Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

792 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - Potrzeba będzie trochę czasu, by nadrobić sześciomiesięczne zaległości w przekazywaniu Ukrainie pomocy finansowej - ocenił doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

> Potrzeba będzie trochę czasu, by nadrobić sześciomiesięczne zaległości w przekazywaniu Ukrainie pomocy finansowej. Z pewnością Rosja może dokonać taktycznych postępów na froncie, ale w perspektywie Ukraina jest w stanie wygrać - ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

> Ukraińskie drony uszkodziły dużą rosyjską fabrykę stali w obwodzie lipieckim w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

> Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

> Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakowały dwie bazy ropy naftowej należące do koncernu Rosnieft w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji - podały media w Kijowie, powołując się na własne źródła.

> Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) zatrzymała w środę opata Ławry Świętogórskiej, metropolitę Arsenija, i oskarżyła go o ujawnienie pozycji wojsk ukraińskich, co prawdopodobnie zostało wykorzystane przez armię rosyjską.

> Francja na razie nie przekaże Ukrainie samolotów myśliwskich F-16, ale prowadzi obecnie szkolenie 10 ukraińskich pilotów, którzy zasiądą za sterami tych maszyn. Jak pisze "Ukraińska Prawda", kandydaci na pilotów F-16, którzy mają już doświadczenie w pilotowaniu samolotów cywilnych i wojskowych, zostali wybrani przez Sztab Generalny ukraińskiej armii.

> Rząd ukraiński zatwierdził w środę przepisy, zgodnie z którymi mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie swojego kraju. Wcześniej media informowały, że konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w tym wieku.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP