Unia Europejska bierze się za sztuczną inteligencję. Komentarze ekspertów

Źródło:
TVN24
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencji
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencji
TVN24
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencjiTVN24

Unia Europejska próbuje ujarzmić sztuczną inteligencję kompleksowym prawem, pierwszym takim na świecie. - Chodzi o to, aby konsumenci nie obawiali się, że korzystając z jakiegoś systemu czy produktu wydarzy się coś nieprzyjemnego. A jeśli się coś stanie, to będą mogli dochodzić swoich roszczeń - tłumaczy Filip Biały z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Materiał magazynu "Polska i świat".

Autonomiczne maszyny, wirtualni asystenci czy chatboty - to sztuczna inteligencja, która otacza nas na co dzień. Parlament Europejski próbuje nad tym zapanować.

CZYTAJ TEŻ: Parlament Europejski zdecydował w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji

- Mówi, jakie oprogramowanie w Unii Europejskiej jest nielegalne i korzystanie z niego jest zabronione. Mówi, jakie to są systemy wysokiego ryzyka, na przykład ChatGPT czy masowe systemy sztucznej inteligencji – wylicza Paula Skrzypecka z kancelarii Creativa Legal.

Unijne przepisy to pierwsze tak kompleksowe prawo na świecie. - Chodzi o to, aby konsumenci nie obawiali się, że korzystając z jakiegoś systemu czy produktu wydarzy się coś nieprzyjemnego. A jeśli się coś stanie, to będą mogli dochodzić swoich roszczeń – mówi Filip Biały z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ograniczenia dla działalności sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie będzie mogła być wykorzystywana do nadzoru biometrycznego rozpoznawania ludzi, czyli analizy cech fizycznych: kształtu twarzy, oczu czy chodu.

Tego właśnie dotyczył główny spór - czy można robić to w czasie rzeczywistym, czyli na przykład w drodze uczestników na demonstrację. To mogłoby stwarzać ryzyko masowej inwigilacji większej niż Pegasus.

Unia Europejska pracuje nad ograniczeniem działań sztucznej inteligencjiFakty TVN

- To jest coś niebezpiecznego i cieszymy się, że zachowano wersję kompromisową – mówi Filip Konopczyński z Fundacji Panoptykon. Szczególnie, że nowe prawo ma generalnie pomóc krok po kroku eliminować ryzyko związane ze zastosowaniem sztucznej inteligencji.

- Będzie wprowadzony obowiązek informowania, że dana treść jest wygenerowana przez sztuczną inteligencję, co może pomóc w walce z deepfake'ami. Będziemy musieli być poinformowani, że rozmawiamy z czat botem i to ma znaczenie w codziennym życiu – wylicza prawnik.

To obowiązki nakładane głównie na tych, którzy stosują takie systemy. - My jako końcowi użytkownicy będziemy mogli korzystać z bezpieczniejszych rozwiązań opartych o AI – podkreśla Konopczyński.

Unijne przepisy mają na celu ochronę konsumentów

Europa staje się liderem w takiej ochronie, ale specjaliści nie mają wątpliwości, że i tak jest spóźniona. - Nie jest to podejście, które może rozwiązać wszelkie problemy, bo sztuczna inteligencja w różnych dziedzinach naszego życia funkcjonuje w inny sposób – uważa Biały. - Inaczej w medycynie, kiedy służy do wykrywania zmian nowotworowych, a inaczej w bankowości, gdzie jest wykorzystywana do podejmowania decyzji kredytowych – wyjaśnia.

Podobne systemy mogą być stosowane o wiele częściej. – W grę wchodzi wszelkiego rodzaju scoring. Nie mówimy już o zakazanym biometrycznym, dotyczącym możliwości przewidywania przestępstwa, ale po fakcie: po meczu, po większej imprezie, scoring dotyczący naszej sytuacji finansowej, w miejscu pracy. To też zostało objęte tymi zakazami, ale to nie oznacza, że z dnia na dzień takie procesy zostaną zatrzymane i nikt do nich nie powróci – zastrzega Skrzypecka.

Szczególnie, że ostateczne przepisy ustalą teraz rządy, czyli rada Unii, komisja i europarlament. - Jesteśmy na początku tej drogi i akt wejdzie w życie za kilkanaście miesięcy – podkreśla Konopczyński. - Są powody, aby zwracać uwagę na ten proces, bo my jako Pantoptykon domagaliśmy się jeszcze większych praw dla obywateli. Między innymi prawa dla obywateli wyjaśnienia każdej ważnej decyzji dotyczącej AI – dodaje.

Czy unijne przepisy wejdą z życie przed 2025 rokiem? Instytucje zapowiadają, że chcą przyspieszyć. Negocjacje już się zaczęły.

Autorka/Autor:Aleksandra Kąkol

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN