Kijów pogrążony w ciemnościach, mieszkanki nie tracą ducha. "Bez prądu żyć się da. Ciężko, ale się da"

Źródło:
PAP

Mieszkanki Kijowa, mimo regularnych rosyjskich ataków rakietowych i spowodowanych przez nie problemów z dostawami prądu i wody, nie tracą determinacji i opowiadają o tym, jak radzą sobie w tych trudnych chwilach. - Czy naprawdę władza rosyjska uważa, że w tak prymitywny sposób zmoże nas zmusić do poddania się? - zastanawia się 41-letnia Olga.

- Kupiłam do domu różnego rodzaju iluminacje świąteczne, bateryjki, zgrzewkę wody pitnej, chrupki, parę pasztetów i ryż. Kupować nic więcej nie zamierzam, ponieważ taka postawa może skomplikować życie innym potrzebującym, a u mnie to się może najzwyczajniej zepsuć - wyjaśnia Karina, jedna z rozmówczyń reporterów PAP.

Poczucie humoru pomaga przetrwać trudny czas

18-letnia Iwanna, publikująca na TikToku filmiki o zabawnych sytuacjach z życia mieszkańców Kijowa, mówi, że poczucie humoru pomaga jej przetrwać mroczny czas. - Nagrywam filmiki, których głównym przekazem jest przesłanie, że Kijów nie zamierza się poddawać. Bardzo mnie cieszy, że nie jestem w tym sama - bardzo się wzruszyłam ostatnio, oglądając wideo, na którym widać emocje Kijowian po tym, jak po dwóch dniach przerwy podłączyli w ich mieszkaniach prąd - ludzie otwierali okna i wykrzykiwali: "Hurra!", "Sława ZSU (Siłom Zbrojnym Ukrainy - red.)!", "Sława Ukrainie!", "Niech żyje Niepodległa Ukraina!". To wszystko pokazuje, że takich osób jak ja jest wiele, i to pomaga wytrwać w tej walce - mówi dziewczyna.

Hałyna kupiła jedzenie, przygotowała trwałe potrawy

57-letnia Hałyna do kolejnego ewentualnego ataku przygotowała się starannie: kupiła jedzenie, przygotowała potrawy, które długo się nie zepsują, nalała do garnków i wiader zapas wody, ściągnęła z antresoli dodatkowe kołdry. - Ciągle nasłuchuję, czy nie rozbrzmiewa alarm przeciwlotniczy, którego dźwięk czasem mi się nawet śni - przyznaje. Hałyna odwiedziła też najbliższą ogrzewalnię, by wiedzieć, na co może tam liczyć, i umówiła się z przyjaciółmi, którzy pod Kijowem mają dom jednorodzinny, że w ciężkiej sytuacji będzie mogła liczyć na ich gościnność.

Olga zastanawia się, co myśli rosyjska władza

- Czy naprawdę władza rosyjska uważa, że w tak prymitywny sposób zmoże nas zmusić do poddania się? - zastanawia się 41-letnia Olga. - Każdy z moich krewnych, przyjaciół czy znajomych, odpowiadając na moje pytanie dotyczące zaistniałej sytuacji, mówi, że bez prądu żyć się da. Ciężko, ale się da. Za to bez wolności życia po prostu nie ma - myślę, że pod tymi słowami może się podpisać każdy przytomny obywatel Ukrainy - mówi kobieta.

Autorka/Autor:KS//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: