Gdzie trafia broń NATO przechwycona przez Rosjan? CNN: sprzęt jest przewożony do Iranu

Źródło:
PAP
Ukraiński żołnierz zniszczył javelinem pięć rosyjskich wozów bojowych
Ukraiński żołnierz zniszczył javelinem pięć rosyjskich wozów bojowychMinisterstwo Obrony Ukrainy
wideo 2/21
Ukraiński żołnierz zniszczył javelinem pięć rosyjskich wozów bojowychMinisterstwo Obrony Ukrainy

Amerykańska i inna zachodnia broń, używana przez NATO i przechwycona przez Rosjan podczas walk w Ukrainie, ma być wysyłana przez Rosję do Iranu, gdzie podejmowane mają być próby jej rozmontowywania, analizowania jej konstrukcji, a być może produkcji własnego uzbrojenia wzorowanego na tym przejmowanym na froncie - poinformowała CNN. Amerykańska stacja powołała się na źródła zaznajomione ze sprawą.

W ciągu ostatniego roku przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, NATO i krajów zachodnich kilkakrotnie widzieli, jak żołnierze rosyjscy zabierają broń mniejszej wielkości, na przykład ręczny przeciwpancerny pocisk Javelin czy przenośny system Stinger, które siły ukraińskie niekiedy były zmuszone pozostawić na polu walki - powiedziały CNN wspomniane źródła.

Ukraińscy żołnierze ćwiczą z użyciem pocisków Javelin mil.gov.ua

W wielu tych wypadkach – według ustaleń, na które powołuje się CNN – sprzęt ten został przetransportowany do Iranu w celu rozmontowania i przeanalizowania jego budowy, prawdopodobnie po to, by wojsko irańskie mogło podjąć próbę wyprodukowania własnej wersji takiej broni.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

Źródła cytowane przez amerykańską stację są zdania, że według Rosji przekazywanie przechwyconej broni zachodniej Iranowi zachęci Teheran do dalszego wspierania rosyjskiej wojny w Ukrainie.

Czy Iran rozpracuje amerykańską broń? Tak się zdarzało

Urzędnicy amerykańscy uważają, że przypadki przekazywania broni Iranowi nie są powszechne czy systematyczne, a wojsko ukraińskie od początku wojny informowało Pentagon o przypadkach utraty broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone. Przyznają jednak, że trudno prześledzić każdy przypadek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Media: Iran i Arabia Saudyjska wznowią stosunki dyplomatyczne. Efekt rozmów w Chinach

Nie jest jasne, czy Iranowi udało się rozpracować technikę produkcji amerykańskiej broni przechwytywanej w Ukrainie przez siły rosyjskie, ale w przeszłości Teheran wykazywał się dużą sprawnością w opracowywaniu systemów militarnych w oparciu o pozyskany sprzęt amerykański.

Na przykład kluczowa broń w irańskim arsenale, kierowana rakieta przeciwpancerna Toophan, została wyprodukowana na podstawie amerykańskiego pocisku BGM-71 TOW - przypomina CNN.

Autorka/Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.gov.ua

Tagi:
Raporty: