Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Źródło:
tvn24.pl, CNN
Ukraińskie wojsko. Wideo archiwalne
Ukraińskie wojsko. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Ukraińskie wojsko. Wideo archiwalneReuters Archive

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Systemy walki radioelektronicznej (WRE) składają się z urządzeń wykorzystujących fale elektromagnetyczne. Używane przez rosyjskie i ukraińskie wojska zagłuszarki utrudniają, a nawet uniemożliwiają używanie dronów w danym obszarze. W pobliżu anten WRE zakłócany jest między innymi GPS, co mocno zmniejsza celność nowoczesnych pocisków, które w czasie wojny NATO przekazało ukraińskim żołnierzom.

Czytaj też: Stoltenberg: Ukraina bliżej NATO niż kiedykolwiek

Amerykańska stacja CNN zwraca uwagę w opublikowanym w środę raporcie, że na początku wojny Rosjanie używali systemów walki elektronicznej przede wszystkim po to, żeby zakłócać ukraińską komunikację - krótkofalówki, radiokomunikację, telefony i drony. Tyle tylko, że napastnicy mierzyli się z bardzo wieloma problemami. Raport brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute z listopada 2022 r., na który powołuje się CNN, wskazywał, że rosyjskie WRE upośledzało nie tylko możliwości armii ukraińskiej, ale też skutecznie paraliżowało ich własne siły. Problem miał być na tyle duży, że Rosjanie musieli ograniczać działanie zagłuszarek. To z kolei powodowało, że najeźdźcy byli narażeni na śmiercionośne ataki ze strony ukraińskich dronów.

Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS
Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS Hanna Malar/Telegram

Zmniejszyło potencjał NATO-wskiej broni

W późniejszych miesiącach wojny, jak donosi CNN, Rosjanie nie tylko poradzili sobie z najpoważniejszymi problemami, ale też bardzo mocno nasycili front urządzeniami walki radioelektronicznej. CNN przypomina (powołując się na rosyjską agencję TASS) wystąpienie premiera Rosji Michaiła Miszustina, który we wrześniu mówił na posiedzeniu rosyjskiego rządu o podwojeniu produkcji "kluczowych rodzajów sprzętu wojskowego, w tym WRE".

Znaczące postępy wojsk najeźdźców były bardzo złą informacją dla ukraińskiego wojska, Rosjanie bowiem skutecznie zmniejszali potencjał nowoczesnej broni, którą Ukraina otrzymuje od NATO. CNN podkreśla, że zarówno systemy rakietowe HIMARS (ang. High Mobility Artillery Rocket System), jak i kierowane pociski Excalibur do armat kalibru 155 mm są kierowane przez satelity i aktywność rosyjskiego WRE zmniejsza ich celność. W obliczu trwającej od lata ukraińskiej kontrofensywy na Zaporożu ten fakt mógł mieć duże znaczenie.

System mobilnych wyrzutni HIMARSPAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński

Na problem wrażliwości sprzętu NATO na przeciwdziałanie systemów walki radioelektronicznej zwracał uwagę między innymi naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Stwierdził on publicznie, że nowoczesne pociski Excalibur są "bardzo wrażliwe" na działanie systemów walki elektronicznej. W odpowiedzi rzecznik Pentagonu mjr Charlie Dietz potwierdził, że zaobserwowano wpływ rosyjskiego zagłuszania na "niektóre systemy dostarczane przez Stany Zjednoczone", w tym wyrzutnie HIMARS. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to, że "systemu stały się nieskuteczne".

Dietz zapewnił, że USA podjęły kroki w celu zmniejszenia wrażliwości broni na rosyjskie zagłuszarki.

Polowanie

CNN zwraca uwagę, że Ukraina w ostatnim czasie robi wiele, żeby zniwelować skuteczność rosyjskiego WRE. Dziennikarze amerykańskiej stacji rozmawiali z Pawło Petryczenką, dowódcą dronów z ukraińskiej 59 Brygady Zmotoryzowanej, która na początku listopada przeprowadziła skuteczne ataki na rosyjski sprzęt walki radioelektronicznej.

Czytaj też: Szefowa niemieckiego MSZ o "zimowej tarczy" dla Ukrainy

Na opublikowanym w sieci nagraniu widać przebieg ataku. Kamera nagrała moment wysadzenia trzech anten na dachu bloku mieszkalnego. Ukraiński dowódca drona, który opublikował film, przekazał CNN, że na nagraniu widać moment zniszczenia rosyjskiego systemu walki elektronicznej Pole-21 na froncie wschodnim w pobliżu Doniecka.

Ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow w wywiadzie dla CNN podkreślił, że ukraińska armia zwiększa liczbę produkowanych dronów oraz systemów do walki elektronicznej. - Cała doktryna wykorzystywania tych technologii zmieniła się po naszej stronie - zaznaczył Fiodorow. Wskazał przy tym, że obecnie dla Ukraińców kluczowe jest pozyskanie technologii, dzięki którym łatwiej można by było namierzać systemy walki radioelektronicznej przeciwnika.

Autorka/Autor:bż/ft

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Rosyjskie Ministerstwo Obrony/CNN

Tagi:
Raporty: