Walki w Bachmucie. "Wróg kontynuuje natarcie i usiłuje przerwać obronę naszych wojsk"

Aktualizacja:

Piątek jest 380. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie się zaostrza, wróg kontynuuje natarcie i usiłuje przerwać obronę naszych wojsk - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na kanale Telegram. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że siły rosyjskie nie ustają w atakach na kierunku bachmuckim, a jednostki ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby liczne ataki w okolicach wioski Iwaniwske oraz samego Bachmutu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:51

  Zapraszamy do relacji:

  Wojna Rosja - Ukraina: relacja na żywo z 11 marca 2023

 • 4:09

  Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz drugi odrzuciła prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o umożliwienie mu wystąpienia na uroczystości wręczenia Oscarów. Odmawia też mediom uzasadnienia swojej decyzji.

 • 3:20

  Rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa potwierdziła, że rosyjskie władze stosują różne schematy deportacji ukraińskich dzieci do Rosji. Wypowiedź rzeczniczki miała na celu obalenie zarzutów Zachodu o nielegalność tych działań – przekazał Instytut Badań nad Wojną.

  Amerykański think-tank zwrócił uwagę na wpis rzeczniczki na Telegramie z 10 marca, w którym oskarżyła Zachód o wywoływanie strachu przed deportacją i przymusową adopcją ukraińskich dzieci. Lwowa-Biełowa przekonywała, że dzieci przybyły na okupowane tereny Ukrainy i terytorium Rosji "dobrowolnie" i mogą wrócić do swoich rodzin.

  Rzeczniczka w swoim wpisie przyznała, że rosyjskie władze zabrały dzieci z obwodów chersońskiego, zaporoskiego i charkowskiego do "sanatoriów" i obozów znajdujących się na okupowanym Krymie i w Kraju Krasnodarskim, gdzie "odpoczywają" i chronią się przed działaniami wojennymi.

  Niezależne dochodzenie przeprowadzone przez Obserwatorium Konfliktów Uniwersytetu Yale wykazało, że do stycznia 2023 roku z ponad 14 700 ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji tylko 126 wróciło na Ukrainę.

 • 2:45

  Kanada zakazała importu rosyjskiego aluminium i stali – poinformowała w piątek wicepremier Chrystia Freeland. Jest to kolejna część sankcji wobec Rosji.

  Zakaz dotyczy zarówno arkuszy aluminium, jak i produktów gotowych, np. aluminiowych pojemników i innych wyrobów aluminiowych używanych przez gospodarstwa domowe. Również zakazany został import żelaza, stali, półproduktów jak i gotowych wyrobów takich jak rury.

 • 1:51

  - Możemy rozważyć, czy nie podarować Ukraińcom naszych F/A-18 Hornet, które będą wycofywane z eksploatacji – oświadczyła przebywająca w Kijowie premier Finlandii Sanna Marin. Jej entuzjazm szybko zgasił szef resortu obrony. - Tych myśliwców potrzebujemy sami - stwierdził Antti Kaikkonen.

  Premier Sanna Marin podczas wizyty w Kijowie

 • 0:52

  Komisja do Spraw Europejskich francuskiego Senatu jednomyślnie zatwierdziła projekt rezolucji, która potępia przymusowe wywózki dzieci z Ukrainy do Rosji. André Gattolin, sprawozdawca i autor wstępnego projektu rezolucji, zwrócił uwagę, że "władze ukraińskie doliczyły się 16 228 dzieci deportowanych przez Rosję z terytoriów okupowanych od początku wojny", ale "ich rzeczywista liczba jest niewątpliwie znacznie wyższa".

  "Z zadowoleniem przyjmujemy jednomyślne zatwierdzenie przez Komisję do Spraw Europejskich francuskiego Senatu europejskiej rezolucji, która potępia przymusowe wywózki ukraińskich dzieci przez Rosję. Decyzja ta stanowi znaczące wsparcie dla inicjatywy dyplomatycznej kierowanej przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego" – napisało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE na Twitterze.

 • 23:55

  - Podejmiemy nowe kroki, by uderzać w dodatkowych graczy w państwach trzecich na całym świecie zaangażowanych w omijanie sankcji przeciwko Rosji - ogłosili po spotkaniu w Białym Domu prezydent USA Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przedmiotem dyskusji był też spór o subsydia dla producentów aut elektrycznych.

  - Naszym głównym przesłaniem było oczywiście to, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca KE. Jednocześnie, pytana o amerykańskie ostrzeżenia w kwestii rozważanego przez Chiny wysłania śmiercionośnej pomocy wojskowej Rosji, niemiecka polityk stwierdziła: "myślę, że jest to sprawa dotycząca zainteresowanych krajów". Nie jest jednak pewne, czy prawidłowo usłyszała to pytanie.

  Ursula von der Leyen i Joe Biden

 • 22:45

  Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmawiali m.in. o wojnie w Ukrainie - podaje agencja Ukrinform.

 • 22:37

  Ukraina. Walki o Bachmut, Rosjanie atakują. Zniszczone miasto, zdjęcia satelitarne

 • 22:22

  Mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) mają do 29 marca opuścić wszystkie pomieszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń na Ukrainie, Ławry Peczerskiej w Kijowie - podał minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

  "Umowa o bezpłatnym korzystaniu przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną z Ławry Kijowsko-Peczerskiej zostaje rozwiązana z dniem 29 marca 2023 r. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, które UCP wynajmuje w Ławrze" - oznajmił minister na Telegramie.

  Ławra Peczerska - najważniejszy ośrodek prawosławia na ziemiach ukraińskich - to ogromny zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO. Od lat 60. XX w. ma status muzeum, choć po 1990 roku wrócili tam mnisi prawosławni. Ławra należy do państwa ukraińskiego; zarządza nią ministerstwo kultury. Od lat 90. XX w., wraz z podziałami wewnątrz prawosławia ukraińskiego, kwestionowano udostępnienie Ławry tylko jednemu Kościołowi, podległemu patriarchatowi w Moskwie. Żądania zerwania umów najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

  Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę UCP przestała w swej nazwie wskazywać na Patriarchat Moskiewski, wykonała też wiele gestów dystansowania się od Moskwy. Niemniej, wielu hierarchów i duchownych nadal czuje się przynależnych do rosyjskiej Cerkwi. Ta zaś otwarcie wspiera wojnę przeciwko Ukrainie.

  W ostatniej dekadzie listopada 2022 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła "działania kontrwywiadowcze" na terenie Ławry Peczerskiej i innych obiektów UCP i objęła sankcjami metropolitę Pawła. Ministerstwo kultury poinformowało pod koniec grudnia, że nie przedłuży UCP umów dotyczących soboru Zaśnięcia Bogurodziny - najważniejszej świątyni Ławry - i cerkwi Refektarzowej.

 • 21:56

  Francuska sieć supermarketów Auchan poinformowała o planach otwarcia w Rosji nowych sklepów. Format "My Auchan" ma sprzedawać 900 produktów, niemal wyłącznie marek własnych - podała agencja Reutera. Po agresji Rosji na Ukrainę Auchan nie wycofał się z rosyjskiego rynku, jak wiele zachodnich firm. Według mediów Auchan organizował "pomoc humanitarną", która trafiała do rosyjskich żołnierzy na froncie.

  Auchan ma w Rosji ponad 200 sklepów, a dochody z tego rynku sięgają 10 proc. całej sieci - informuje portal Ukrainska Prawda.

 • 21:09

  Ukraińcy są silni, gdy dbają o siebie nawzajem, i są wolni, gdy się bronią - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych, dziękując m.in. obrońcom szturmowanego przez siły ropsyjskie Bachmutu na wschodzie kraju.

  - Chcę dziś zwłaszcza wspomnieć o naszych bojownikach, którzy bronią Ukrainy w obwodzie donieckim. Codziennie dają oni mnóstwo powodów do podziękowań i osiągają mnóstwo dla Ukrainy - zaznaczył prezydent, dziękując m.in. obrońcom Bachmutu.

  Nawiązał też do uroczystego pożegnania w Kijowie poległego legendarnego dowódcy o pseudonimie "Da Vinci", który zginął w walkach o Bachmut. Przypomniał, że wręczył jego matce pośmiertnie przyznany "Da Vinciemu" Krzyż Zasług Bojowych.

  Dziękując wszystkim, którzy przyszli na uroczystość pożegnania "Da Vinciego", oraz wszystkim, którzy chcieli przyjść, ale nie mogli, bo są na froncie czy w szpitalu, podkreślił: - To ważne, że Ukraina szanuje swoich bohaterów i pokazuje światu, jacy ludzie oddają życie za wolność naszego narodu i całej Europy.

 • 20:42

  191 żołnierzy rosyjskich zostało zabitych, a 319 zostało rannych w ciągu ostatnich dni w walkach pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w telewizji Espreso.

  Podkreślił, że Bachmut jest obecnie centrum działań bojowych w Ukrainie i już od wielu tygodni siły rosyjskie przeprowadzają codziennie po kilkadziesiąt szturmów na tym kierunku. Jak dodał Czerewaty, w ciągu ostatniej doby doszło do 57 starć, z czego 23 w okolicy miasta. Jednocześnie trwały intensywne ostrzały rosyjskie: było ich 188, w tym 20 w samym mieście.

  - W ostatnich dniach Rosjanie albo próbują zamknąć pętlę w celu otoczenia, albo przedrzeć się do samego miasta. Nasze dowództwo widzi te zamiary, wyprzedza podobne działania i usiłuje dokładać starań, by jak najbardziej ograniczyć skuteczność wroga – dodał.

  Skala zniszczeń w Bachmucie na zdjęciach satelitarnych

  Skala zniszczeń w Bachmucie na zdjęciach satelitarnych

  Skala zniszczeń w Bachmucie na zdjęciach satelitarnych

 • 20:30

  Wielka Brytania i Francja zobowiązały się do dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności - zapewnili podczas szczytu w Paryżu przywódcy obu krajów, premier Rishi Sunak i prezydent Emmanuel Macron.

  Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów brytyjski premier mówił, że oba kraje łączą specjalne więzi w kwestiach bezpieczeństwa. - Będziemy nadal stać razem dla wolności, demokracji i rządów prawa - zapewnił Sunak. Powiedział, że oba kraje będą wspólnie działać na rzecz tego, by "nigdy więcej ktoś taki jak (prezydent Rosji Władimir) Putin nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu energetycznemu".

  - Zgodziliśmy się na szkolenie ukraińskich żołnierzy piechoty morskiej, co pomoże uzyskać Ukrainie decydującą przewagę na polu bitwy i to, by Ukraina wygrała tę wojnę - powiedział szef brytyjskiego rządu.

  Macron mówił, że Wielka Brytania i Francja robią wszystko, by wojna nie rozprzestrzeniła się na inne części świata. - Zdecydowaliśmy się wspólnie na konkretne działania w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i oddziałów o wysokiej wartości. Musimy postawić naszych ukraińskich przyjaciół w jak najlepszych sytuacjach - zaznaczył. Dodał, że "w krótkim terminie naszym celem jest pomóc Ukrainie przeprowadzić kontrofensywę".

  Emmanuel Macron i Rishi Sunak

 • 19:37

  Dwóch mężczyzn zginęło, a trzech odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie gminy czerwonohoriwskiej w obwodzie dniepropietrowskim.

  "Zginęło dwóch mężczyzn w wieku 32 i 41 lat. Trzech innych zostało rannych. Mają 42, 52 i 57 lat" – napisał na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

 • 18:49

  Sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy się zaostrza, a wróg próbuje przerwać ukraińską linię obrony – poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na kanale Telegram.

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że siły rosyjskie nie ustają w atakach na kierunku bachmuckim i jednostki ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby liczne ataki w okolicach wioski Iwaniwske oraz samego Bachmutu.

 • 18:44

  W Kijowie, a także w środkowych i północnych obwodach Ukrainy po godzinie 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) ogłaszano alarm przeciwlotniczy.

  Jak wyjaśnił portalowi Ukraińska Prawda rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat, syreny zostały włączone w związku ze startem strategicznego bombowca Tu-22M3 z lotniska Szajkowka w Rosji, który może przenosić pociski manewrujące dalekiego zasięgu Ch-22.

 • 18:20

  Włochy zorganizują konferencję na temat odbudowy Ukrainy- poinformował wicepremier i szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

  "Dzisiaj podczas połączenia z ministrami spraw zagranicznych G7 ogłosiłem, że rząd zorganizuje 26 kwietnia konferencję na temat odbudowy Ukrainy, przy wkładzie włoskich firm" - przekazał na Twitterze. "Nasze zaangażowanie na rzecz pokoju i wolności dla narodu ukraińskiego jest kontynuowane"- dodał Tajani.

 • 17:36

  Żołnierze rosyjscy przechwytują część amerykańskiej i natowskiej broni z pola walki w Ukrainie i wysyłają ją do Iranu, gdzie zdaniem USA zostanie podjęta próba jej rozmontowania, przeanalizowania, a być może produkcji własnego uzbrojenia na bazie przechwyconej zachodniej broni – poinformowała telewizja CNN, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

  W ciągu ostatniego roku przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, NATO i krajów zachodnich kilkakrotnie byli świadkami, jak żołnierze rosyjscy zabierają broń, np. ręczny przeciwpancerny pocisk Javelin czy przenośny system Stinger, które siły ukraińskie niekiedy były zmuszone pozostawić na polu walki – powiedział rozmówca CNN.

  Źródła, na które powołuje się stacja, są zdania, że według Rosji przekazywanie przechwyconej broni zachodniej Iranowi zachęci Teheran do dalszego wspierania rosyjskiej wojny w Ukrainie.

  Ukraiński żołnierz zniszczył javelinem pięć rosyjskich wozów bojowych

 • 17:32

  Ojciec i syn, Ołeh i Mykyta Chomiukowie, którzy na początku marca jednocześnie zginęli w walkach o Bachmut, zostali pochowani w Kijowie. Ceremonia pożegnania obrońców odbyła się na placu Niepodległości. W miejscu tym zgromadziło się wiele osób. Kiedy wnoszono trumny, ludzie uklękli.

  Ojciec zakrył ciałem syna, obaj zginęli pod Bachmutem. Pożegnano ich z honorami w Kijowie

 • 17:14

  Obecnie 66 procent szkół (ponad 18 tysięcy placówek) na terytoriach kontrolowanych przez władze w Kijowie jest wyposażonych w schrony przeciwlotnicze, umożliwiające szybkie przemieszczenie się dzieci w bezpieczne miejsce w przypadku alarmu - poinformował minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet.

  Najlepiej wyposażone są szkoły zawodowe. Schrony znajdują się w aż 96 proc. takich placówek. W przypadku szkół średnich ten odsetek wynosi 74 proc., w przypadku przedszkoli - tylko 54 procent - podała agencja Interfax-Ukraina.

 • 16:43

  "W Mariupolu doszło do około 20 eksplozji. Epicentrum znajdowało się w dzielnicy Kalmius. Szczegóły później" - napisał na kanale Telegram doradca mera okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

  Ukraińskie media relacjonują, że celem ataku są najprawdopodobniej obiekty wojskowe. Przypominają, że od lutego siły ukraińskie przeprowadziły co najmniej 14 ataków na Mariupol, który znajduje się 80 km od linii frontu w obwodzie donieckim.

 • 16:08

  Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie "Da Vinci", Dmytro Kociubajło, został uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych.

  W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła wzięli udział m.in. prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w Kijowie premier Finlandii Sanna Marin.

  "Da Vinci" został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.

  Potem odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. "Da Vinci" zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.

  Wołodymyr Zełenski uczestniczy w ceremonii pogrzebowej legendarnego dowódcy "Da Vinci"

  Pożegnanie legendarnego dowódcy "Da Vinci" w soborze św. Michała Archanioła w Kijowie

 • 14:54

  Ukraina. CNN o ryzykownej misji Ołeksandra Kowalowa, uwolnienie cywilów i żołnierzy z Azowstalu

 • 14:43

  Większość rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zginęła w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy. Historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się tam do końca - oznajmił rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Serhij Czerewaty.

  W poprzednich tygodniach ukraińskie władze cywilne i wojskowe informowały, że siły wroga rzuciły do walk o Bachmut najbardziej doświadczone i najlepiej wyszkolone oddziały Grupy Wagnera, formacji najemniczej zarządzanej przez powiązanego z Kremlem biznesmena Jewgienija Prigożyna.

 • 13:33

  Rosyjscy okupanci zmuszają rolników z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy do sprzedawania zboża po zaniżonych cenach. Produkty rolne są "nacjonalizowane", a następnie wywożone do Syrii - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Na rolników nałożono obowiązek sprzedawania plonów tzw. "państwowemu operatorowi zbożowemu", który przechowuje ziarno w zagrabionych ukraińskich gospodarstwach, szumnie nazywanych "państwowymi elewatorami". Rolnikom narzuca się z góry bardzo niską kwotę, a następnie współpracujący z wrogiem kolaboranci sprzedają zboże po wyższych cenach rynkowych - oznajmił rządowy serwis.

  Jak poinformowano, ziarno jest eksportowane do Syrii z portu w kontrolowanym przez wroga mieście Berdiańsk lub z Sewastopola na okupowanym Krymie.

  Transport ukraińskiego zboża. Wideo archiwalne

 • 13:12

  Utrzymując obronę w Bachmucie, kontynuujemy przygotowania do kontrofensywy. Może ona ruszyć za dwa miesiące - powiedział w rozmowie z włoską gazetą "La Stampa" doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Trwają przygotowania - dodał.

  Według Podolaka, ukraińskie wojsko potrzebuje pocisków dalekiego zasięgu i zapasów amunicji 155 mm, aby skutecznie walczyć na froncie. - Wyczerpiemy Rosjan, a potem skoncentrujemy się gdzie indziej - oznajmił doradca Zełenskiego.

 • 12:21

  Rola położonej na wschodzie Zatoki Fińskiej - pomiędzy Finlandią i Estonią - rosyjskiej wyspy Gogland przypomina tę, którą spełnia Wyspa Węży na Morzu Czarnym - ocenił dowódca estońskiej marynarki wojennej Juri Saska. Dodał, że zwiększona aktywność rosyjska na wyspie nie jest dla niego zaskoczeniem.

  - To tylko kamienie na środku morza, których posiadanie może jednak okazać się przydatne. Rola wyspy przypomina tę, którą spełnia położona w pobliżu Ukrainy na Morzu Czarnym Wyspa Węży - zauważył Saska, cytowany w piątek przez telewizję ERR.

  Na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych – poinformowało w czwartek fińskie radio Yle. Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.

  Dowódca estońskiej marynarki wojennej przypomniał, że chociaż nie jest pewne, czy źródłem tych zdarzeń były instalacje na Goglandzie, w ostatnich latach można było dostrzec niepokojące sygnały i zjawiska. - Byliśmy świadkami różnych anomalii, na przykład kiedy na środku Morza Bałtyckiego pojawił się sygnał sieci komórkowej - powiedział. - To dobra lokalizacja dla różnych urządzeń pomiarowych i szpiegowskich - dodał, mówiąc o zaletach Goglandu.

 • 12:08

  Parlament Litwy wezwał w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz inne organizacje sportowe do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w zawodach, do czasu zakończenia wojny w Ukrainie.

  Litewscy deputowani wyrazili przekonanie, że każde zwycięstwo sportowców z Rosji i Białorusi zostanie wykorzystane przez Moskwę i Mińsk w celach propagandowych.

 • 11:18

  Satelita ICEYE, do którego dostęp armia ukraińska uzyskała dzięki zbiórce publicznej, pomógł wykryć tysiące jednostek sprzętu wroga - powiadomił w komunikacie wywiad wojskowy Ukrainy. ICEYE namierzył m.in. 45 samolotów, 27 śmigłowców i sześć kompleksów rakietowych Iskander. Duża część celów została zniszczona.

  Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) powiadomił, że korzysta z aparatu od 24 września 2022 roku. Dzięki niemu Ukraina codziennie otrzymuje dane wywiadowcze z kosmosu. "Takie oczy na orbicie pozwalają całodobowo i niezależnie od pogody wykrywać i niszczyć zamaskowany rosyjski sprzęt wojskowy, broń i żołnierzy" - napisano w komunikacie służb prasowych HUR.

  "W ciągu pięciu miesięcy użytkowania ICEYE pracownicy HUR przeprowadzili rozpoznanie radiolokacyjne niemal tysiąca miejsc rozmieszczenia oddziałów państwa-agresora na terytoriach czasowo okupowanych oraz na innych terenach" - powiadomiono.

  W tym czasie udało się wykryć "360 namiotów w miejscach rozlokowania sił rosyjskiej armii okupacyjnej, a także 7321 obiektów sprzętu wojskowego i specjalnego wroga". To, jak podano, między innymi 45 samolotów, 27 śmigłowców, sześć kompleksów rakietowych Iskander, 36 systemów S-300, 12 zestawów Pancyr S1, 11 stacji radiolokacyjnych, dziesięć przepraw pontonowych.

 • 10:58

  W piątkowej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjskiego resortu obrony napisano o czwartkowych atakach rakietowych Rosjan na ukraińską infrastrukturę krytyczną. "Była to pierwsza duża fala ataków dalekiego zasięgu od 16 lutego i prawdopodobnie jedna z największych od grudnia 2022 roku" - wskazano.

  Brytyjskie ministerstwo oceniło, że "odstępy między atakami prawdopodobnie rosną, ponieważ Rosja musi zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków, nim będzie mogła przeprowadzić uderzenie na tyle duże, by przebić się przez ukraińską obronę powietrzną".

 • 10:48

  W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 870 żołnierzy, zwiększając łączny bilans rosyjskich strat w ludziach do blisko 157 tysięcy - przekazał w piątek ukraiński sztab generalny.

  Przez ostatnie 24 godziny rosyjska armia straciła również między innymi siedem czołgów, sześć bojowych wozów piechoty, 13 systemów artyleryjskich, w tym wyrzutni wieloprowadnicowych, dziewięć dronów oraz 34 pociski manewrujące.

 • 9:37

  Rosyjskie wojska nie ustają w próbach prowokacji; w ostatnim czasie wróg ostrzelał z moździerzy okupowane miasteczko Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Jak podkreślono, najeźdźcy podejmują takie działania w celu zdyskredytowania przeciwnika.

  Dowództwo w Kijowie nie przekazało informacji na temat ewentualnych ofiar tego ataku.

  Oleszki leżą kilka kilometrów na wschód od Chersonia, miasta wyzwolonego przez ukraińskie wojska w listopadzie ubiegłego roku. Miejscowość nieopodal rzeki Dniepr, licząca przed rosyjską inwazją około 24 tys. mieszkańców, została zajęta przez agresora 24 lutego 2022 roku, czyli już w pierwszym dniu wojny.

  Pod koniec lutego br. rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu powiadomił, że w Oleszkach, a także m.in. nieodległym Skadowsku trwa "ewakuacja" miejscowych kolaborantów. Współpracownicy okupantów mają być wywożeni na kontrolowany przez Rosję Krym. Jak wówczas podkreślono, wróg podejmuje takie działania w obawie przed kontrofensywą ukraińskiej armii.

 • 9:16

  Biorąc udział w walkach w okolicach Bachmutu, zginął pierwszy obywatel Estonii - poinformował w piątek dziennik "Postimees".

  Ivo Jurak, były oficer sił zbrojnych Estonii, zginął we wtorek, broniąc w szeregach Legionu Międzynarodowego frontu w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy. Poległ w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

  Jurak służył w oddziale szybkiego reagowania estońskiej armii, a następnie w oddziale zajmującym się koordynacją ruchów wojsk.

  Znajomy poległego, z którym skontaktował się estoński dziennik, przyznał, że po raz ostatni rozmawiał z nim 6 marca - dzień przed jego śmiercią. Nie wiedział, że Jurak znajduje się na Ukrainie. "Nie wiem, jak się tam dostał. Takie informacje nie są łatwo udostępniane nawet znajomym" - powiedział.

 • 8:57

  Analizując sytuację wokół Wuhłedaru, dalej na południe w obwodzie donieckim, gdzie wcześniej w lutym rosyjska ofensywa się nie udała i przyniosła tej stronie duże straty, ISW dochodzi do wniosku, że Rosjanie mogą przygotowywać się tam do wznowienia ofensywy, jednak problemy z personelem i amunicją będą ograniczać ich postępy.

  Według analityków decyzja o "zajęciu Wuhłedaru za wszelką cenę" może zapaść w efekcie presji ministra obrony na dowódcę, gen. Rustama Muradowa, co miałoby wyciszyć krytykę z powodu braku postępów.

  "ISW oceniał wcześniej, że Muradow potrzebowałby nowych sił ludzkich i sprzętowych, by zrealizować instrukcje (ministra obrony Siergieja) Szojgu, a zastąpienie jeden do jednego (przetrzebionej w walkach) 155. Brygady Piechoty Morskiej przez 136. Brygadę Piechoty Zmechanizowanej nie zapewni potrzebnych sił. Wciąż nie jest jasne, czy Szojgu postanowił dać Muradowowi niezbędne zasoby do wznowienia ofensywy" – pisze ISW. Niezależnie od tego Muradow może jednak zdecydować o ofensywie, chcąc udowodnić swoje kompetencje.

  Według ocen ISW 136. Brygada Piechoty Zmechanizowanej nie będzie w stanie dokonać postępów taktycznych, których wcześniej nie zdołały osiągnąć połączone siły lepiej przygotowanych 155. Brygady Piechoty Morskiej, 40. Brygady Piechoty Morskiej i innych formacji. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym rosyjskie zdolności są problemy z amunicją artyleryjską.

 • 8:56

 • 8:55

  Rosjanom prawdopodobnie udało się posunąć do przodu na północny zachód od Bachmutu, gdzie prawdopodobnie zwiększyło się tempo rosyjskich ataków – ocenia amerykański think-tank ISW w najnowszym raporcie.

  ISW cytuje wypowiedź szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o zajęciu Dubowo-Wasyliwki, 6 km na północny zachód od miasta, co potwierdzałoby informacje o zwiększeniu tempa rosyjskich ataków na tym kierunku w ostatnich dniach.

  Jednocześnie ISW odnotowuje, że sztab generalny Ukrainy od 1 marca nie informował o atakach na Chromowe, które leży na zachodnich obrzeżach miasta, zaś siły ukraińskie najwyraźniej zdołały zbudować tam przeprawę pontonową, po tym jak Rosjanie zniszczyli most w tej okolicy.

  Według ISW siły ukraińskie prawdopodobnie na tym odcinku odepchnęły Rosjan od Chromowego, a doniesienia o moście pontonowym zdają się potwierdzać, że obrońcy utrzymują swoje pozycje wokół kluczowych tras logistycznych w rejonie tej miejscowości.

  Okolice Bachmutu

  Rosjanie mogą na razie koncentrować swoje wysiłki operacyjne na północny zachód od Bachmutu, by stworzyć warunki do przyszłych ataków na umocnione pozycje Ukraińców w rejonie Chromowego lub obejścia ich szerszym łukiem.

  We wschodniej części Bachmutu działania Grupy Wagnera prawdopodobnie weszły w fazę pauzy taktycznej – od 7 marca nie było doniesień o atakach tych najemniczych formacji ze wschodniej części miasta w kierunku centrum. ISW ocenia, że siły Wagnera, wyczerpane i zdziesiątkowane dziewięcioma miesiącami szturmów, prawdopodobnie nie są przygotowane do przekroczenia rzeki Bachmutka oddzielającej wschodnią część miasta od centrum.

  Strona ukraińska informowała o przerzucaniu do miasta rosyjskich oddziałów powietrzno-desantowych i zmechanizowanych, co może oznaczać, że Rosjanie zamierzają zastąpić wagnerowców jednostkami regularnymi na kulminacyjną fazę ataku. Możliwe jest również, że Grupa Wagnera zrobiła pauzę taktyczną, by poczekać na posiłki i częściowo odnowić siły przed szturmowaniem centrum miasta.

 • 8:26

  Papież Franciszek: Putin wie, że jestem do dyspozycji

 • 7:30

  Użycie hipersonicznych pocisków Kinżał w ostrzale Ukrainy pokazuje nowy trend i zwiastuje, przed jak dużym wyzwaniem będzie stać w przyszłości obrona powietrzna - powiedział PAP Masao Dahlgren, ekspert think-tanku CSIS ds. obrony rakietowej.

  "Broń hipersoniczna ma unikalne trajektorie, które stwarzają duże trudności dla obrony powietrznej i rakietowej. Ich ograniczone użycie w tym przypadku zwiastuje szerszą zmianę natury zagrożenia rakietowego: więcej rakiet, większej liczby typów, które latają niżej i więcej manewrują. To jest trend, który musimy obserwować" - mówi PAP analityk.

  Jak dodał, pociski hipersoniczne są tylko częścią tego trendu, ale zmuszają Zachód do zmiany w podejściu do obrony przed nimi. Zaznaczył przy tym, że wojna na Ukrainie pokazuje, jak kluczową rolę dla całej wojny pełni obrona powietrzna.

 • 4:38

  Instytut Badań nad Wojną: ukraińscy urzędnicy, rosyjscy blogerzy i materiały opublikowane w mediach społecznościowych wskazują, że siły rosyjskie atakowały głównie infrastrukturę energetyczną w całej Ukrainie. ISW nadal ocenia, że te ataki rakietowe nie podważają woli Ukrainy do walki, ani nie poprawią pozycji Rosji na linii frontu.

 • 4:37

  "Rosjanie prawdopodobnie zdobyli Dubowo-Wasiliwkę, miejscowość położoną 5 kilometrów na północny zachód od Bachmutu" - poinformował ekspert Instytutu Badań nad Wojną (ISW) George Barros. – Rosjanie poczynili większe postępy również na południe od Bachmutu i zajęli Orichowo-Wasyliwkę – dodał.

 • 4:37

  Sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:36

  Wydatki na poziomie 6,9 bilionów dol., w tym 842 mld na obronę oraz 6 mld na dalsze wsparcie Ukrainy i NATO zakłada propozycja nowego budżetu zaprezentowanego przez prezydenta Joe Bidena. Kontrolujący Izbę Reprezentantów republikanie już zapowiedzieli sprzeciw wobec głównych punktów propozycji Bidena.

 • 4:36

  Gruzińscy demonstranci spalili rosyjską flagę w pobliżu budynku parlamentu w Tbilisi - przekazał portal Nexta.

 • 4:36

  Dziękuję wszystkim artystom, tym, którzy są w okopach i oddają życie, i tym, którzy za granicą pomagali tworzyć falę poparcia – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek podczas spotkania z działaczami kultury w 209. rocznicę urodzin ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki.

 • 4:36

  "Przeciwnik nie porzuca prób otoczenia Bachmutu, by następnie dążyć do zajęcia całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach: kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim" – poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 4:36

  W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami różnych typów, 34 udało się zestrzelić – porzekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. "Siły wroga nie porzucają prób otoczenia Bachmutu w obwodzie donieckim" – dodano w komunikacie.

  Osiem rakiet manewrujących trafiło cele w Ukrainie – dodał sztab. Przeciwnik przeprowadził również 12 ataków lotniczych z użyciem ośmiu dronów typu Shahed-136, połowa z nich została zestrzelona.

  Fragmenty zestrzelonych rosyjskich rakiet Kalibr i Ch-101 w Ukrainie

Autorka/Autor:red.

PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: