Atak na Wyspę Węży. "Symbol oporu" Ukraińców przed Rosjanami

Autor:
akw/adso
Źródło:
Reuters, TVN24, UNIAN

Rosjanie zaatakowali w czwartek nad ranem Ukrainę. Dwa okręty wojenne Moskwy pojawiły się przy Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Jak wynika z zapisu wydarzeń z wyspy tuż przed atakiem, Rosjanie zażądali od obrońców poddania się. Usłyszeli jednak tylko krótką odpowiedź. "Pie**** się". Ukraińcy zginęli.

Położona na Morzu Czarnym w odległości około 50 kilometrów od wybrzeża Ukrainy Wyspa Węży została w czwartek zaatakowana z powietrza i z artylerii okrętowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

>> Relacja tvn24.pl z drugiego dnia ataku Rosji na Ukrainę

Atak na Wyspę Węży. Ukraińscy żołnierze nie poddali się

O ataku na Wyspę Węży mówił na konferencji w Tokio w piątek rano ambasador Ukrainy w Japonii Serhii Korsunski.

- Kiedy mamy do czynienia z dyplomatami, oczekujemy kontaktu z ludźmi trzeźwo myślącymi. Ale trudno mi być teraz człowiekiem całkowicie neutralnym, w związku z tym rozpocznę od krótkiego materiału filmowego. Jest to zapis łączności na żywo między marynarką rosyjską a naszymi żołnierzami broniącymi bardzo małej wyspy - Wyspy Węży na Morzu Czarnym, gdzie mieliśmy posterunek - powiedział. - Zapis tej łączności stał się symbolem naszego oporu - dodał. "Tu rosyjski okręt wojenny. Poddajcie się, w przeciwnym razie oddamy w waszym kierunku strzały" - słyszymy na nagraniu.

Po kilku sekundach ciszy przychodzi odpowiedź ze strony ukraińskich obrońców. "Rosyjski okręcie wojenny, pier*** się".

- Ci wszyscy ludzie zginęli, zostali zabici w brutalnym ataku. Bardzo proszę, żeby państwo stanęli w minucie ciszy. To było tylko 25 osób z prostą bronią palną. Wszyscy zginęli - powiedział po zaprezentowaniu nagrania ukraiński ambasador do zebranych na konferencji prasowej.

Ambasador mówił o 25 zabitych, jednak inne dane dotyczące ataku na Wyspę Węży podał ukraiński resort spraw zagranicznych. Poinformował w czwartek o śmierci 13 żołnierzy.

Niezależna ukraińska agencja UNIAN poinformowała w piątek popołudniu, że Wyspa Węży jest znowu pod kontrolą Ukrainy. Doradca ministra spraw wewnętrznych Wadim Denisenko przekazał, że rosyjskie siły opuściły wyspę i aktualnie wyspa zajęta jest przez Ukrainę.

Autor:akw/adso

Źródło: Reuters, TVN24, UNIAN

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP