TVN24 Biznes | Ze świata

Znaczek pocztowy "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Znamy wyniki konkursu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ukraiński operator pocztowy Ukrposzta ogłosił wyniki konkursu na projekt nowego znaczka pocztowego, który twórczo zobrazuje słowa: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Wygrała praca ukraińskiego artysty Borysa Groha, uzyskała ponad 1700 z 8000 wszystkich głosów.

Głosowanie zakończyło się 11 marca. Praca, która otrzymała najwięcej głosów zostanie wydana w masowym nakładzie jako pierwszy ukraiński znaczek pocztowy w stanie wojennym.

Słowa: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!" są związane z obroną Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Po pierwszym dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę władze tego kraju poinformowały, że 13 obrońców niewielkiej Wyspy Węży zginęło, bohatersko broniąc wyspy. Ostatecznie okazało się, że żyją i są w niewoli w Rosji.

Świat obiegła jednak wymiana zdań pomiędzy rosyjskim okrętem, atakującym wyspę i wzywającym do złożenia broni, a jej obrońcami, zakończona frazą ukraińskiego żołnierza: "Rosyjski okręcie wojenny, p… się!".

Atak Rosji na Ukrainę

Ukraiński operator pocztowy 1 marca br. ogłosił konkurs na projekt znaczka pocztowego, który twórczo zobrazuje słowa: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Okazało się, że choć konkurs miał mieć charakter krajowy, to nadesłano również prace spoza Ukrainy. Jak poinformowano w komunikacie, wzięło w nim udział 496 osób z Ukrainy oraz różnych części świata.

Wśród uczestników byli zarówno dorośli, jak i dzieci, profesjonalne studia projektowe oraz amatorzy. Zdaniem uczestników - jak przekazała Ukrposzta - konkurs stał się dla wielu swego rodzaju terapią przez sztukę w trudnych dla Ukrainy czasach.

Liczba nadesłanych prac na konkurs znacznie przekroczyła oczekiwania. Dlatego wewnętrzna komisja przeprowadziła wstępną selekcję, w wyniku której pod głosowanie trafiło ostatecznie 20 prac. Głównymi kryteriami była zgodność z tematem, oryginalność pomysłu, poziom wykonania oraz przestrzeganie norm etycznych.

Wszystkie prace mają zostać włączone do bazy danych narodowego operatora i niewykluczone, że niektóre z nich zostaną wykorzystane do emisji znaczków pocztowych o tematyce patriotycznej.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Poczta Ukraińska

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości