Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 241. dzień. Francja, Wielka Brytania i Niemcy zażądały w piątek w liście skierowanym do ONZ wszczęcia "bezstronnego" śledztwa w sprawie irańskich dronów, dostarczanych armii rosyjskiej na Ukrainie - podała agencja AFP. Ambasador Rosji opuścił salę, zanim głos zabrał przedstawiciel Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja "robi wszystko, by zahamować eksport ukraińskiego zboża". Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że nie widzi dowodów na to, iż Rosja chce zakończyć wojnę w Ukrainie

> Ponad 40 procent ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej - powiedziała podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Denise Brown, stały koordynator z ramienia ONZ na Ukrainie.

> Francja, Wielka Brytania i Niemcy zażądały w piątek w liście skierowanym do ONZ wszczęcia "bezstronnego" śledztwa w sprawie irańskich dronów, dostarczanych armii rosyjskiej na Ukrainie - podała agencja AFP.

> Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia wyszedł w piątek z sali posiedzeń Rady Bezpieczeństwa po tym, jak oświadczył, że nie wysłucha przemówienia ukraińskiego przedstawiciela Serhija Kysłycy - podała agencja Ukrinform.

> Ukraina z zadowoleniem przyjmuje zdecydowane kroki podjęte przez wielu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu natychmiastowego zbadania dostaw dronów z Iranu do Rosji - powiedział w ONZ ukraiński ambasador Serhij Kysłyca, cytowany przez agencję Ukrinform.

> Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym tego roku, francuski wywiad wykrył kilku agentów rosyjskich tajnych służb wojskowych, którzy wykorzystują nowe przykrywki, by ukryć się przed zachodnią inwigilacją - napisał dziennik "Le Monde", opisując wysiłki Moskwy w celu reaktywacji rosyjskich siatek szpiegowskich w Europie.

> Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że nie widzi dowodów na to, iż Rosja chce zakończyć wojnę w Ukrainie. - Wszystko wskazuje na to, że prezydent Putin jest daleki od angażowania się w sensowną dyplomację, ale nadal zmierza w przeciwnym kierunku - powiedział.

> Rosja robi wszystko, by zahamować eksport ukraińskiego zboża - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, ponad 150 statków oczekuje w sztucznej kolejce, a z powodu działań Moskwy nie zdołano wyeksportować około trzech milionów ton żywności.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AFU StratCom/Telegram

Tagi:
Raporty: