Ukraina zaatakowana przez Rosję. Tak przebiega agresja

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Piątek to drugi dzień agresji po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. Jak podał prezydent Wołodymyr Zełenski, w czwartek zginęło 137 Ukraińców. Sztab ukraińskich sił twierdzi, że minionej doby zginęło nawet 800 żołnierzy wroga. W piątek walki są kontynuowane. Rosjanie chcą przedrzeć się do Kijowa. Czołgi dojeżdżają do miasta, przed południem pojawiły się doniesienia o próbach desantu w dwóch dzielnicach miasta. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia piątku.

3.45: Agencja Reutera podaje, że w Kijowie słychać dwie eksplozje. Zaczynają wyć syreny alarmowe.

6.00: We Lwowie wyją syreny alarmowe.

6.10: W porannym orędziu do narodu prezydent Wołodymyr Zełenski informuje, że Rosja około 4 nad ranem wznowiła ataki rakietowe.

6.30: Media - powołując się na władze miejskie - informują o tym, że w Kijowie pociski uderzyły w blok mieszkalny. Władze ogłosiły alarm i wezwały ludność do udania się do schronów.

Iwanków, Czernihów i KijówMapy Google

7.30: MSW Ukrainy podaje, że siły zbrojne Ukrainy prowadzą "działania obronne na czterech kierunkach". Wojska rosyjskie - podało ministerstwo - próbują siłami pancernymi podejść pod Kijów od północy, z obu stron Dniepru - od Czernihowa i Iwankowa. "Dzisiaj będzie najtrudniejszy dzień. Plan wroga to przedarcie się kolumnami pancernymi ze strony Iwankowa i Czernihowa do Kijowa" - napisał przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

7.35: Sztab generalny podaje, że żołnierze ukraińscy toczą walki w rejonie Iwankowa. Armia rosyjska skierowała tam dużą liczbę pojazdów opancerzonych.

8.00: Serwis Euromaidan PR podaje, że ukraińskie siły zbrojne wysadziły trzy mosty wokół Kijowa, by hamować natarcie rosyjskich czołgów.

8.55: Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że w ciągu ostatniej doby Rosja ostrzelała 33 obiekty cywilne. Zginęło dwoje dzieci.

8.57: Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko przekazuje, że "dwie wielkie kolumny zmierzają w kierunku Kijowa od strony Iwankowa i obwodu czernihowskiego". - Nasze zadanie na dziś - utrzymać Kijów i nie pozwolić okupantom na wtargnięcie do stolicy Ukrainy - podkreśla.

9.00: Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony podaje, że Rosja zniszczyła dotychczas 118 pozycji ukraińskiej infrastruktury wojskowej.

9.30: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podaje, że w kijowskiej dzielnicy Obołoń na północy miasta działają rosyjscy dywersanci. Trwają walki.

10.09: W pobliżu dzielnicy rządowej w Kijowie słychać strzały - agencja RIA za AP.

10.28: Reuters, powołując się na świadków, donosi o głośnych eksplozjach w Charkowie. 

10.52: W obwodzie chersońskim zniszczono most Andrijiwskij na Dnieprze. Siły rosyjskie próbują przeprawić się przez rzekę – poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

11.32: Ukraińskie siły lądowe zniszczyły około 20 rosyjskich czołgów w obwodzie czernihowskim. 

12.06: Na godzinę 12.20 (11.20 czasu polskiego) wszystkie rosyjskie grupy zwiadowcze w Kijowie zostały zneutralizowane - poinformował ukraińską agencję informacyjną UNIAN doradca administracji prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz. Według Arestowycza "grupy rosyjskich chuliganów" pojawiły się na Obołoniu, Łukjaniwce i w rejonie peczerskim.

13.23: Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 kilometrów na zachód od Charkowa - podały władze obwodu.

13.30: Wieś Hawryliwskie na północny zachód od Kijowa została ostrzelana przez siły rosyjskie - poinformowały kijowskie władze obwodowe. Podano również, że w wyniku ataku są ofiary pośród cywilów.

13.48: Rosjanie na Morzu Czarnym trafili w statek pod banderą Mołdawii - podał Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

14.13: Ukraińskie wojska lądowe twierdzą, że siły rosyjskie poniosły duże straty w Biłowodśku w obwodzie ługańskim i wycofują się do Rosji.

16.29: W Czernihowie na północy Ukrainy Rosjanie zaatakowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i przepompownię.

16.35: Cztery osoby cywilne zginęły w piątek w obwodzie kijowskim na skutek rosyjskiego ataku lotniczego – poinformowała agencja UNIAN, powołując się na władze obwodowe. Rannych jest 15 osób.

16.48: Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał, że USA posiadają informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy pod Mariupolem nad Morzem Azowskim. Jak dodał, celem ma być szturm na miasto i resztę Donbasu.

17.10: Szef władz obwodu chersońskiego Hiennadij Łahuta poinformował, że po zaciętych walkach i mimo ogromnych wysiłków armii ukraińskiej atakujący znacznymi siłami Rosjanie przejęli kontrolę nad ważną przeprawę na Dnieprze do miasta Cherson.

17.22: Brytyjski resort obrony przekazał, że rosyjskie siły pancerne otworzyły nową drogę natarcia w kierunku Kijowa, a większość wojsk pozostaje w odległości ponad 50 kilometrów od centrum miasta.

17.38: ​Przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że ​Starobielsk w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju został ostrzelany przez rosyjską armię.

17.45: Ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping podała, że rosyjska rakieta trafiła statek towarowy Namura Queen, pływający pod banderą Panamy na Morzu Czarnym, i spowodowała pożar. Nie ma informacji o rannych, sytuacja jest pod kontrolą - dodano.

18.12: Ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko poinformował, że rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia w obwodach zaporoskim i czernihowskim, w południowo-wschodniej i północnej części Ukrainy.

19.08: Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że Ukraina zachowała kontrolę nad terytoriami zaatakowanymi przez Rosję. Dodał, że najtrudniejsza sytuacja jest w miastach Charków i Sumy oraz na południu kraju.

19.38: W Kijowie słychać salwy artylerii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z czwartku.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:ads, pp/adso, mtom

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty: