Wołodymyr Zełenski zatwierdził sankcje. Kilkaset osób na liście, wśród nich przywódca Syrii Baszar al-Asad

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Syryjski dyktator Baszar al-Asad to sojusznik Władimira Putina
Syryjski dyktator Baszar al-Asad to sojusznik Władimira PutinaReuters
wideo 2/22
ReutersSyryjski dyktator Baszar al-Asad to sojusznik Władimira Putina

Kilkaset osób i ponad 140 firm czy zakładów z Rosji, Iranu i Syrii zostało objętych ukraińskimi sankcjami. Listę zatwierdził w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski. Restrykcje dotknęły między innymi syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Wołodymyr Zełenski podpisał dekret w tej sprawie nałożenia sankcji na 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Asad.

Zełenski potwierdził swoją decyzją sankcje zaproponowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Dekret opublikowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Baszar al-Asad i Władimir Putin spotkali się w środę w MoskwiePAP/EPA/VLADIMIR GERDO / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Ogromna większość sankcji skierowana na Rosjan

Wśród osób fizycznych, których dotyczą restrykcje, jest trzech obywateli Syrii, siedem Iranu, a pozostałe osoby to obywatele Rosji. Sankcje przewidują między innymi 10-letnie zamrożenie aktywów i zakaz podróży na terytorium Ukrainy, jak również zakaz udziału w prywatyzacji i kupnie ziemi.

Na liście podmiotów prawnych objętych sankcjami są głównie firmy rosyjskiego sektora obronnego, między innymi koncerny zbrojeniowe Kałasznikow i Ałmaz-Antej, a także zakłady samochodowe Ural, Zjednoczona Korporacja Stoczniowa i Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne imienia Michaiła Chruniczewa. W wykazie znalazły się także zakłady znajdujące się na terenie anektowanego przez Rosję Krymu.

Na "czarną listę" Ukraina wpisała 16 firm irańskich (w tym znane podmioty pod angielskimi nazwami: Shahed Aviation Industries Company, Iran Aircraft Industries Company i Safiran Airport Services) oraz trzy firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chodzi o linie lotnicze: Success Aviation Services i Jet Global (iJet). Według strony ukraińskiej linie te współpracowały z firmą Safiran w celu koordynacji rejsów pomiędzy Iranem i Rosją, w tym związanych z transportem dronów irańskich, którymi Rosja atakuje Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VLADIMIR GERDO / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości