Media: Rosjanie chcą wydostać pociski i dokumenty z zatopionej Moskwy. Wykorzystują okręt z czasów carskich

Źródło:
PAP
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostceTVN24
wideo 2/23
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostceTVN24

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Rosjanie starają się wydostać pociski i tajne dokumenty z zatopionego krążownika Moskwa, używają do tego zwodowanego jeszcze w czasach carskich okrętu ratowniczego Kommuna - podał dziennik "Bild". Moskwa zatonęła w połowie kwietnia. Kijów twierdzi, że została trafiona ukraińskimi pociskami Neptun.

W miejscu zatonięcia rosyjskiego krążownika Moskwa pracuje specjalny okręt ratowniczy Kommuna - napisał niemiecki dziennik "Bild" na swojej stronie internetowej. Według niego Rosjanie starają się wydobyć z wraku pociski oraz tajne dokumenty.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Okręt ratowniczy Kommuna Sergei Malgavko/TASS/FORUM

"Ze względu na rozmiary Moskwy (187 metrów długości) liczącej 110 lat Kommunie raczej nie uda się podnieść z dna zatopionego krążownika. Ale będą podejmowane próby uratowania rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, w które była wyposażona jednostka, a także tajnych dokumentów i sprzętu wojskowego" - twierdzi "Bild".

Kommuna została zwodowana w 1912 roku jeszcze za czasów carskich i jest uważana za jeden z najstarszych pływających okrętów rosyjskiej floty wojennej i całego świata.

Zatonięcie krążownika Moskwa

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony, jednostka zatonęła podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Malgavko/TASS/FORUM

Tagi:
Raporty: