"Pomnik Anny Walentynowicz symbolizuje solidarność Polski z Ukrainą"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz w Kijowie z udziałem prezydenta Andrzeja DudyKancelaria Prezydenta RP
wideo 2/3
Kancelaria Prezydenta RPOdsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz w Kijowie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Anna Walentynowicz spaja w sobie przyjaźń polsko-ukraińską - powiedział w poniedziałek w Kijowie prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii odsłonięcia pomnika działaczki "Solidarności" w ukraińskiej stolicy.

W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda przypominał, że Walentynowicz, zwana także "Anną Solidarność", była jedną z twórczyń wielkiego ruchu Solidarności. Wskazywał, że strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku rozpoczął się właśnie z powodu zwolnienia z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz.

- Anna Walentynowicz jest w istocie symbolem ruchu Solidarności, kobietą, która wśród wszystkich tych mężczyzn, którzy wtedy tam byli, była elementem wnoszącym kobiecy sposób myślenia o Polsce i polskich sprawach. Jakże ważny i jakże bardzo znaczący z tego względu, że nie myślała o sobie. Myślała o innych, myślała o polskiej rodzinie, myślała o jej przyszłości, myślała o przyszłości swoich wnuków, myślała o przyszłości nas, którzy dzisiaj jesteśmy i którzy realizujemy polskie sprawy - mówił prezydent Duda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Pomnik Anny Walentynowicz symbolizuje solidarność Polski z Ukrainą"

Podkreślał, że Walentynowicz należą się pomniki w każdej przestrzeni, nie tylko polskiej. Wskazywał, że Anna Walentynowicz urodziła się na terytorium dzisiejszej Ukrainy i w związku z tym "można powiedzieć, że spaja w sobie jako osoba wielką wartość jaką jest przyjaźń polsko-ukraińska, jaką jest nasze współistnienie".

- Była jak gdyby pomiędzy dwoma światami, pomiędzy światem Rzeczypospolitej Polskiej, a tym światem Ukrainy, gdzie także byli jej bliscy. Stąd także i tu, właśnie w Kijowie ten pomnik Anny Walentynowicz jest tak niezwykle ważny i mam nadzieję, że tak bardzo symboliczny - mówił prezydent.

Zaznaczył, że pomnik Anny Walentynowicz symbolizuje solidarność Polski z Ukrainą oraz solidarność Polaków ze swymi braćmi Ukraińcami, dla których chcemy, by mieli pełną możliwość samostanowienia o sobie, a także by mogli żyć w pokoju. Prezydent wskazał ma to szczególnie istotne znaczenie dla całego społeczeństwa ukraińskiego w czasie, gdy w obwodach ługańskim i donieckim toczy się wojna, i gdy okupowany jest Krym.

Wnuk Walentynowicz: mam nadzieję, iż odsłonięty pomnik będzie stanowił pomost łączący Polaków i Ukraińców

Andrzej Duda dodał, że miał zaszczyt poznać Annę Walentynowicz osobiście i rozmawiać z nią, pracując u boku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z którym – jak zaznaczył prezydent - była ona bardzo emocjonalnie związana, a który "niemalże czcił ją jako symbol polskiej wolności". Duda podkreślił, że pamięć o Walentynowicz powinna "trwać przez pokolenia".

W uroczystości wziął udział wnuk Anny Walentynowicz - Piotr. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że ma nadzieję, iż odsłonięty w Kijowie pomnik jego babci będzie stanowił "pomost łączący Polaków i Ukraińców".

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP