Szef MSZ Węgier spotka się z Sergiejem Ławrowem. Zachęca też innych

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Ławrow przybył na szczyt G20 zamiast Putina
Ławrow przybył na szczyt G20 zamiast PutinaReuters
wideo 2/35
ReutersŁawrow przybył na szczyt G20 zamiast Putina

Spotkam się w tym tygodniu oczywiście z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem - przyznał w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Dodał, że chciałby, aby jak najwięcej szefów dyplomacji zachodnioeuropejskich państw zrobiło to samo.

Szef MSZ Węgier - przebywający w Nowym Jorku z okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - ocenił, że ONZ została stworzona właśnie do tego, aby przeciwne strony mogły ze sobą rozmawiać.

- Świat powinien wykorzystać ten tydzień, aby zaprowadzić pokój na Ukrainie. Tutaj są Rosjanie, tutaj są Ukraińcy, tutaj są Amerykanie, Francuzi i tutaj byłaby okazja, aby wszyscy porozmawiali ze sobą na tak zwanym neutralnym gruncie - powiedział Peter Szijjarto.

Wojna w Ukrainie. Zobacz relację tvn24.pl >>>

Szef MSZ Rosji Sergiej ŁawrowPAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Szef węgierskiej dyplomacji w Rosji i na Białorusi

Nie będzie to pierwsze spotkanie Szijjarto z Ławrowem po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Rozmawiali oni bowiem w Moskwie już w lipcu tego roku. Podczas swoich podróży do Rosji węgierski polityk spotykał się też z innymi politykami, w tym z Aleksandrem Nowakiem, wicepremierem odpowiedzialnym za sprawy energetyczne.

W lutym tego roku Szijjarto udał się również do Mińska, co uzasadniał koniecznością podtrzymywania kanałów łączności. W połowie września został za tę "sprzeczną z polityką Unii Europejskiej wobec Białorusi i Rosji" wizytę skrytykowany w rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Peter Szijjarto w Mińsku w lutym 2023 r.Facebook/szijjarto.peter.official
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości