Ukraińska kontrofensywa. Sztab Generalny: Rosjanie pospiesznie opuszczają pozycje

Źródło:
TVN24, PAP
Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim
Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskimReuters
wideo 2/5
Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskimReuters

Ukraińska kontrofensywa idzie naprzód. Sztab Generalny w Kijowie poinformował, że ostatniej doby armia ukraińska wyparła wojska rosyjskie z ponad 20 miejscowości. Według sztabu, "trwa wyzwalanie" kolejnych miejscowości w obwodach charkowskim i donieckim. Ukraińcy donoszą też o "udanych działaniach" armii ukraińskiej na kierunku chersońskim, na południu kraju.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

W poniedziałkowym komunikacie sztab podał, że "trwa wyzwalanie z rąk rosyjskich najeźdźców miejscowości w obwodach charkowskim i donieckim". Zapewnił, że oddziały rosyjskie "pospiesznie opuszczają pozycje" i uciekają w głąb zajętych terytoriów bądź do Rosji.

Obwód charkowski. Doniesienia o wyzwoleniu miasta Izium

W ostatnich kilkunastu godzinach w sieci pojawia się wiele doniesień, dotyczących kolejnych postępów ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie charkowskim. Agencja informacyjna UNIAN opublikowała na serwisie Telegram nagranie, na którym żołnierz ukraiński wypowiada się - jak mówi - z głównego plac Iziumu. - Pali się budynek administracji lokalnej (...). To nic, odnowimy. A Izium był, jest i będzie ukraiński - mówi. Z drugiej strony placu słychać okrzyki "Chwała Ukrainie!".

IziumGoogle Maps

Inne nagranie - jak podano - również zrobione w Iziumie, opublikowała na Telegramie gazeta internetowa Strana.ua. Widać na nim, jak żołnierze na jednym z budynków umieszczają flagę ukraińską.

Media: przejście graniczne Hoptiwka na granicy z Rosją jest w rękach ukraińskich

Agencja UNIAN poinformowała także, powołując się na żołnierzy 130. batalionu obrony terytorialnej, że oddziały ukraińskie są w Hoptiwce - przejściu granicznym położonym w ukraińskim obwodzie charkowskim na granicy z Rosją i jej obwodem biełgorodzkim.

Hoptiwka, położona koło wsi o tej samej nazwie, to samochodowe przejście graniczne leżące na drodze międzynarodowej E105. Rosyjska część przejścia nosi nazwę Niechotiejewka. Niedaleko, bardziej w głębi terytorium Ukrainy, znajduje się miejscowość Kozacza Łopań. Również ona miała zostać wyzwolona z rąk rosyjskich. Oficjalnie również te informacje nie zostały potwierdzone.

Sztab: w ciągu minionej doby ponad 30 ataków rakietowych i lotniczych

Ukraiński sztab podał też w poniedziałowym komunikacie, że w obwodzie ługańskim Rosjanie opuścili miasto Swatowe i na miejscu pozostali "tylko wojskowi z tzw. milicji ludowych", są to miejscowi mieszkańcy.

Sztab wskazał przy tym, że w ciągu minionej doby ponad 30 miejscowości odczuło skutki rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych na obiekty cywilne i wojskowe. "Rosjanie dokonali kolejnego aktu terroru, przeprowadzając atak rakietowy na elektrociepłownię w Charkowie, bardzo ważny obiekt infrastruktury tego miasta. W rezultacie ataku kilka obwodów Ukrainy zostało częściowo pozbawionych prądu" - poinformował sztab.

W komunikacie mowa jest także o "udanych działaniach" armii ukraińskiej na kierunku chersońskim, czyli na południu kraju. "Wróg poniósł znaczne straty w sile żywej. Są doniesienia, że 810. samodzielna brygada piechoty morskiej, której bazą jest Sewastopol, straciła prawie 85 proc. personelu" - podano w komunikacie.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: