Służby o przechwyconej rozmowie żołnierza: rosyjska 58. armia została niemal całkowicie rozbita

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
BBC: rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w Ukrainie
BBC: rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w UkrainieTVN24
wideo 2/21
TVN24BBC: rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w Ukrainie

Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez Ukraińców - relacjonował rosyjski żołnierz w przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rozmowie. Według relacji wojskowego w niektórych kompaniach nie przeżyła ani jedna osoba.

W rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej we wtorek na Telegramie rosyjski żołnierz relacjonował, iż rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie.

- Z 58. armii, uchodzącej za najcięższą [najlepiej uzbrojoną – przyp. red.] w Południowym Okręgu Wojskowym, nie zostało dosłownie nic. W kompanii Walery Bakina nikt nie przeżył. Nikt! Wszystkich po prostu pozabijali, całą kompanię. Są też u nas [w 58. armii - przyp. red.] kompanie, w których pozostało trzech lub czterech żywych ludzi - opowiadał rosyjski wojskowy w czasie rozmowy z żoną.

SBU: 58. armia była wyposażona w najnowszy sprzęt

Jak podała SBU, w 2018 roku 58. armia została wyposażona w najnowsze dostępne w Rosji uzbrojenie i sprzęt wojskowy. We wtorek w godzinach porannych ukraiński sztab generalny poinformował, że według jego szacunków wojska najeźdźcy straciły już podczas inwazji 29 350 żołnierzy, a także między innymi 1302 czołgi i 205 samolotów.

58. armia ogólnowojskowa została odtworzona w 1995 roku. Formacja, stacjonująca na co dzień we Władykaukazie w Osetii Północnej, brała też udział między innymi w pierwszej i drugiej wojnie czeczeńskiej, a także agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku.

Czytaj więcej o niektórych przechwyconych rozmowach:

>> Ukraińskie służby publikują treść rozmowy rosyjskiego żołnierza z żoną. "Nasi walnęli ją przy dzieciach" >> Ukraiński wywiad publikuje rozmowę Rosjanina z żoną. "Dowódcy nigdzie nie walczyli, ilu ludzi oni posłali na śmierć..." >> Rosyjski żołnierz w przechwyconej rozmowie: szykujemy szturm na obwód dniepropietrowski >> Media zidentyfikowały Rosjankę, która namawiała męża do gwałcenia Ukrainek >> "Jednemu ucho odcięliśmy. I tak dobrze, że mu kulki w łeb nie wypuściliśmy"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP