Deputowani do ukraińskiego parlamentu przywrócili historyczną nazwę 10-tysięcznemu miasteczku Nowhorodske w obwodzie donieckim. Zostało ponownie Nowym Jorkiem. Nazwa miasteczka Nowy Jork obowiązywała do 1951 roku. W czasach ZSRR była uznawana za "symbol kapitalizmu".
Nowy Jork (Nju Jork) jest położony blisko linii frontu. W Donbasie ciągle trwają walki ukraińskich wojsk z prorosyjskimi separatystami. Miasteczko jest kontrolowane przez Ukraińców.
"Nad wejściem do ratusza wisi ogromny transparent z napisem 'Nowy Jork', a piekarnia o tej samej nazwie sprzedaje kawę i rogaliki. Ale zamiast panoramy Manhattanu widzimy starą fabrykę fenolu i bloki mieszkalne z czasów komunizmu, a także ślady po okopach obronnych, wykopanych na opustoszałych ulicach" - relacjonowała w reportażu z tego miejsca Agencja Reutera.
Nazwa miasteczka Nowy Jork obowiązywała do 1951 roku. W czasach ZSRR była uznawana za "symbol kapitalizmu", dlatego została zmieniona na Nowhorodske, co - jak poinformował Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej - zostało podyktowane względami politycznymi i ideologicznymi partii komunistycznej.
"Symbol kapitalizmu i nadzieje na rozwój"
Przywrócenie historycznej nazwy zainicjowały mianowane przez Kijów władze obwodu donieckiego, a także rada miejska. Chcieli tego także zwykli mieszkańcy. Kilka lat temu napis "Nowy Jork" pojawił się na lokalnych stacji benzynowej i pizzerii.
- Mam nadzieję, że przywrócenie historycznej nazwy będzie oznaczało sukces gospodarczy i rozwój – powiedział Reuterowi przewodniczący tamtejszej rady miejskiej Mykoła Lenko. Obecnie Nowy Jork zmaga się z bezrobociem, kiepskimi drogami i przerwami w dostawach wody.
Ale są też osiągnięcia. Sekretarz rady Tatiana Krasko mówiła, że w ostatnich latach, przy wsparciu organizacji międzynarodowych, w mieście powstał nowoczesny komisariat policji, a na ulicach zainstalowano kamery i oświetlenie zasilane energią słoneczną.
Skutki wojny
Organizacje międzynarodowe są jednak bezsilne wobec głównego problemu - wojny. Linia frontu przebiega niemal bezpośrednio za miasteczkiem, a z pozycji armii ukraińskiej, rozmieszczonych nieopodal, widać przedmieścia Gorłówki, kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów.
Według Tatiany Krasko w wyniku ostrzałów w Nowym Jorku zostało zniszczonych około 100 domów, a pięciu mieszkańców zginęło. To było w lecie 2017 roku. Na froncie panuje teraz względny spokój, mieszkańcy obawiają się jednak wznowienia działań wojennych.
Według ukraińskich historyków nazwa miasta Nowy Jork ma związek z osiedleniem się w tym miejscu na przełomie XIX i XX wieków niemieckich imigrantów, wyznawców Kościoła menonickiego, zaproszonych przez carycę Katarzynę Wielką.
Niektórzy z nich mieli pochodzić z USA. Według innych doniesień Niemcy nazwali tak miasteczko, mając nadzieję, że będzie się rozwijać równie dynamicznie, jak jego transatlantycki imiennik.
Źródło: Reuters, dw.com, hromadske.ua
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock