Kolejna wioska wyzwolona. BBC o "kluczach do Bachmutu"

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
PAP
Pułk Kalinowskiego poinformował o wyzwoleniu wioski Kliszczijiwka
Pułk Kalinowskiego poinformował o wyzwoleniu wioski Kliszczijiwka Pułk Kalinowskiego/Telegram
wideo 2/24
Pułk Kalinowskiego/Telegram Pułk Kalinowskiego poinformował o wyzwoleniu wioski Kliszczijiwka

Wyzwolenie wioski Kliszczijiwka w obwodzie donieckim daje siłom ukraińskim "klucze do Bachmutu" - ocenia postępy na froncie rosyjska redakcja BBC. Obok osady leżą wzgórza, przejęcie których pozwala kontrolować leżący w dole Bachmut.

Trasa samochodowa z Bachmutu do Gorłówki leży cztery kilometry na wschód od Kliszczijiwki. Jeśli Ukraińcom uda się ją przeciąć, Rosjanom pozostanie już tylko jeden szlak zaopatrzenia - droga między Bachmutem i Popasną. Istnieje jeszcze trasa między Bachmutem i Lisiczańskiem, ale oddziały ukraińskie operują już na północ od niej, zagrażając Rosjanom - podała BBC.

ZOBACZ TEŻ: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Celem jest okrążenie Bachmutu

Rosyjscy prokremlowscy blogerzy wojenni przyznają, że Kliszczijiwka jest stracona, ale wyrażają nadzieję, że Ukraińcom nie starczy sił, by pójść dalej - wskazuje BBC w krótkiej analizie opublikowanej w niedzielę wieczorem. Stąd też - dodaje - do dalszego sukcesu trzeba, by siły ukraińskie - które próbują okrążyć Bachmut - nie spowalniały i szły dalej na wschód.

Kliszczijiwka znajduje się pod Bachmutem Google Maps

O wyzwoleniu Kliszczijiwki armia ukraińska poinformowała w niedzielę wieczorem. Kllka dni wcześniej, w piątek, powiadomiła o przejęciu kontroli nad pobliską Andrijiwką. Opanowanie tych wsi (i trzeciej, sąsiedniej Kurdiumiwki) "pozwala siłom ukraińskim na kontynuowanie operacji, której celem jest okrążenie Bachmutu, bo przybliża możliwość zablokowania tras logistycznych prowadzących od południa do Bachmutu" - podsumowuje BBC.

Ukraińcy wyzwolili wioskę Kliszczijiwka pod Bachmutem
Ukraińcy wyzwolili wioskę Kliszczijiwka pod Bachmutem Reuters

W epicentrum działań bojowych

Kliszczijiwka przed wojną była niewielką i spokojną miejscowością pod Bachmutem, mieszkało tam półtora tysiąca ludzi.

W listopadzie 2022 roku wieś znalazła się w epicentrum działań bojowych. Rosjanie, głównie najemnicy z Grupy Wagnera, rozpoczęli szturm i zajęli Kliszczijiwkę w styczniu 2023 roku. Zamierzali atakować dalej, by przejąć kontrolę nad "drogą życia" - trasą Bachmut-Kostiantyniwka, ostatnią drogą, którą docierało zaopatrzenie dla ukraińskiego kontyngentu broniącego się w Bachmucie.

Później jednak sytuacja odwróciła się i od początku maja br. Ukraińcy rozpoczęli ataki na flankach Bachmutu - właśnie w kierunku Kliszczijiwki. Po prawie czterech miesiącach ciężkich walk oddziały rosyjskie zostały wyparte z tej wsi na wschód.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości