Argentyński rząd przeszedł "znaczącą ewolucję" i rok po ataku na Ukrainę potępił Rosję - oceniają komentatorzy w Buenos Aires. Administracja Alberto Fernandeza chwilę przed atakiem wojsk Władimira Putina widziała siebie jako "otwarte dla Rosji drzwi do Ameryki Łacińskiej", a sam prezydent odwiedził Moskwę.
Rząd Argentyny w komunikacie wydanym w piątek w rocznicę najazdu Rosji na Ukrainę potępił inwazję i wezwał do negocjacji w celu zakończenia wojny.
"Argentyna potwierdza swe przywiązanie do zasad suwerenności oraz integralności terytorialnej państw oraz praw człowieka, które stanowią podstawę polityki zagranicznej naszego kraju” – napisano w komunikacie. Odrzuca on jednocześnie "stosowanie siły jako mechanizmu rozwiązywania konfliktów” i zdecydowanie "potępia rosyjską inwazję na terytorium Ukrainy”.
W piątek, w rocznicę wybuchu konfliktu minister spraw zagranicznych Argentyny Santiago Cafiero przyjął nowego ambasadora Ukrainy w Argentynie, Jurija Kłymenkę, który złożył listy uwierzytelniające.
Administracja prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza wyraziła głębokie zaniepokojenie wypowiedziami rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który oświadczył, że zawiesza udział swego kraju w dwustronnym porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii broni atomowej. "Oznacza to – stwierdza w swym oświadczeniu rząd argentyński – groźbę nowej eskalacji zbrojeń nuklearnych o następstwach trudnych do wyobrażenia".
W pierwszych komentarzach dotyczących zdecydowanego stanowiska, jakie zajął rząd lewicowego prezydenta Argentyny wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainie w rok po jej rozpoczęciu latynoamerykańskie media podkreślają "znaczącą ewolucję" ostrożnego początkowo stanowiska, jakie szef państwa i jego rząd zajmowali wobec rosyjskiej inwazji, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny.
Na kilkanaście dni przed jej rozpoczęciem prezydent Argentyny złożył w Moskwie wizytę i mówił o roli, którą może odegrać Argentyna jako "otwarte dla Rosji drzwi do Ameryki Łacińskiej".
W pierwszych piątkowych komentarzach na temat zdecydowanej ewolucji, jaka nastąpiła w stanowisku argentyńskiego rządu wobec wydarzeń na Ukrainie, latynoamerykańskie media podkreślają, iż prezydent Fernandez wystąpił z być może najbardziej zdecydowanym potępieniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie wśród przywódców krajów Ameryki Łacińskiej.
Ogłoszenie komunikatu argentyńskiego MSZ nastąpiło dokładnie w tym samym czasie, gdy prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zaproponował spotkanie na szczycie z przywódcami Ameryki Łacińskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock