Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine
wideo 2/2
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine

742 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał we wtorek w Pradze sojuszników Ukrainy, by "nie byli tchórzami". Z czeskim prezydentem Petrem Pavelem omawiał między innymi obecność żołnierzy z Zachodu w Ukrainie. Podsumowujemy, co jeszcze wydarzyło się w ostatnich godzinach.

> "Rosyjskie wojska mają ogromną przewagę nad ukraińskimi pod względem bomb szybujących. Podczas gdy samoloty agresora są w stanie zrzucić około stu takich bomb w ciągu doby, ukraińskie zaledwie kilka" - pisze amerykański magazyn "Forbes".

> Rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

> Podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pradze ponownie mówiono o obecności żołnierzy z Zachodu na Ukrainie. Macron w Pradze powtórzył, że to tylko jedna z możliwości, czeski prezydent Petr Pavel uznał za możliwe wysyłanie na Ukrainę instruktorów. - Wojna powróciła na naszą ziemię - mówił francuski prezydent w Czechach. Jak dodał, "mocarstwa, których nie sposób powstrzymać, codziennie poszerzają swoje groźby" i w tej sytuacji "powinniśmy sprostać wyzwaniom historii i wykazać się odwagą, jakiej to wymaga".

> 63-letni emerytowany podpułkownik wojsk lądowych USA David Slater został aresztowany i usłyszał zarzuty przekazywania informacji niejawnych kobiecie poznanej na zagranicznym portalu randkowym - poinformował resort sprawiedliwości USA. Mężczyzna miał dzielić się informacjami na temat "wojskowych celów w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie", czy rosyjskich zdolności wojskowych. Informacje te były klasyfikowane jako "tajne", choć Slater miał też dostęp do tych opatrzonych najwyższą klauzulą tajności.

> Międzynarodowa sprawiedliwość wymaga czasu, ale jest nieunikniona - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do nakazów aresztowania, wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wobec rosyjskich dowódców wysokiego szczebla - gen. Siergieja Kobylasza i adm. Wiktora Sokołowa.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock