Świat

"Szósty rok wojny. Zabito ponad 3330 cywilów, rannych zostało około 9 tysięcy"

Świat


Od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tysiąca cywilów, a około 9 tysięcy zostało rannych - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, przekazując najnowsze dane dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Wynika z nich również, że w czasie działań wojennych przesiedlono 1,3 miliona osób, a 3,5 miliona wciąż potrzebuje pomocy.

We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych przez Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej zaznaczono, że konflikt we wschodniej Ukrainie "jest wciąż aktywny".

"Ludzie chcą pokoju"

Do sobotniego wpisu na dołączono klip przedstawiający statystyki z trwającej od 2014 roku wojny na wschodzie Ukrainy.

"Ukraina: szósty rok wojny. Zabito ponad 3330 cywilów, rannych zostało około 9 tysięcy" - poinformowano. "W rezultacie konfliktu powstała 427-kilometrowa "linia rozgraniczenia", która zamknęła dostęp do podstawowych usług" - dodano.

Zaznaczono też, że wojna doprowadziła do tego, że "1,3 mln ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonymi, a 3,5 mln ludzi potrzebuje pomocy". "Ludzie chcą przede wszystkim pokoju" - podkreślono.

Eastern #Ukraine: The conflict is still active. Death toll is still counting lives. 3.5 million people need support. Above all people want peace.#5yearsNoMore pic.twitter.com/sNlHWJpNwc— OCHA Ukraine (@OCHA_Ukraine) October 25, 2019

Dwie samozwańcze republiki

Rosja nazywa trwający od 2014 roku konflikt w Donbasie wewnętrznym konfliktem ukraińskim i nalega na negocjacje pomiędzy Kijowem a separatystami. Zdaniem władz Ukrainy oznaczałoby to uznanie podmiotów powołanych przez separatystów.

Na początku października 2019 roku w stolicy Białorusi delegacja Ukrainy zgodziła się na tak zwaną formułę Steinmeiera, która dotyczy przeprowadzenia wyborów i nadania specjalnego statusu terytoriom w Donbasie znajdującym się pod kontrolą separatystów, nieformalnie wspieranych przez Rosję.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję separatyści proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie dotychczas zginęło ponad 13 tysięcy ludzi.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: kz,ft//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: