Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 373 dni. - W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował na konferencji prasowej rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Mogę definitywnie oświadczyć, że twierdzenia jakoby USA dostarczały Ukrainie danych lub informacji wywiadowczych, o celach w głębi Rosji, są nonsensowne. Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją ani nie dążymy do wojny z Rosją - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder.
> Już w przyszłym roku kasa Kremla może zacząć świecić pustkami - twierdzi rosyjski miliarder Oleg Deripaska. Skarżył się również, że władza chce sięgnąć do kieszeni oligarchów i wielkich koncernów. Impas może pomóc Rosji przełamać inwestycje z - jak to określa Deripaska - "zaprzyjaźnionych państw".
> W piątek ogłosimy nowy pakiet pomocy militarnej dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformował na konferencji prasowej rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
> Sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej po szczycie szefów dyplomacji państw G20 w Delhi mówił o tym, co przekazał szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi. Rozmowy dotyczyły między innymi bezpieczeństwa arsenałów jądrowych Rosji i USA, a także inwazji na Ukrainę. - Zwróciłem się do ministra Ławrowa, że ta wojna musi się zakończyć, należy rozpocząć pełną dyplomację - podkreślił Blinken.
> Nie przewidujemy w najbliższym czasie przeprowadzenia kolejnych rozmów na wysokim szczeblu z przedstawicielami Rosji - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
> Rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk oświadczyła, że w Mołdawii "mnożą się wszystkie oznaki wojny hybrydowej", przy czym Ukraina jest gotowa na zagrożenie z Naddniestrza. "Dochodzi do prób rozchwiania systemu społeczno-politycznego, kolportowania narracji propagandowych i zwożenia tam grup agitatorów o odpowiednim kierunku propagandowym" - oznajmiła Humeniuk.
> Ukraina odpowie na rosyjski atak rakietowy w Zaporożu, w wyniku którego zginęły co najmniej dwie osoby, zarówno w sensie militarnym, jak i prawnym - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
> Rosyjską agresję przeciwko Ukrainie potępili wszyscy członkowie grupy G20, za wyjątkiem Rosji i Chin - podała Agencja Reutera, powołując się na władze Indii, które przewodniczyły w czwartek spotkaniu szefów MSZ państw tej grupy w Delhi. W wydanym przez Indie dokumencie podsumowującym spotkanie napisano, że wojna na Ukrainie "dodatkowo negatywnie wpłynęła na światową gospodarkę" i była przedmiotem dyskusji ministrów.
Źródło: PAP