Ukraiński sztab generalny: Białoruś minuje tereny przy granicy z Ukrainą

Aktualizacja:
Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 99. dzień. Na Białorusi trwa minowanie leśnych dróg, tras objazdowych i mostów na terenach przy granicy z Ukrainą – podał sztab generalny armii ukraińskiej. Według wojskowych w dalszym ciągu utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi z terytorium kraju rządzonego przez Alaksandra Łukaszenkę. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:31

  Szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj napisał na Twitterze, że atakowany przez Rosjan "Siewierodonieck się trzyma i są szanse na szybkie uwolnienie go z rąk okupantów". Przekazał, że ukraińska armia odnosi sukcesy podczas przeprowadzania lokalnych operacji, odzyskuje niektóre ulice miasta, bierze jeńców "i dysponuje wszystkim, co potrzebne, by wyprzeć Rosjan".

 • 3:55

  Izba Gmin parlamentu Kanady poparła w czwartek jednogłośnie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO i wezwała inne kraje NATO do jak najszybszego poparcia wniosków obu tych krajów.

 • 3:45

  Na "czarnej liście" Departamentu Handlu USA od lutego znalazły się już 322 rosyjskie i białoruskie podmioty pośrednio lub bezpośrednio pracujące dla potrzeb wojska.

  - Stany Zjednoczone i ich międzynarodowi partnerzy zastosowali silne, szeroko zakrojone restrykcje wymierzone w zdolność Rosji do uzyskiwania komponentów i technologii potrzebnych do kontynuowania agresji przeciwko Ukrainie - powiedział podsekretarz amerykańskiego Departamentu Handlu ds. Przemysłu i Bezpieczeństwa Alan Estevez.

 • 3:16

  Słynny psi saper z regionu Czernihowa odwiedził młodych pacjentów ze Szpitala Pediatrycznego we Lwowie.

 • 1:04

  Parlament Mołdawii zatwierdził w głosowaniu przepisy zakazujące emisji rosyjskich programów informacyjnych w radiu oraz telewizji. Według rządu Natalii Gavrility nowe przepisy mają uchronić mołdawskie społeczeństwo przed zalewem propagandy rosyjskiej przedstawiającej w sposób nieprawdziwy sytuację polityczną, głównie związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

  Na podstawie ustawy o tzw. bezpieczeństwie informacyjnym parlament Mołdawii zakazał nadawania w telewizji programów o charakterze informacyjnym, politycznym, analitycznym i dotyczącym tematyki wojskowej z państw, które nie ratyfikowały Europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej z 1989 r. Jednym z nich jest Rosja, która w Mołdawii posiada kilka stacji telewizyjnych i radiowych.

 • 0:52

 • 0:07

  Departament Handlu USA poinformował w czwartek o dodaniu 71 rosyjskich i białoruskich przedsiębiorstw do "czarnej listy" organizacji, z którymi handel i współpraca są zabronione. Są wśród nich - jak poinformowano - firmy z branż lotniczej i stoczniowej a także instytuty naukowo-badawcze.

 • 23:47

  - Sytuacja w Donbasie nie zmieniła się w sposób istotny w ciągu ostatnich 24 godzin. Mamy pewne sukcesy w walkach o Siewierodonieck - powiedział prezydent Ukrainy dodając, że jest zbyt wcześnie aby mówić o szczegółach.

  Wołodymyr Zełenski określił jako "absolutnie bezsensowne" ostrzeliwanie przez artylerię rosyjską z rosyjskiego terytorium północnych rejonów Ukrainy.

  - Całe tymczasowo okupowane terytorium naszego kraju jest obecnie strefą totalnej katastrofy, za którą pełną odpowiedzialność ponosi Rosja - podkreślił ukraiński prezydent.

 • 23:22

  Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenia z obsługi systemu artylerii rakietowej HIMARS - podały telewizje ABC i CBS, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. Skrócony kurs ma potrwać ok. trzech tygodni.

  Jak podała telewizja ABC, Ukraińcy szkoleni są przez amerykańskich instruktorów na terytorium jednego z europejskich krajów. W środę Pentagon informował, że cztery wyrzutnie HIMARS zostały uprzednio przetransportowane do Europy, by móc jak najszybciej zacząć szkolenia.

 • 22:41

  Jesteśmy zaniepokojeni szkodliwymi działaniami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie i w innych krajach, w tym tworzeniem podziałów społecznych - powiedział wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. wolności religijnej Rashad Hussain. USA wskazały też Chiny jako kraj szczególnie prześladujący mniejszości religijne.

 • 21:47

  Na Białorusi trwa minowanie leśnych dróg, tras objazdowych i mostów na terenach przy granicy z Ukrainą – podaje sztab generalny armii ukraińskiej. Według sztabu w dalszym ciągu utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi z terytorium Białorusi.

 • 21:40

  Wojna na Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną - stwierdził holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten w wywiadzie dla dziennika "Trouw".

 • 21:40

  To wojskowi z Ukrainy będą decydowali o zasięgu ostrzału prowadzonego z systemów artylerii rakietowej HIMARS, które USA przekażą Kijowowi - powiedziała amerykańska ambasador na Ukrainie Bridget Brink. Jak informował Pentagon, systemy HIMARS w wersji dla Ukrainy mogą razić cele do 70 km.

 • 21:40

  Parlament Europejski w czwartek zakazał wstępu na swój teren wszystkim rosyjskim lobbystom - ogłosiła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W ten sposób eurodeputowani mają być chronieni przed szerzeniem rosyjskiej propagandy na temat wojny na Ukrainie.

 • 21:10

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował ambasadorowi RP Bartoszowi Cichockiemu i nuncjuszowi apostolskiemu arcybiskupowi Visvaldasowi Kulbokasowi, którzy jako jedyni dyplomaci nie opuścili Kijowa przez 99 dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 21:10

  Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi.

 • 21:09

  Jest tylko jeden scenariusz, czyli stabilna działalność Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w systemie energetycznym Ukrainy – oświadczył koncern Enerhoatom, operator elektrowni. Wcześniej doradca premiera Denysa Szmyhala mówił, że Kijów może odłączyć okupowaną przez Rosjan elektrownię w przypadku "najmniejszej groźby utraty kontroli".

 • 21:08

  Ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy przylatują do Kanady, mogą od czwartku składać wnioski o jednorazowe finansowe wsparcie od rządu federalnego – poinformowali w komunikacie ministrowie imigracji Sean Fraser i rodziny Karina Gould.

 • 21:08

  Musimy być przygotowani na to, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo, a naszą rolą jest wspieranie pozycji negocjacyjnej Ukrainy, a nie decydowanie o tym, co powinna zrobić - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu.

 • 18:51

  Komisja Europejska wspólnie przedstawi propozycję w sprawie statusu Ukrainy jako państwa kandydującego do UE - powiedziała w Berlinie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. - (Ukraińcom - red.) trzeba powiedzieć: tak, powinniście wejść do Unii Europejskiej - oświadczyła.

 • 18:13

  Około 800 osób ukrywa się w podziemiach zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku – poinformował szef administracji obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj. W kluczowym mieście tego obwodu toczą się walki; Rosjanie ostrzeliwują je z artylerii.

 • 17:32

  Działania prowadzone przez wojska rosyjskie na Ukrainie spełniają kryteria ludobójstwa, zatem sama rosyjska inwazja jest aktem ludobójstwa - uznał w przyjętej rezolucji Senat Irlandii (Seanad Eireann), będący wyższą izbą tamtejszego parlamentu.

 • 17:28

  Ukraina zetknęła się z problemem kolaboracji z przeciwnikiem, a urzędnicy, którzy współpracowali z agresorem i przeszli na jego stronę, zostaną ukarani – oświadczył minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski. Według niego problem kolaboracji nie okazał się "śmiertelny" z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju.

 • 17:20

  Dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest nie tylko naszym strategicznym interesem, ale także obowiązkiem moralnym - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji GLOBSEC 2022 w Bratysławie, prezentując strategię pomocy UE dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

 • 17:19

  Rząd Ukrainy nie wyklucza scenariusza, że w przypadku najmniejszej groźby utraty kontroli nad zajętą przez rosyjskie wojska Zaporoską Elektrownią Atomową, zostanie ona całkowicie wyłączona - poinformował doradca ukraińskiego premiera Jurij Bojko.

 • 17:08

  Amerykański resort skarbu (finansów) ogłosił nałożenie sankcji na bliskiego znajomego prezydenta Rosji Władimira Putina, wiolonczelistę Siergieja Rołdugina, a także na jachty powiązane z Putinem i rosyjskimi oligarchami. Dodatkowymi sankcjami objęto rzeczniczkę MSZ Marię Zacharową oraz rozszerzono zakaz importu technologii przez rosyjskie firmy.

 • 16:59

  Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uznał nałożone na Rosję sankcje za wielki sukces, oceniając, że "rosyjska gospodarka upada". - Można się tylko wstydzić, że nadal nie udało się jeszcze bardziej zmniejszyć zależności od Rosji w sektorze energetycznym – powiedział w parlamencie w trakcie debaty nad budżetem jego ministerstwa.

 • 16:37

  Chirurdzy szpitala polowego w pobliżu linii frontu na Ukrainie uratowali życie żołnierzowi z postrzałową raną serca - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. - Nasi chirurdzy walczą o życie każdego żołnierza do końca. W jednym z frontowych szpitali mobilnych uratowali żołnierza z postrzałową raną serca. Operacja trwała dwie godziny - powiedziała Malar cytowana przez agencję Ukrinform.

 • 16:35

  Ponad 220 osób zostało ukaranych dotąd w Mołdawii za noszenie w miejscach publicznych wstążki św. Jerzego, zakazanej w kwietniu przez władze kraju. Czarno-pomarańczowa wstążka uznawana jest w Mołdawii za symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 16:22

  Sprzeciw Węgier wobec nakładania sankcji UE na prawosławnego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla "znany jest od dawna" - napisał węgierski premier Viktor Orban w oświadczeniu cytowanym przez agencję MTI.

 • 16:22

  Ukraiński przywódca zaznaczył, że największym zagrożeniem dotyczącym wód pozostaje blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów. Jak dodał, powoduje to kryzys żywnościowy, który "nie jest jakimś tam problemem z żywnością, ale oznacza deficyt na światowym rynku. To szkodliwy, katastrofalny wzrost cen podstawowych produktów w różnych krajach, więc jeśli go nie zatrzymamy, dojdzie do chaosu politycznego w Afryce i Azji i pogłębi się kryzys migracyjny w Europie, gdy ludzie cierpiący z głodu będą poszukiwać schronienia gdzie indziej". Zełenski przekonywał także, że kryzys żywnościowy spowoduje protesty na wielką skalę w krajach Europy, a wiele rządów "będzie musiało wyjaśnić protestującym, dlaczego nasz kontynent jest zakładnikiem jednego kraju, którym jest Rosja, i jednej osoby w Moskwie, która wydała rozkaz blokady morskiej Ukrainy".

 • 16:21

  Zachód musi zwiększyć dostawy broni dla Ukrainy, aby doszło do przełomu i Ukraina mogła wygrać wojnę z Rosją - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum bezpieczeństwa GLOBSEC 2022 w Bratysławie w przemówieniu wygłoszonym za pośrednictwem łącza wideo. - Dyskusje o wyzwaniach dla bezpieczeństwa i stabilności Europy, o zagrożeniach dla całej ludzkości, nie mogą zostać zorganizowane w kompleksowy sposób bez świadomości tego, co się dzieje na wodzie - rozpoczął swoją wypowiedź Zełenski, zwracając uwagę na zagrożenie, jakie stanowią działania wojsk rosyjskich w kontekście szlaków morskich i zanieczyszczenia wód na Ukrainie.

 • 16:10

  Wojska rosyjskie próbują atakować wieś Berestowe, leżącą na kluczowej drodze łączącej atakowane tereny obwodu ługańskiego Ukrainy z miastem Bachmut w obwodzie donieckim i z zachodem kraju - przekazał w czwartek generał Ołeksji Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Biegnąca przez Berestowe droga prowadzi z Bachmutu do Lisiczańska w obwodzie ługańskim, miasta, które graniczy z Siewierodonieckiem - ostatnim dużym bastionem Ukraińców w tym obwodzie.

 • 15:53

  Od marca rząd Hiszpanii wsparł siły ukraińskie, walczące z rosyjską inwazją, sześcioma transportami broni i amunicji - podał dziennik "El Periodico", powołując się na źródła w hiszpańskim ministerstwie obrony. W transportach miały się znaleźć m.in. moździerze, karabiny, granatniki i pociski przeciwpancerne.

 • 15:43

  Ukraina prowadzi tylko wojnę obronną - powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar w kontekście zapowiedzi Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie broni artyleryjskiej dalekiego zasięgu.

 • 15:43

  Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w Brukseli szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę, który zakłada embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - przekazało w czwartek PAP źródło unijne. Jak dodało źródło, z szóstego pakietu unijnych sankcji wykreślono prawosławnego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, czego domagały się Węgry. Formalna procedura przyjęcia sankcji zakończy się w ciągu najbliższych godzin.

 • 15:29

  Wojska rosyjskie na wschodzie Ukrainy próbują posuwać się na południe w kierunku miast Kramatorsk i Słowiańsk, głównych ośrodków obwodu donieckiego kontrolowanych przez siły ukraińskie - poinformował szef władz obwodu Pawło Kyryłenko. - Głównymi kierunkami, z których wróg stara się posuwać naprzód, by zająć kluczowe ukraińskie miasta - Słowiańsk i Kramatorsk - są Łyman i Izium - powiedział Kyryłenko na konferencji prasowej.

 • 15:01

  Ukraińscy wolontariusze, którzy pomagali w ewakuacji mieszkańców oblężonego Mariupola, są przetrzymywani przez wojska rosyjskie w obozie filtracyjnym pod Wołnowachą. Znajduje się tam ponad 20 takich osób - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  Obóz powstał na terenie dawnego zakładu karnego. "Przebywają tam 'podejrzane' osoby, które oczekują na wydanie wyroku lub 'filtrację' (szczegółową kontrolę pod kątem ewentualnych związków z ukraińską armią i strukturami siłowymi - red.)" - napisał polityk.

 • 14:52

  Turcja sprezentuje Litwie drona Bayraktar, by ta przekazała go Ukrainie – poinformował w czwartek litewski dziennikarz Andrius Tapinas, inicjator akcji społecznej, w ramach której zebrano prawie 6 mln euro na zakup tureckiego drona dla walczącej Ukrainy.

  Według niego, 1,5 mln euro zebranych w ramach akcji zostanie teraz przekazanych litewskiemu ministerstwu obrony, które wykorzysta je na pełne uzbrojenie drona. Pozostałe 4,4 mln euro, zgodnie z wnioskiem Turcji, ma być przeznaczone na pomoc humanitarną, obronną, logistyczną lub na odbudowę Ukrainy.

 • 14:37

  Wszyscy byliśmy świadomi tego, że w 90 proc. przypadków zginiemy; w tym samym momencie przychodziła jednak refleksja, że musimy zawieźć pomoc i zabrać stamtąd rannych, dlatego podejmowaliśmy ryzyko - wspominał ukraiński pilot wojskowy, uczestnik misji do oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu, w rozmowie opublikowanej w czwartek przez ukraińskie wojska lądowe.

  - Największa trudność polegała na tym, że trzeba było dostarczyć pomoc do miejsca położonego w głębi terenu zajętego przez wroga, znajdującego się ponad 100 km od ukraińskich pozycji. Na całym tym odcinku gęsto rozmieszczono rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Nawet nie chodzi już o to, że zadanie było trudne. Zrealizowanie takiej misji wydawało się wręcz niemożliwe. Jak widać, dało się jednak tego dokonać, bo to zrobiliśmy - opowiadał pilot. Zapis rozmowy zamieszczono na profilu wojsk lądowych Ukrainy na Facebooku.

 • 14:11

  Rząd Szwecji ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie przeciwokrętowych pocisków rakietowych Robot 17, karabinów automatycznych z amunicją oraz kolejnych 5 tysięcy granatników przeciwpancernych. - Mamy do czynienia z nową fazą wojny, wojska rosyjskie koncentrują siły we wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainie - uzasadniał decyzję na zwołanej konferencji prasowej minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

 • 13:09

  Rosja okupuje obecnie około 20 procent terytorium Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu przed parlamentarzystami Luksemburga, które wygłosił w czwartek za pośrednictwem łącza wideo.

  - Musimy się bronić przed niemal całą rosyjską armią. Wszystkie rosyjskie formacje wojskowe znajdujące się w gotowości bojowej są zaangażowane w tę inwazję - poinformował Zełenski. Ukraiński prezydent dodał, że linia frontu ciągnie się przez ponad tysiąc kilometrów.

 • 11:41

  Wojsko rosyjskie zniszczyło lub uszkodziło 20 procent szkół i przedszkoli na Ukrainie - powiedział w czwartek zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  - Spotkaliśmy się z urzędnikami UNICEF na Ukrainie i opracowaliśmy wstępny plan mający pomóc w odbudowie szkół do 1 września - wyjaśnił Tymoszenko. - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postawił nam zadanie przywrócenia jak największej liczby szkół do początku roku szkolnego - dodał.

 • 11:40

  W wojskach tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DRL i ŁRL), czyli parapaństw kontrolowanych przez Moskwę, walczą osoby przewlekle chore i niezdolne do służby wojskowej - poinformował w czwartek na Twitterze korespondent portalu Politico Christopher Miller, który opublikował nagranie z apelem jednej z formacji z DRL do Władimira Putina.

  "Jesteśmy żołnierzami 113. pułku strzeleckiego w armii DRL. Nie możemy doczekać się odpowiedzi na nasze prośby, zagwarantowane nam zgodnie z prawem. Obojętność państwa zmusza nas do zwrócenia się bezpośrednio do prezydenta Rosji - byłego oficera KGB, który w przeszłości też miał swoich podwładnych. (...) Władze DRL złamały dane słowo i wysłały nas na pierwszą linię frontu do obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Cierpimy tutaj z zimna i głodu, nie mamy ani właściwego wyposażenia (broni - red.), ani zabezpieczenia medycznego, ani żywności. Zmobilizowano nas bez jakiejkolwiek konsultacji lekarskiej" - informuje na nagraniu jeden z wojskowych, prawdopodobnie dowódca kompanii

 • 11:16

  18 krajów wszczęło śledztwa związane z wojną na Ukrainie. Sześć z nich (Polska, Litwa, Ukraina, Słowacja, Łotwa, Estonia) wchodzi w skład wspólnego zespołu śledczego Europejskiej Agencji Współpracy Sądowej (Eurojust), z którym pod koniec kwietnia porozumienie o współpracy podpisała prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

  - Ten wspólny front prawny jest absolutnie niezbędny, nie tylko dla Ukrainy, ale także dla dążenia do pokoju i bezpieczeństwa na całym świecie – powiedział prokurator generalny MTK Karim Khan, cytowany przez dziennik "Le Monde".

 • 11:14

  Rosyjscy okupanci masowo porywają na zajmowanych terenach ukraińskich mężczyzn dla okupu - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

  Do takich praktyk dochodziło m.in. w zajętym przez wojska rosyjskie Melitopolu w obwodzie zaporoskim. Według SBU okup za porwanego mężczyznę waha się od 10 tys. do 30 tys. dolarów.

  Władze obwodu donieckiego podały, że w związku z przymusową mobilizacją do rosyjskiej armii w regionie wybuchł "bunt krewnych". Z kolei W obwodzie ługańskim - jak powiedział szef władz regionu Serhij Hajdaj - za odmowę wstąpienia do rosyjskiej armii grozi egzekucja.

 • 10:33

  W nocy rosyjskie wojska ostrzelały szkołę w dzielnicy Sałtiwka w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy i zabiły przebywającą tam kobietę. Osiem kolejnych osób w obwodzie charkowskim zostało rannych w ciągu ostatniej doby - poinformował szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

 • 10:22

  Norwegia przyjmie na leczenie rannych żołnierzy ukraińskich w ramach ustalonego wcześniej limitu 550 pacjentów - poinformował rząd w Oslo. Do tej pory do norweskich szpitali przyjmowano jedynie cywilów z Ukrainy.

 • 10:10

  Oddanie Rosji terytoriów oznaczałoby utratę wolności i nie powstrzymałoby wojny wywołanej przez Putina - powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla ABC.

  - Ukraińcy nie mogą normalnie przyjmować wszystkich tych oświadczeń, jakie czasem słyszymy z ust przywódców państw, niekiedy przywódców dużych, wpływowych krajów. Nie można po prostu oddać części terytorium, to byłoby jak oddanie wolności - podkreśliła.

 • 9:50

  Z szacunków ukraińskiego sztabu generalnego wynika, że łączne straty Rosji od 24 lutego do 2 czerwca wynoszą:

  - około 30 850 żołnierzy,
  - 1363 czołgi,
  - 3354 pojazdy opancerzone,
  - 210 samolotów,
  - 175 helikopterów,
  - 661 systemów artyleryjskich,
  - 207 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
  - 95 systemów przeciwlotniczych,
  - 2325 pojazdów i cystern,
  - 13 jednostek pływających,
  - 521 dronów.

 • 9:29

  Słowacja dostarczy Ukrainie osiem samobieżnych haubic Zuzana 2 w ramach umowy handlowej - poinformowało w czwartek słowackie ministerstwo obrony.

  Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana, zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-Defence.

  Ma skuteczny zasięg do ponad 50 kilometrów.

 • 9:08

  Rosja przejęła kontrolę nad większą częścią Siewierodoniecka, ale ponosząc przy tym straty i przed przekroczeniem rzeki Doniec Sewerski będzie potrzebowała co najmniej krótkiej przerwy taktycznej - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Główna droga do enklawy Siewierodoniecka prawdopodobnie pozostaje pod kontrolą ukraińską, ale Rosja nadal osiąga stałe, lokalne zdobycze, co umożliwia jej silna koncentracja artylerii. To nie odbyło się bez kosztów, a siły rosyjskie poniosły w tym procesie straty. Przekroczenie rzeki Doniec Siewierski, która stanowi naturalną przeszkodę na osi frontu, ma kluczowe znaczenie dla sił rosyjskich, gdy umocowują się w obwodzie ługańskim i przygotowują się do przeniesienia uwagi na obwód doniecki" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Potencjalne miejsca przepraw są między Siewierodonieckiem a sąsiednim miastem Lisiczańsk oraz w pobliżu niedawno zdobytego Łymania. W obu tych miejscach linia rzeki prawdopodobnie nadal pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich, które zniszczyły istniejące mosty. Prawdopodobnie Rosja będzie potrzebowała co najmniej krótkiej przerwy taktycznej, aby przygotować się do przeprawy przez rzekę i dalszych ataków w obwodzie donieckim, gdzie ukraińskie siły zbrojne przygotowały pozycje obronne. W takim przypadku Rosja ryzykuje utratę impetu, jaki osiągnęła w ciągu ostatniego tygodnia" - dodano.

 • 8:38

  "Rosjanie robią wszystko, żeby potem można było oświadczyć, że (zniszczonych miejsc - red.) nie da się już odbudować. Od 2014 roku nie włożyli ani grosza w odbudowę okupowanej części obwodu ługańskiego (samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Ługańskiej Republiki Ludowej - red.) i teraz też nie mają takiego zamiaru. Dlatego rujnują, co się da" - ocenił w czwartek na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Hajdaj odniósł się w ten sposób do działań przeciwnika w Donbasie - ataku na zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku, gdzie uszkodzono zbiornik z metanolem, a także zniszczenia szpitala w Lisiczańsku.

  "Najeźdźcom nie są potrzebne szkoły, szpitale, zakłady przemysłowe i miejsca pracy. Oni po prostu dewastują i plądrują nasz region. Robią to jeszcze ze złością, ponieważ sami, siedząc wyłącznie na gazociągach, nie posiadają w swoich domach prawie niczego, co dla Ukraińców jest częścią codziennego życia" - dodał Hajdaj.

  🇺🇦Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

  ❗️На сєверодонецькому «Азоті» росіяни пошкодили склад із метанолом, в Лисичанську влучили в лікарню Наші військові стримують ворога, тому той продовжує нищити інфраструктуру і промисловість Сєвєродонецька. Росіяни роблять все, щоб потім можна було заявити про відсутність можливості відновлення. Вони за вісім років жодної копійки не вклали у відбудову окупованої в 2014 році частини Луганщини, не збираються і зараз. Тому й руйнують. Вчора зранку вони декілька разів цілили по об’єднанню «Азот». Влучили в один із адміністративних корпусів та склад, де зберігався метанол. В Лисичанську пошкодили будівлю міської лікарні. Їм не потрібні школи, лікарні, заводи та робочі місця на них. На жаль, це ще не всі зрозуміли. Росіяни просто нищать та грабують нашу область. Зі злістю, бо самі, сидячі на газовій трубі, не мають вдома майже нічого, що для українця є повсякденністю⬇️.

 • 8:11

  Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock została zapytana w programie niemieckiej telewizji publicznej "Markus Lanz" o ostrożne wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza, że Rosja nie może wygrać wojny. W odpowiedzi szefowa niemieckiej dyplomacji sformułowała cel wojny i w tej sprawie poszła o krok dalej niż kanclerz stwierdzając, że: "Ukraina musi wygrać tę wojnę".


  "Oczywiście Rosja nie może wygrać tej wojny, musi ją strategicznie przegrać".


  Rosja, jej zdaniem, łamie prawo międzynarodowe: - Chcą zniszczyć pokój na Ukrainie. Dlatego Ukraina nie może przegrać w żadnych okolicznościach - to znaczy: Ukraina musi wygrać - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ.

  Wojna na Ukrainie trwa już od ponad trzech miesięcy, a może trwać jeszcze dłużej - ostrzegła Baerbock.

 • 8:08

  Na Ukrainie codziennie ginie co najmniej dwoje dzieci, o wiele więcej zostaje rannych - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

  "Pierwszy czerwca jest Międzynarodowym Dniem Dziecka. Zamiast uroczyście świętować tę okazję, zbliżamy się do setnego dnia wojny, która niszczy życie milionów dzieci. Bez pilnego zawieszenia broni i wynegocjowania pokoju dzieci wciąż będą cierpieć, a skutki wojny będą miały wpływ na bezbronne dzieci na całym świecie" - podkreśliła dyrektor wykonawczy UNICEF Catherine Russell.

  Agencja ONZ oszacowała, że pomocy humanitarnej potrzebuje obecnie 5,2 miliona ukraińskich dzieci - trzy miliony w kraju, a ponad 2,2 miliona w krajach przyjmujących uchodźców.

 • 8:03

  Trwają walki o wieś Komyszuwacha w obwodzie ługańskim, którą wojskom rosyjskim udało się częściowo zająć - poinformował w czwartek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  "Na kierunku bachmuckim nieprzyjaciel szturmuje wioskę Komyszuwacha (na południe od Siewierodoniecka), aby przejąć kontrolę nad miejscowością. Odniósł częściowy sukces, walki trwają. Szturmował osady Nahirne i Biłohoriwka, ale w wyniku ostrzału dokonanego przez nasze oddziały wycofał się" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

 • 7:46

  Siły ukraińskie zatopiły ostatniej doby dwa rosyjskie szybkie okręty desantowe na Limanie Dniepru i Bohu w południowej części Ukrainy – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

  Według Ukrinformu rosyjskie okręty miały wziąć udział w rosyjskich akcjach dywersyjnych i zwiadowczych, ale zostały zatopione przez jednostki ukraińskiej artylerii w swojej kryjówce na limanie, płytkiej zatoce na wybrzeżu Morza Czarnego, do której uchodzą rzeki Dniepr i Boh.

  Tymczasem na Morzu Czarnym znajdują się trzy rosyjskie okręty zagrażające atakiem rakietowym na terytorium Ukrainy. Nie zaobserwowano tam natomiast okrętów desantowych – przekazało dowództwo Południe.

  Dwie inne rosyjskie łodzie patrolowe typu Raptor, które trafiono wcześniej, zostały odholowane z Wyspy Węży do bazy w Sewastopolu w celu naprawy – dodało ukraińskie dowództwo.

  Łącznie w ciągu ostatniej doby na południu Ukrainy wyeliminowano 21 rosyjskich żołnierzy, zniszczono system przeciwlotniczy, samobieżne działo, cztery czołgi T-72, cztery pojazdy opancerzone, trzy ciężarówki, trzy drony i trzy polowe składy amunicji. W obliczu ponoszonych strat Rosjanie nasilili ostrzały artyleryjskie i lotnicze.

  W komunikacie dodano, że Rosjanie zaatakowali ukraińskie pozycje przy użyciu śmigłowców Mi-8, "chaotycznie ostrzeliwali dzielnice mieszkalne" miasta Mikołajów z artylerii lufowej i rakietowej oraz infrastrukturę przemysłową z amunicji kasetowej. Zginęła jedna osoba, a co najmniej trzy zostały ranne – napisano.

 • 4:59

  W Nowym Jorku rozpoczyna się 17. edycja dorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. "Organizowany jest w atmosferze solidarności z ukraińskimi filmowcami i narodem ukraińskim oraz w celu ich wsparcia. Mamy zaszczyt zaprezentować m.in. ukraiński film 'Odbicie' w reżyserii Walentyna Wasjanowicza, a także film Agnieszki Holland 'Pan Jones'" – wyjaśniła dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz.

 • 4:36

  Gdzie jest "rzeźnik z Syrii", rosyjski generał Aleksandr Dwornikow? - pyta włoski dziennik "Il Messaggero". Przypomina, że został on wezwany przez prezydenta Władimira Putina, by dowodził agresją na Ukrainie po fiasku ofensywy na Kijów. Gazeta odnotowuje, że od dwóch tygodni generał nie pokazuje się publicznie.

  Rzymski dziennik pisze o przypuszczeniach amerykańskich obserwatorów, których zdaniem Dwornikow mógł jako kolejny trafić na listę oficerów, "wyczyszczonych" przez Putina, rozczarowanego przebiegiem wojny od 24 lutego, która miała być błyskawiczna, a zamienia się w "bagno".

 • 4:35

  Słynny trzykrotny mistrz świata w piłce nożnej Pele wysłał list do prezydenta Rosji, w którym wzywa Władimira Putina, aby położył kres rosyjskiej inwazji w Ukrainie. w którym napisał: "nie istnieją argumenty, które uzasadniałyby tę przemoc".

  Pele, który spotkał Putina m.in. w 2018 roku jako gość honorowy podczas rozgrywek Pucharu Świata w Rosji, napisał w swym liście, którego treść opublikował na Instagramie: "W pańskich rękach leży możliwość przerwania tego konfliktu".

 • 4:35

  Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk określił decyzję niemieckiego rządu w sprawie dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej typu Iris-T firmy Diehl jako przełomową. Od początku wojny trwały "bardzo konstruktywne rozmowy" między ambasadą Ukrainy a firmą Diehl Defense na temat systemów obrony powietrznej - wyjaśnił Melnyk.

  Oprócz Iris-T Niemcy zamierzają również dostarczyć nowoczesny radar śledzący oraz cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. - Wreszcie możemy z głębi serca powiedzieć kanclerzowi Scholzowi: dziękuję - mówił Melnyk: "Teraz naprawdę możemy mówić o punkcie zwrotnym dla Ukrainy. Mamy nadzieję na więcej nowoczesnych systemów uzbrojenia z Niemiec".

 • 4:35

  Wielka Brytania wystąpiła do USA o zgodę na przekazanie Ukrainie systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał w środę portal Politico. O sprawie mieli rozmawiać prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson. MLRS to starsza i cięższa wersja systemu HIMARS.

  Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, zaś w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.

 • 4:35

 • 4:34

  Podczas swojego wystąpienia Wołodymyr Zełenski przytoczył szereg indywidualnych losów dzieci, które zostały zabite. Ukraiński przywódca przywołał pamięć niespełna dwuletniego Denisa ze wsi Małyniwka, który zginął wraz z całą rodziną, gdy rosyjski samolot zrzucił bomby na wieś.

  Przypomniał też tragiczny los 14-letniej Ani z Buczy, która zginęła, gdy rosyjskie wojsko ostrzelało mikrobus. Ludzie próbowali uciekać. Ania była w tym samochodzie razem z mamą i babcią. Wszyscy zginęli.

  Opowiedział o losie dwóch sióstr Varvary i Poliny z Mariupola. Varvara miała 14 lat, a Polina 11. Zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału budynku mieszkalnego.

  Zełeński z listy dwustu czterdziestu trojga dzieci wymienił tylko dziesięcioro, ale - jak powiedział - to nie są tylko liczby. - Każda z nich to osobny świat, który został zniszczony przez wojska rosyjskie - podkreślił ukraiński prezydent.

 • 4:34

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał o zbrodniach dokonanych na ukraińskich dzieciach przez rosyjskich najeźdźców. Ukraiński lider rozpoczął swoje przemówienie od przypomnienia, że pierwszego czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.

  - To wyjątkowy dzień, w którym dorośli zwracają szczególną uwagę na prawa dziecka, bezpieczeństwo i rozwój naszych pociech - powiedział ukraiński prezydent i dodał, że: "od 24 lutego w naszym kraju wszystko się zmieniło".

  W ciągu prawie 100 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę ucierpiało co najmniej 689 dzieci. Zginęło 243, a co najmniej 446 zostało rannych, a 139 zaginęło - powiedział Zełenski.

 • 4:34

  Rosyjskie rakiety uderzyły w zachodnią Ukrainę na terenie rejonu (powiatu) stryjskiego w obwodzie lwowskim - napisał w Telegramie szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozicki.

  Atak rakietowy został przeprowadzony na Beskidzki Tunel Kolejowy przechodzący przez Karpaty w obwodzie lwowskim. Jest to kluczowa arteria transportowa Zachodniej Ukrainy, przez którą przechodzi 60 procent ładunków tranzytowych.

  "Według wstępnych danych, pocisk trafił w obiekt infrastruktury transportowej. Dwie osoby zostały ranne. Na razie nie ma informacji o zabitych. Dane są jeszcze aktualizowane" - poinformował Kozicki.

  Około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i obwodu chersońskiego, został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

 • 4:34

  Węgry wstrzymywały w środę zatwierdzenie szóstego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, domagając się usunięcia z listy osób sankcjonowanych patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla - poinformował Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.

  Na środowym spotkaniu ambasadorowie państw członkowskich przy UE mieli zatwierdzić szósty pakiet sankcji wobec Rosji, których sztandarowym postanowieniem jest częściowe embargo na rosyjską ropę. Sankcjami objętych ma zostać także ok. 60 osobistości w Rosji. - Porozumienie zostało wstrzymane, ponieważ Węgry sprzeciwiają się sankcjom wobec patriarchy Cyryla – powiedział Reutersowi jeden z dyplomatów UE.

 • 4:34

  USA zamierzają sprzedać Ukrainie cztery drony bojowe MQ-1C Gray Eagle - podała w środę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena. Bezzałogowce dałyby wojskom ukraińskim większy zasięg i siłę rażenia w stosunku do posiadanych obecnie dronów.

  Grey Eagle to ulepszona wersja drona Predator. W porównaniu do posiadanych przez Ukrainę tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2 mają większy zasięg i są zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez ponad 30 godzin. Mogą też przenosić większą liczbę rakiet, np. osiem pocisków Hellfire. Rakiety te mają zostać przekazane Ukrainie w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.

  Ani Biały Dom, ani Pentagon nie potwierdził informacji agencji Reutera, ale o rozmowach w sprawie zakupu mówiło się od kilku tygodni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości