Rosjanie twierdzą, że zajęli miasteczko Nowy Jork w obwodzie donieckim

Źródło:
BBC, tvn24.pl
Ewakuacji dzieci z obwodu donieckiego. Ukraińska policja publikuje nagranie
Ewakuacji dzieci z obwodu donieckiego. Ukraińska policja publikuje nagranie Narodowa Policja Ukrainy
wideo 2/5
Ewakuacji dzieci z obwodu donieckiego. Ukraińska policja publikuje nagranie Narodowa Policja Ukrainy

Wojsko rosyjskie twierdzi, że w ramach ofensywy w obwodzie donieckim zajęło Nowy Jork (Niu Jork) - pisze BBC. Nie potwierdza tego armia Ukrainy, informując jedynie, że w rejonie miasteczka trwają walki, a wojsko daje siłom Kremla "godny odpór".

Choć Nowy Jork jest małym miasteczkiem, stanowi ważny punkt na drodze do dwóch donieckich ośrodków - Torećka i Pokrowska. Według cytowanego przez BBC rosyjskiego ministerstwa obrony oddziały grupy Centrum pokonały wojsko ukraińskie zajmując Nowy Jork, nazwany przez resort "jedną z największych miejscowości aglomeracji Torećk i strategicznie ważnym hubem logistycznym".

ZOBACZ TEŻ: Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Obwód doniecki. Sytuacja na froncie

Brytyjski portal pisze, że jeden z rosyjskich blogerów zamieścił w poniedziałek w internecie zdjęcia rosyjskiej flagi powiewającej na dachu miejscowej szkoły, przy czym szacuje, że zrobiono je dwa tygodnie temu, bo 8 sierpnia ukraińskie wojska zniszczyły flagę przy użyciu drona. BBC cytuje też lokalne źródła, które podały, że kontrolują nadal 20 proc. Nowego Jorku, choć dysponują znacznie mniejszymi rezerwami niż Rosjanie.

W poniedziałek siły rosyjskie poinformowały, że zdobyły miasto Zalizne, na południowy wschód od Torećka. Jednak wojska ukraińskie twierdzą, że nadal stawiają tam opór. "Wróg atakuje dziś w pobliżu miejscowości Nowy Jork, Nelipiwka, Torećk i Zalizne. Nasi obrońcy dają mu godny odpór, 13 potyczek już zakończono, bitwa trwa - cytuje fragment wtorkowego oświadczenia sztabu generalnego ukraińskiej armii portal Politico. 

BBC dodaje, że ze względu na zbliżanie się oddziałów rosyjskich, władze Ukrainy zarządziły ewakuację Pokrowska. Cytowany przez portal szef regionu Wadym Filaszkin poinformował, że w mieście tym nadal mieszka 53 tys. osób, w tym prawie 4 tys. dzieci.

Tymczasem, jak przekazał we wtorek naczelny dowódca armii Ukrainy generał Ołeksandr Syrski zajęte przez Siły Zbrojne Ukrainy terytorium w obwodzie kurskim w Rosji, powiększyło się do 1263 kilometrów kwadratowych, a liczba kontrolowanych przez ukraińską armię miejscowości wzrosła do 93.

ZOBACZ TEŻ: Ukraińcy nacierają w obwodzie kurskim, ale tracą gdzie indziej

Nowy Jork niedawno odzyskał historyczną nazwę

Nazwę Nowy Jork (Niu Jork) deputowani do ukraińskiego parlamentu przywrócili 10-tysięcznemu miasteczku stosunkowo niedawno. Wcześniej obowiązywała do 1951 roku, jednak komunistycznym władzom kojarzyła się z amerykańskim symbolem kapitalizmu, dlatego została zmieniona na Nowhorodske.

Przywrócenie historycznej nazwy zainicjowały mianowane przez Kijów władze obwodu donieckiego, a także rada miejska. Chcieli tego także zwykli mieszkańcy. Kilka lat temu napis "Nowy Jork" pojawił się na lokalnej stacji benzynowej i pizzerii.

ZOBACZ TEŻ: "Nad wejściem do ratusza wisi ogromny transparent 'Nowy Jork', ale zamiast Manhattanu jest stara fabryka fenolu"

Autorka/Autor:am

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek M. Berezowski/Abaca/PAP