Stoltenberg: "Wojna na Ukrainie może trwać latami"

Źródło:
Reuters

Sekretarz generalny NATO nie liczy na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie. - Musimy przygotować się na to, że może to potrwać lata. Nie możemy odpuszczać we wspieraniu Ukrainy – powiedział Jens Stoltenberg.

Szef NATO ocenił w niedzielę, że wojna na Ukrainie może trwać latami, a siły ukraińskie narażone są na nasilone rosyjskie ataki po tym, jak Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Jens Stoltenberg, cytowany przez niemiecką gazetę "Bild am Sonntag", powiedział, że dostawa najnowocześniejszej broni dla wojsk ukraińskich zwiększy szansę na wyzwolenie Donbasu spod kontroli Rosji.

- Musimy przygotować się na fakt, że może to potrwać lata. Nie możemy odpuszczać we wspieraniu Ukrainy. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko wsparcia wojskowego, także z powodu rosnących cen energii i żywności - powiedział.

Johnson: Nie można dopuścić do "zmęczenia Ukrainą"

Podobnie uważa premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który odwiedził Kijów w piątek. Jak czytamy w w artykule dla londyńskiej gazety "Sunday Times", jego zdaniem trzeba przygotować się do długiej wojny.

W rozmowie z dziennikarzami Johnson podkreślił potrzebę uniknięcia "zmęczenia Ukrainą" i konieczność pokazania Ukraińcom, że ich sojusznicy będą ich wspierać przez długi czas.

- Czas jest kluczowym czynnikiem – powiedział premier Wielkiej Brytanii. - Wszystko będzie zależeć od tego, czy Ukraina może wzmocnić swoją zdolność do obrony własnej ziemi szybciej niż Rosja może odnowić swoją zdolność do ataku - powiedział.

Autorka/Autor:FC/adso

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: