Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Żołnierze sił ukraińskich na pozycjach w obwodzie donieckim
Żołnierze sił ukraińskich na pozycjach w obwodzie donieckimReuters
wideo 2/4
Żołnierze sił ukraińskich na pozycjach w obwodzie donieckimReuters

844 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Agencja Reutera dotarła do projektu dokumentu końcowego szczytu pokojowego w Szwajcarii. Stany Zjednoczone ogłosiły pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,5 miliarda dolarów, między innymi dla sektora energetycznego. Prezydent Finlandii ocenił, że "sytuacja negocjacyjna Ukrainy" znacząco poprawiła się w ostatnich tygodniach. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> W sobotę po południu w szwajcarskim Buergenstock rozpoczęła się konferencja poświęcona kwestii pokoju na Ukrainie. Agencja Reutera dotarła do projektu dokumentu końcowego szczytu. Wynika z niego, że konieczne jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni, pod kontrolą Ukrainy. Kluczowe są także nieprzerwane dostawy żywności, a także uwolnienie jeńców i porwanych przez rosyjskie władze ukraińskich dzieci.

> Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosiła pomoc w wysokości ponad 1,5 miliarda dolarów dla ukraińskiego sektora energetycznego. Pieniądze mają także poprawić sytuację humanitarną w Ukrainie po 27 miesiącach od inwazji Rosji. Zapowiedź została ogłoszona w czasie szczytu pokojowego w Szwajcarii, gdzie amerykańska wiceprezydent spotkała się między innymi z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

> Prezydent Finlandii Alexander Stubb uważa, że dzięki wsparciu zachodnich sojuszników Ukraina jest obecnie w lepszej pozycji do rozpoczęcia negocjacji pokojowych, niż kilka tygodni temu. Fiński lider wystąpił w sobotę w szwajcarskim Buergenstock na inauguracyjnej sesji międzynarodowej konferencji ws. pokoju na Ukrainie. W przemówieniu na posiedzeniu plenarnym rozpoczętej w sobotę międzynarodowej konferencji ws. pokoju na Ukrainie prezydent Finlandii Alexander Stubb podkreślił, że ostatni tydzień obfitował w wydarzenia, które pozwalają z optymizmem patrzeć na umacnianie się pozycji międzynarodowej Ukrainy, która zmaga się z rosyjską agresją. "Dlaczego? Z powodu tego szczytu, wcześniejszego szczytu G7, z powodu decyzji o rozpoczęciu negocjacji o przystąpieniu Ukrainy do UE, a także z powodu wsparcia, jakie kraje NATO udzielają Ukrainie" - oświadczył fiński przywódca, którego wypowiedź cytuje "Ukraińska Prawda".

> Rosyjscy żołnierze próbują zastraszyć Ukraińców, uderzając kierowanymi bombami lotniczymi, używając 3200-3500 KABów miesięcznie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla włoskiego kanału telewizyjnego Sky TG24. "Rosja używa 3200-3500 KAB (kierowanych bomb lotniczych) miesięcznie wyłącznie przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej. Aby ludzie bali się i uciekali z miast lub społeczności, aby Rosja mogła zająć te wioski i miasta. I to jest główny cel. To właśnie robił Hitler - bombardowanie dywanowe. Wszystko jest takie samo, ta sama metodologia" - stwierdził Zełenski.

> Podczas wiecu przedwyborczego w Detroit kandydat Republikanów na urząd prezydenta Donald Trump określił lidera Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mianem "najlepszego sprzedawcy wszechczasów" ze względu na pomoc, którą ukraiński polityk uzyskał od USA. - On właśnie wyjechał cztery dni temu z 60 miliardami. Wraca do domu i ogłasza, że potrzebuje kolejnych 60 miliardów. To nigdy się nie skończy - mówił były prezydent USA. - Ja to załatwię, zanim jeszcze wejdę do Białego Domu, jako prezydent-elekt, ja to załatwię. To musi się skończyć - zapowiedział, odnosząc się do swoich deklaracji zakończenia wojny w Ukrainie.

Charków po rosyjskim ataku t.me/ihor_terekhov

> Rządy USA, Wielkiej Brytanii i Kanady ostrzegają we wspólnym oświadczeniu, że prorosyjscy działacze spiskują, aby wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 roku. Premier Mołdawii Dorin Recean przekazał, że jest wdzięczny za wsparcie sojuszników i obiecał, że "próby Kremla mające na celu podważenie naszej suwerenności i wzniecenie niepokojów nie powiodą się".

Ukraińskie siły bezpieczeństwaMykola Kalyeniak/PAP/EPA

> Według źródeł w krajach NATO, kwatera główna planowanej misji Sojuszu, koordynującej dostawy broni i szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych, będzie zlokalizowana na zachodzie Niemiec w Wiesbaden - podała w piątek agencja dpa.

Wiesbaden w Hesji jest również bazą sił USA w Europie, które do tej pory były odpowiedzialne za koordynację pomocy dla Ukrainy. Misją ma dowodzić generał, który będzie podlegał bezpośrednio naczelnemu dowódcy sił NATO w Europie - napisała agencja dpa, powołując się na źródła w krajach Sojuszu.

> Ukraina ma prawo zniszczyć rosyjskie wyrzutnie rakiet używane do ostrzału Charkowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg cytowany przez portal Nexta. "Rosjanie atakują ze swojego terytorium i Ukraina ma prawo zniszczyć wyrzutnie rakiet, które są używane do ostrzału Charkowa. Ograniczenia są stopniowo znoszone, a to pomoże Ukraińcom się bronić" - zaznaczył Stoltenberg.

Jens Stoltenberg ZOLTAN MATHE/PAP/EPA

Autorka/Autor:bż//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/zelenskyy.official

Tagi:
Raporty: