Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 573 dni. Wyzwolenie wioski Kliszczijiwka w obwodzie donieckim daje siłom ukraińskim "klucze do Bachmutu" - ocenia postępy na froncie rosyjska redakcja BBC. Obok osady znajdują się wzgórza, przejęcie których pozwala kontrolować leżący w dole Bachmut. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Spotkam się w tym tygodniu oczywiście z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem - przyznał minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Dodał, że chciałby, aby jak najwięcej szefów dyplomacji zachodnioeuropejskich państw zrobiło to samo.

> W walkach w Ukrainie zginął rosyjski pułkownik i dowódca 31. Uljanowskiej Powietrznodesantowej Brygady Szturmowej Andriej Kondraszkin - poinformowała ukraińska sekcja Radia Swoboda, powołując się na rosyjskie źródła. Pułkownik miał zginąć w wyniku ataku ukraińskiego drona.

> Wyzwolenie wioski Kliszczijiwka w obwodzie donieckim daje siłom ukraińskim "klucze do Bachmutu" - ocenia postępy na froncie rosyjska redakcja BBC. Obok osady leżą wzgórza, przejęcie których pozwala kontrolować leżący w dole Bachmut.

Ukraina wojskoMin. Obrony Ukrainy

> Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 400 milionów euro. Obejmuje on m.in amunicję, poinformował polityk w poniedziałek w rozmowie z portalem dziennika "Bild". Pakiet nie zawiera jednak pocisków manewrujących Taurus, których domaga się Ukraina.

> Projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT) opublikował zdjęcia rosyjskiego okrętu podwodnego Rostów nad Donem, który został uszkodzony w wyniku ukraińskiego ataku w nocy z 12 na 13 września. Zdaniem ukraińskiego portalu wojskowego Defence Express, charakter uszkodzeń jednostki oznacza "wieloletnie naprawy", których koszt sięgnie "setek milionów dolarów".

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Han Zhengiem na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak powiedział rzecznik Departamentu Stanu, rozmowa dotyczyła m.in. wojny na Ukrainie.

> Ukraiński rząd poinformował o zdymisjonowaniu sześciorga wiceministrów obrony. Wśród nich jest Hanna Malar, która na bieżąco podawała informacje na temat przebiegu kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim. To kolejne znaczące przetasowanie w ukraińskim resorcie obrony.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy