"Pamiętajcie - 'ruski wojenny okręt' zawsze ma tylko jeden kierunek". Zełenski pokazał specjalne znaczki pocztowe

Autor:
akw/gp
Źródło:
tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski pokazał nowe znaczki pocztowe, które nawiązują do wydarzeń z Wyspy Węży i słów jej obrońców: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Opisał, że to "fraza, która stała się symbolem niezłomności ukraińskich obrońców".

Ukraiński operator pocztowy Ukrposzta ogłosił w marcu wyniki konkursu na projekt nowego znaczka pocztowego, który miał zobrazować słowa: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Głosowanie zakończyło się 11 marca. Ilustracja, która otrzymała najwięcej głosów stała się pierwszym ukraińskim znaczkiem pocztowym w stanie wojny, wydanym w masowym nakładzie.

Znaczki zaprezentował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Fraza, która stała się symbolem niezłomności ukraińskich obrońców, znalazła się teraz na znaczkach pocztowych. Korzystajcie i pamiętajcie - 'ruski wojenny okręt' zawsze ma tylko jeden kierunek" - napisał na Instagramie.

Symbol oporu Ukraińców przed Rosjanami

24 lutego, w pierwszym dniu rosyjskiej zbrojnej agresji na Ukrainę, rosyjska Flota Czarnomorska atakowała niewielką ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym, której broniło kilkunastu pograniczników. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie.

- Tu rosyjski okręt wojskowy, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak - słychać było na nagraniu. - Rosyjski okręcie wojskowy: P… się! - brzmiała zwięzła odpowiedź.

Wyspa Węży Marynarka wojenna Ukrainy

Początkowo władze Ukrainy poinformowały, że wszyscy obrońcy wyspy zginęli. Potem okazało się, że przebywają w rosyjskiej niewoli. Jeden z obrońców wyspy został uwolniony pod koniec marca.

Obrońca Wyspy Węży uhonorowany odznaczeniem "Za zasługi dla obwodu czerkaskiego"Zdjęcie z 29 marca twitter.com/DefenceU
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/zelenskiy_official/

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości