu
brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab

Zakaz podróży i zamrożenie aktywów

Sankcje polegają na zakazie podróżowania do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz na zamrożeniu aktywów. Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Miguel Berger wezwał w maju ambasadora Rosji Siergieja Nieczajewa, aby w imieniu rządu RFN zdecydowanie potępić atak hakerów na Bundestag i poinformować stronę rosyjską, że władze Niemiec będą chciały skorzystać z mechanizmu unijnych sankcji, wymierzonych w cyberterroryzm i nałożyć je na Badina oraz być może inne osoby biorące udział w tym przestępstwie.

Mężczyzna, który od 5 maja objęty jest europejskim nakazem aresztowania, wydanym przez niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości, ścigany jest również przez służby amerykańskie, które oskarżają go między innymi o prowadzenie wymierzonych w Partię Demokratyczną działań hakerskich podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Czytaj także: